X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kradli pieniądze z kont bankowych. Kolejny członek grupy przestępczej stanie przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 10:00
Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko kolejnemu członkowi zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się kradzieżami pieniędzy z rachunków bankowych, które później były transferowane na Ukrainę - podał dział prasowy Prokuratury Krajowej. Dodano, że w skład grupy wchodzili Polacy, Białorusini i Ukraińcy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/M.a.u

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że akt oskarżenia wobec kolejnemu członkowi grupy przestępczej został skierowany do Sądu Okręgowego w Koszalinie przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departament do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. "Oskarżonemu mężczyźnie prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej" - podał dział prasowy PK.

Czytaj także:
cbśp 1200
Wielomilionowe zbrodnie VAT-owskie i pranie brudnych pieniędzy. CBŚP rozbiło dużą grupę przestępczą

"Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżony pełnił w ramach grupy funkcję tzw. przewodnika mułów pieniężnych, czyli kierował osobami, na których konta wpływały skradzione środki pieniężne. Kolejne zarzuty dotyczą prania pieniędzy skradzionych z kont bankowych poprzez ich transferowanie na Ukrainę" - wskazali prokuratorzy.

Za zarzucane przestępstwa oskarżonemu może grozić do 10 lat więzienia.

Muły pieniężne i przewodnicy

Mężczyzna, przeciwko któremu skierowano akt oskarżenia do sądu, należał do grupy przestępczej, która według śledczych działa w 2013 roku w Polsce oraz innych państwach europejskich. Grupa miała wykorzystywać zaawansowane narzędzia informatyczne do internetowych kradzieży pieniędzy z rachunków bankowych.

Czytaj także:
1200_ABW_PAP.png
Obrót paliwami, pranie brudnych pieniędzy, fałszowanie faktur. Przestępcy są w rękach ABW

"Środki wyprowadzone z kont pokrzywdzonych transferowane były następnie na Ukrainę za pośrednictwem sieci rachunków należących do tzw. mułów pieniężnych, którymi członkowie grupy nazywali osoby pozyskiwane do współpracy za pośrednictwem ogłoszeń pozorujących legalną pracę. Zadaniem owych »mułów« było przyjęcie na własny rachunek przelewu pieniędzy wyprowadzonych z rachunku bankowego innej osoby, a następnie ich przekazanie na Ukrainę za pośrednictwem systemu Western Union. Działaniami »mułów« kierowali telefonicznie członkowie grupy określani mianem »przewodników«. Taką też funkcję pełnił oskarżony mężczyzna" - tłumaczył dział prasowy PK.

Wskazał również, że członkowie grupy nie nawiązywali ze sobą bezpośredniego, osobistego kontaktu. Mieli komunikować się jedynie za pomocą internetowych komunikatorów i specjalnych tabel on-line, co "umożliwiało kamuflowanie ich tożsamości oraz miejsca działalności".

Ponad 200 osób pokrzywdzonych

"W wyniku działalności grupy pokrzywdzonych zostało przeszło 200 osób i podmiotów w Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech i Portugalii. Grupa wyprowadziła z kont bankowych oraz wyprała środki o wartości kilku milionów złotych" - zaznaczono.

Czytaj także:
cbśp 663.jpg
Fikcyjny obrót towarami i usługami. CBŚP zatrzymało kolejnych podejrzanych

Jak dodał dział prasowy PK, wykrycie członków grupy stało się możliwe między innymi dzięki uzyskaniu przez prokuratora danych zgromadzonych na serwerach zagranicznych dostawców usług internetowych.

"W grudniu 2019 r. prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko obywatelowi rosyjskiemu będącemu rezydentem grupy na terenie Polski" - podano.

Zaznaczono przy tym, że sprawa ma charakter rozwojowy, a prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

mib

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fikcyjne faktury, wyłudzanie VAT-u. CBA zatrzymało 3 osoby

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 06:32
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby, które miały wyłudzać VAT przy obrocie artykułami metalowymi. To kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym nierzetelnych faktur i uszczuplenia należności podatkowych na 10 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puste faktury budowlane i transakcje widmo. KAS wykryła VAT-owskich oszustów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 09:45
Ministerstwo Finansów i wielkopolska Krajowa Administracja Skarbowa wykryły podmioty wyłudzające VAT. Działalność firm z branży remontowo-budowlanej, które zatrudniały obcokrajowców, koncentrowała się na fikcyjnych usługach i transakcjach z wykorzystaniem tzw. pustych faktur.
rozwiń zwiń