X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pijemy coraz więcej alkoholu. Mimo to spada przemoc

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 10:30
Od stycznia do listopada 2020 r. sprzedaż mocnych trunków w litrach w porównaniu z 2019 r. wzrosła o 3,8 proc. A pod względem wartości sprzedaży aż o 10,8 proc. - podaje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na dane Nielsena.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak donosi gazeta, z danych GUS wynika, że w 2019 r. średnie spożycie na mieszkańca 100-proc. alkoholu w litrach wyniosło 9,78 l. "Dla porównania w 2018 r. było to 9,55 l. Za ten wzrost, w największym stopniu odpowiada wzrost popularności wyrobów spirytusowych, których spożycie zwiększyło się w 2019 r. z 3,3 l do 3,7 l. Tym razem jest podobnie. To głównie mocny alkohol napędza rynek. Sprzedaż piwa bowiem zmalała po 11 miesiącach ubiegłego roku. Według Nielsena spadek liczony w litrach wyniósł 1,5 proc., a w sztukach – 2,6 proc." - wskazuje dziennik.

przemoc free 1200.jpg
Ustawa antyprzemocowa. Policjant może wydać zakaz zbliżania się do ofiary

"Zdaniem branży alkoholowej oznacza to tylko jedno - pijemy coraz więcej alkoholi premium, czyli kultura picia zmienia się, za co odpowiedzialne jest bogacenie się społeczeństwa. To z kolei może mieć przełożenie na zachowania po alkoholu" - czytamy w "DGP".

Dziennik wskazuje, że z danych policji wynika, iż 2020 r. jest też tym, w którym mniej osób trafiło na izby wytrzeźwień. "Od stycznia do listopada ubiegłego roku izby wytrzeźwień przyjęły 87 tys. pacjentów. Dla porównania w 2019 r. w tym samym czasie było ich 111 tys. Ze sprawozdań samorządów wynika, że to już kolejny rok spadku. W całym 2019 r. bowiem do izb przewieziono 121 tys. osób, podczas gdy w 2018 r. – 129 tys., a w 2017 r. – 145 tys." - podał "DGP.

Czytaj także:

Według dziennika spada też liczba osób, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, będąc pod wpływem alkoholu, oraz tych, które zostały dotknięte przemocą. "Tych pierwszych, jak wynika z danych policji, było od stycznia do listopada 2020 r. – 36,3 tys. wobec 38,5 tys. rok wcześniej. Jeśli chodzi o poszkodowanych, to liczba tych zmniejszyła się w tym samym czasie z 79,9 tys. do 78,3 tys." - wskazuje gazeta.

jbt

Czytaj także

Rzecznik Praw Dziecka chce powstrzymać ciężarne od picia alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 08:47
Rocznie rodzi się 9 tysięcy dzieci, które zostały uszkodzone na skutek picia alkoholu przez matkę podczas ciąży. Około tysiąca ma zdiagnozowany FAS - powiedział w "Sygnałach dnia" Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carsharing a pijany kierowca – telefon zdecyduje, czy możesz prowadzić

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 15:30
Jakiś czas temu jedna z firm carsharingowych wprowadziła do swojego katalogu możliwość wypożyczenia Porsche Caymana. Samochód nie doczekał się wielu użytkowników, gdyż po 12 godzinach media obiegły zdjęcia rozbitego w centrum stolicy auta. Kierowca pojazdu był nietrzeźwy. To nie pierwszy przypadek, w którym kolizji wypożyczanego samochodu winien jest kierowca po spożyciu alkoholu. Jakie plany ma branża względem pijanych kierujących?
rozwiń zwiń