X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

250 mln złotych wsparcia dla gmin z byłymi PGR. Ruszył nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 14:00
Nabór wniosków na inwestycje w gminach, w których niegdyś funkcjonowały PGR-y, zaczął się 4 stycznia, a zakończy 12 lutego. Wnioski o wsparcie gminy będą składać do wojewodów. Można wnioskować o wsparcie w wysokości od 50 tys. zł do 5 mln zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Wojtek Jargiło

- To szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, które działają na terenie tych powiatów, żeby móc przeprowadzić tam inwestycje - powiedział w poniedziałek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, odnosząc się do programu wsparcia dla gmin popegeerowskich.

- Te samorządy, te gminy bardzo często nie mają środków własnych, albo bardzo małe środki własne mają na inwestycje. Takie środki, jakie przewiduje program, czyli do 5 mln zł z perspektywy takich gmin, dają potencjał możliwości przeprowadzenia inwestycji. (...) Chcemy, żeby w tym roku te gminy przeprowadziły najbardziej pilne (inwestycje - red.), które w innych częściach kraju już dawno zostały zrobione, a na tych częściach popegeerowskich zapomnianych, tych inwestycji brakuje - wyjaśnił Szefernaker.

Złożone wnioski będzie opiniował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z wojewodami. W ramach programu wsparcia gminy mogą złożyć maksymalnie trzy wnioski na trzy inwestycje. Odpowiednie formularze można pobrać na stronach KPRM i MSWiA. Link do pobrania wniosku: Wsparcie dla gmin z byłymi PGR.

twitter sejm free 1200.jpg
Co nas czeka w 2021 roku? Politycy wskazali najważniejsze wyzwania dla Polski

W poniedziałek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker pytany o tę kwestię w poranku rozgłośni katolickich "Siódma - Dziewiąta" jeszcze raz podkreślił, że to program inwestycji adresowany do samorządów na terenach gmin popegeerowskich.

Zaznaczył, że chodzi przede wszystkim o infrastrukturę drogową, kanalizację, wodociągi, przyłącza gazowe, ale także świetlice. Dopytywany z kolei, czy jest lista gmin lub samorządów, które mogą wziąć udział w tym programie lub czy wszyscy mogą wziąć w nim udział, a dopiero potem odbędzie się ich weryfikacja. Doprecyzował, że uchwała rady ministrów mówi jasno, że chodzi o samorządy i gminy, na których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne i te właśnie gminy mogą się o wsparcie ubiegać. - To będzie weryfikowane jeszcze w Krajowym Ośrodku Rolnictwa, który będzie te wnioski opiniował - mówił Szefernaker.

premier pgr 1200.jpg
Premier: chcemy, żeby na tereny popegeerowskie z powrotem zajrzała nadzieja. Rusza program wsparcia

Zapytany, dlaczego w środku pandemii koronawirusa, kiedy jest duże wyzwanie dla szczepień i dla organizacji służby zdrowia oraz wprowadzono mnóstwo restrykcji, które mocno odczuwają przedsiębiorcy, rząd wprowadza program inwestycji na terenach popegeerowskich oraz, czy to nie jest pomylenie priorytetów, jak twierdzi opozycja, wiceszef MSWiA ocenił, że "przede wszystkim to jest szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, które działają na terenie tych powiatów, żeby móc przeprowadzić tam inwestycje, żeby móc wyremontować tam drogę (...), żeby ludzie mieli pracę, żeby także nakręcić koniunkturę, żeby nakręcić sytuację na rynku pracy w małych ośrodkach" - wyjaśnił Szefernaker.

- Jest to czas, w którym inwestycje lokalne, inwestycje dla samorządów są niezwykle ważne i stąd Fundusz Inwestycji Samorządowych, lokalnych, który funkcjonuje od pewnego czasu. - stwierdził wiceszef MSWiA.

Jak zaznaczył Szefernaker, Fundusz Inwestycji Lokalnych, czyli 12 mld złotych dla samorządów w Polsce jest podzielony na dwie tury. Pierwsza tura to 6 mld zł, które trafiła do wszystkich samorządów, a druga pula to były środki na inwestycje w ramach pewnego konkursu i tutaj nie każdy samorząd je otrzymał. - Wniosków było 10 razy więcej niż środków, które można było dać - stwierdził Szefernaker.

mb

Czytaj także

Ten rok obfitował w granty i programy pomocowe dla rolników. Niektóre nadal są dostępne

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 16:16
W kończącym się roku było wiele naborów wniosków do programów, z których rolnicy mogli otrzymać wsparcie na różne inwestycje rozwojowe czy inne formy pomocy. Rolnicy mogli także skorzystać z wypłat z tzw. pomocy covidowej. Niektóre z programów już się zakończyły, ale wiele będzie kontynuowanych w kolejnym roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: chcemy, żeby na tereny popegeerowskie z powrotem zajrzała nadzieja. Rusza program wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 13:03
- Demony przeszłości z III RP muszą odejść w niepamięć; jednym z nich był brak dbałości o obszary PGR-owskie; ruszamy z programem wsparcia tych terenów w wysokości 250 mln złotych - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eko planner. Dobre nawyki na Nowy Rok

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 09:00
Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że dbając o planetę, dbamy o nasz dobrostan. Warto więc zaplanować ekologiczne życie dla całej rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomimo pandemii eksport polskiej żywności w 2020 roku był większy niż w 2019

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 11:09
- Mimo problemów, przed którymi stanęło w ubiegłym roku polskie rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, w okresie dziesięciu miesięcy 2020 roku odnotowano 7-procentowy wzrost wartości eksportu żywności - powiedział zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Marcin Wroński.
rozwiń zwiń