X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warmińsko-mazurskie: pod psem załamał się lód, tonącego zwierzaka uratowali strażacy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 23:26
Strażacy ochotnicy z Dobrego Miasta uratowali psa, który tonął w Jeziorze Łęgnowskim na Warmii. Żeby dotrzeć do zwierzęcia i wydobyć je z wody, użyto specjalnego kajaka ratowniczego.
Dzięki mediom społecznościowym strażacy odnaleźli właścicieli uratowanego psa
Dzięki mediom społecznościowym strażacy odnaleźli właścicieli uratowanego psaFoto: Facebook/Straż Pożarna Dobre Miasto

Tonące w jeziorze zwierzę zauważył we wtorek po południu chłopiec bawiący się na podwórku we wsi Łęgno. Zaalarmował rodziców, a ci wezwali na pomoc straż pożarną. Dyżurny PSP z Olsztyna wysłał na akcję ratunkową dwa zastępy dobromiejskiej OSP.

- Okazało się, że około 70 m od linii brzegowej załamał się lód. W wodzie przebywał pies, który nie mógł wydostać się o własnych siłach - powiedział PAP komendant gminny Związku OSP w Dobrym Mieście Krzysztof Kurowski.

ZOBACZ TAKŻE
1200 straż.jpg
Pracowity rok Państwowej Straży Pożarnej. Interweniowała ponad pół miliona razy

Misiek miał wiele szczęścia

Jak zaznaczył, akcję ratunkową prowadzono możliwie jak najszybciej, również dlatego, że początkowo nie można było wykluczyć, czy z psem nie przechodził przez zamarznięte jezioro jakiś człowiek.

Jeden ze strażaków dotarł kajakiem ratowniczym po lodzie do tonącego psa. Wydobył go z wody, zabezpieczył pasami i owinął kocem termicznym, bo zwierzę było wyziębione. Inni strażacy przyciągnęli kajak linami i przetransportowali na brzeg. Sprawdzono też, czy w wodzie nie ma jakichś poszkodowanych ludzi.

Ok. godz. 14:56 otrzymaliśmy, od dyżurnego SKKM PSP w Olsztynie, dyspozycje wyjazdu do topiącego się psa na jeziorze...

Opublikowany przez Straż Pożarna Dobre Miasto Wtorek, 5 stycznia 2021

- Piesek był oswojony i przyjazny, ale trochę osłabiony. To ważący około 30 kg mieszaniec, taki trochę wilczurowaty. Przez media społecznościowe udało się nam szybko odnaleźć właścicieli. Byli bardzo wdzięczni. Okazało się, że pies wabi się Misiek - relacjonował komendant.

"Chrzest bojowy" specjalnego sprzętu

Jak zaznaczył, ta akcja była "chrztem bojowym" sprzętu ratowniczego, bo specjalistyczny kajak Whaly kupiono zaledwie kilka dni wcześniej, dzięki gminie Dobre Miasto. Jego zdaniem, to jeden z pierwszych z takich kajaków w powiecie olsztyńskim.

- Można nim sunąć po lodzie, a jeśli lód się zarwie, to także płynąć. Z kolei latem pozwala szybko dotrzeć do tonących w sytuacji, gdy nie ma możliwości zwodowania łodzi ratowniczej - wyjaśnił Krzysztof Kurowski.

To nie pierwsza pomoc udzielana zwierzętom przez strażaków z tej jednostki OSP. Wcześniej m.in. wydobywali oni z rzeki tonącego dzika i pomagali rannym bocianom, które trafiły potem do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków w Bukwałdzie.

ms

Czytaj także

Był o włos od śmierci w sortowni, został wiceministrem. Nietypowa historia rosyjskiego... kota

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 19:15
W obwodzie uljanowskim na rosyjskim Powołżu w Rosji nieformalne stanowisko w administracji regionu zajął czarno-biały kot. Zwierzaka uratował pracownik sortowni odpadów. Przygarnęła go do swego resortu minister środowiska w regionalnym rządzie Gulnara Rachmatullina.
rozwiń zwiń