X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Weto prezydenta ws. ustawy o działach. Zaplanowano spotkanie Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 12:10
- Na przyszły tydzień zaplanowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim poświęcone wetu do nowelizacji ustawy o działach - poinformował w sobotę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. Według zastępcy rzecznika PiS Radosława Fogla ma powstać nowy projekt ustawy.
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej DudaFoto: Alexandros Michailidis, Fotokon/ Shutterstock

Nowelizacja ustawy o działach jest konsekwencją ubiegłorocznej reorganizacji Rady Ministrów i zmniejszenia liczby resortów. Według zapowiedzi polityków PiS, ma usprawnić funkcjonowanie rządu. Przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.

Radosław Fogiel EN 1200.jpg
"Zjednoczona Prawica jest stabilna, mimo dyskusji wewnętrznych". Fogiel o wecie prezydenta

"Kwestie formalne i merytoryczne"

Błażej Spychalski w sobotę w Programie 3 Polskiego Radia podkreślił, że podstawą decyzji Andrzeja Dudy o zawetowaniu noweli były kwestie formalne i merytoryczne. Kwestie formalne, to - według niego - m.in. brak vacatio legis w ustawie. - O ile takie sytuacje czasem się zdarzają, że przy bardzo ważnych ustawach, choćby ustawach związanych z covidem, parlament rezygnował z vacatio legis, o tyle w takiej ustawie rezygnacja z vacatio legis i wprowadzenie sztywnej daty wejścia w życie ustawy na dzień 1 stycznia, jest niezrozumiałe - powiedział Spychalski.

Jak dodał wyznaczenie powyższego terminu ograniczyło konstytucyjne uprawnienia prezydenta, który na rozpatrzenie ustawy ma 21 dni. - Gdyby prezydent zdecydował się na akcept tej ustawy, to ona musiałaby wchodzić w życie z datą wsteczną, a na to naszej zgody nie ma. To są kwestie prawidłowej legislacji - argumentował rzecznik Andrzeja Dudy.

Podkreślił, że jeśli chodzi o merytoryczne zastrzeżenia, to sprzeciw prezydenta wzbudziło włączenie lasów do działu "rolnictwo". - Leśnictwo jest traktowane w Polsce nie jako dział produkcji rolnej (...), to nie są lasy gospodarcze - zauważył.

Spychalski poinformował, że prezydent jest w "stałym, bieżącym" kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim, członkami rządu i większością parlamentarną. - Pan premier wiedział o decyzji pana prezydenta przynajmniej kilka dni wcześniej, to nie było zaskoczenie dla większości rządowej. Te rozmowy będą dalej toczone pomiędzy panem prezydentem, panem premierem, a zapleczem parlamentarnym. Takie spotkanie jest zaplanowane na przyszły tydzień, podczas którego będzie rozmowa wyłącznie o tej kwestii - powiedział minister.

Nowa ustawa

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel zapewnił, że PiS zamierza we współpracy z Andrzejem Dudą wyjaśnić wątpliwości dotyczące zawetowanej ustawy. -Będziemy chcieli przygotować nową ustawę, co do której pan prezydent już zastrzeżeń mieć nie będzie - dodał poseł PiS.

Polityk określił przy tym decyzję prezydenta jako niezrozumiałą. - Weto to jest oczywiście konstytucyjna prerogatywa pana prezydenta i może z niej korzystać wedle własnego uznania, my jednak uważamy, że ta ustawa o działach jest ustawą czysto techniczną, stąd właśnie to niezrozumienie - zaznaczył Fogiel.

Czytaj także:

Prezydenckie weto w tej samej rozmowie z Programem Trzecim Polskiego Radia poparli politycy opozycji: sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński oraz posłowie PSL Marek Sawicki i Lewicy Maciej Gdula.

- Merytorycznie to weto ma jedno uzasadnienie - nie mogę się zgodzić na to, żeby w czasach pandemii zwiększać uposażenie wiceministrów, zwłaszcza, że tych wiceministrów w rządzie PiS jest bardzo dużo - mówił polityk Platformy, który decyzję Dudy uznał też za przejaw coraz mocniejszych napięć w obozie rządzącym. - Chodzi o to, żeby jasno pokazać jednak rozpadającemu się obozowi Zjednoczonej Prawicy, targanemu bardzo poważnymi konfliktami na linii Morawiecki-Ziobro, Kaczyński-Duda, że pan prezydent jest ważnym ośrodkiem, z którym trzeba się liczyć - ocenił Kierwiński.

Sawicki pochwalił prezydenta za to, że "zreflektował się" w sprawie tego jak PiS pracuje nad ustawami. - Prawo i Sprawiedliwość uchwala prawo w trybie ekspresowym, wyłącznie pod potrzeby własnej struktury i własnych kolegów partyjnych. To oczywiście dobrze, że po pięciu latach jest jakaś reakcja na to, że Sejm powinien być miejscem refleksji, debaty, a nie tylko maszynką do tworzenia prawa, które jest akurat rządzącym potrzebne - stwierdził poseł PSL.

Gdula docenił natomiast brak zgody prezydenta na to, by wyłączać leśnictwo z działu ochrony środowiska.

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Ćwik: w najbliższych tygodniach prezydent powoła radę ds. ochrony zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 10:00
Prezydent Andrzej Duda powoła w najbliższych tygodniach złożoną z ekspertów radę poświęconą tematyce ochrony zdrowia - poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Jak dodał, planowane jest również powołanie gremiów zajmujących się m.in. ochroną środowiska czy sprawami młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent zawetował nowelę ustawy o działach administracji rządu. Będzie nowy projekt

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 13:38
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. - Prezydent informował premiera o decyzji ws. weta; szanujemy ją, mamy nadzieję, że nowy projekt ustawy spełni oczekiwania prezydenta - podał rzecznik rządu. 
rozwiń zwiń