X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jest zawiadomienie do prokuratury ws. szczepień na WUM

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 19:17
Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy szczepieniach przeciw COVID-19 nadzorowanych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Złożyli je wiceminister sprawiedliwości Michał Woś i poseł oraz rzecznik Solidarnej Polski Jan Kanthak.
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Warszawski Uniwersytet MedycznyFoto: Andrzej Hulimka/Forum

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Aleksandra Skrzyniarz wyjaśniła, że zawiadomienie dotyczy podejrzenia popełnienia dwóch przestępstw. Chodzi o artykuł 231 Kodeksu karnego paragraf 1, czyli przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków i działanie na szkodę interesu publicznego. - Wyrażało się to w niewłaściwym nadzorze nad funkcjonowaniem Centrum Medycznego WUM, co doprowadziło do licznych nieprawidłowości w organizacji szczepień - powiedziała prokurator Aleksandra Skrzyniarz.

Posłuchaj
00:20 10841152_1.mp3 Zawiadomienie do prokuratury ws. szczepień na WUM (IAR) cz. 1

 

W drugiej części zawiadomienie dotyczy podejrzenia poświadczenia nieprawdy w dokumentach wystawionych przez pracowników WUM, co podchodzi pod artykuł 271 Kodeksu karnego paragraf 1. - Polegało to na rejestracji jako personelu niemedycznego zatrudnionego w szpitalu WUM ustalonych osób, które nie spełniały kryterium przypisania do tzw. grupy zero - wskazała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Zbigniew Gaciong 1200 PAP.jpg
"Nie widzę możliwości współpracy". Minister zdrowia oczekuje dymisji rektora WUM

Uprzywilejowane osoby

Za wymienione przestępstwa grozi kara do trzech i pięciu lat pozbawienia wolności. O sprawie szczepień celebrytów i polityków na WUM jako pierwsi poinformowali w mediach społecznościowych studenci tej uczelni. Wśród zaszczepionych osób są między innymi aktorzy: Krystyna Janda, Andrzej i Maria Sewerynowie oraz Wiktor Zborowski, a także były premier, obecnie europoseł Leszek Miller i dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

Posłuchaj
00:19 10841152_2.mp3 Zawiadomienie do prokuratury ws. szczepień na WUM (IAR) cz. 2

 

Pod koniec roku (31.12.2020) władze uczelni tłumaczyły, że zaszczepiono osoby znane, które "zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień", a szczepionki, które otrzymały, musiały zostać zużyte do końca roku - inaczej musiałby zostać zutylizowane. Miały pochodzić one z dodatkowej puli.

Czytaj także:

Na początku stycznia (03.01.2021) Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski zaprzeczył tłumaczeniom władz WUM i wyjaśnił, że ewentualne wykorzystanie dawek poza tak zwaną grupą zero było ściśle określone i ograniczone do możliwości zaszczepienia rodzin lekarzy lub pacjentów.

pkr

Czytaj także

Nie tylko Janda. WUM zaszczepił poza kolejką nawet kilkadziesiąt osób

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 10:40
Co najmniej kilkadziesiąt osób zostało zaszczepionych poza kolejnością w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pełna lista trafiła już do Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ prowadzi kontrolę na warszawskiej uczelni - poinformowali dziennikarze RMF FM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia poza kolejnością na WUM. Poseł PiS: rektor uczelni powinien odejść ze stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 19:42
- Osoby, które zostały zaszczepione poza kolejnością, były wprowadzane do systemu jako pracownicy placówki, więc było tu poświadczenie nieprawdy. Rektor WUM powinien odejść. Bez jego udziału nie doszłoby do tej sytuacji - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kwiecień, poseł PiS. Gościem audycji był również Marek Rutka, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne nazwiska osób zaszczepionych poza kolejnością na WUM. To znani przedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 19:45
Według portalu Money.pl, szczepienia przeciwko koronawirusowi poza kolejnością przyjęli również Henryk Orfinger, Irena Eris oraz Zbigniew i Elżbieta Grycanowie. Zostali oni zaszczepieni w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
rozwiń zwiń