X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prymas Tysiąclecia we wspomnieniach najbliższych. 2021 rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 13:01
Sejm RP ustanowił Rok 2021 rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego - obrońcy praw człowieka, Kościoła i narodu, jednego z największych Polaków XX wieku.
Kardynał Stefan Wyszyński
Kardynał Stefan WyszyńskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Krystyna Szajer z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, która towarzyszyła kardynałowi Wyszyńskiemu przez dwadzieścia dwa lata - do jego śmierci - podkreśla, że miała szczęście spotkać wielkiego Polaka, który zawsze myślał o drugich.

- Ciekawe, że jeszcze w tym czasie nie myślał o sobie, myślał o narodzie. Dziękował za naród, modlił się za episkopat, modlił się za Polskę, modlił się za młodzież, modlił się za kapłanów. Nie myślał o sobie, zawsze myślał o drugich. Myślał o Kościele i o Polsce - podkreśliła osobista sekretarka Prymasa Tysiąclecia.

senyszyn 1200.jpg
Przedstawiciele KO i Lewicy przeciwni uhonorowaniu kardynała Wyszyńskiego. Skandaliczne słowa Senyszyn

Radości nie dla niego

Sekretarz prymasa Wyszyńskiego, zmarły w ubiegłym roku ksiądz prałat Bronisław Piasecki, zadedykował kardynałowi książkę "Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia". Publikacja wydana z okazji beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego jest wyrazem hołdu dla świętości Wielkiego Prymasa, który powtarzał, że "radości w życiu nie są dla niego".

Czytaj także:

- Przez sześć lat przygotowywał Kościół w Polsce, wiernych na przeżycie sześćsetlecia obecności Matki Bożej na Jasnej Górze. Tak się tym fascynował, tak to przeżywał. Kiedy przyszedł ten dzień znalazł się w Szpitalu na Banacha. Siedziałem w nogach jego łóżka a on powiedział, "radości nie są dla mnie". Pewnie to dalszy ciąg tego - odłożenie beatyfikacji - wspominał ksiądz prałat.

Porozumienie Państwo - Kościół

Prymas Stefan Wyszyński 1200.jpg
"Więzień stanu". Nieugięta postawa prymasa Stefana Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w miejscowości Zuzela nad Bugiem. 25 marca 1946 papież Pius XII mianował go biskupem lubelskim, a 22 października 1948 powołał go na arcybiskupa Gniezna i Warszawy oraz Prymasa Polski. Na konsystorzu 12 maja 1953 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.

W narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym prymas Wyszyński zawarł "Porozumienie", które 14 lutego 1950 podpisali przedstawiciele episkopatu i władz państwowych.

Areszt i internowanie

25 września 1953 prymas został aresztowany i internowany. Przebywał w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku i w Komańczy w Bieszczadach. W Komańczy napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 roku ksiądz prymas wrócił z internowania do Warszawy.

Czytaj także:

W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II.

1200_Nycz_PAP.jpg
"Wierzę gorąco, że doczekamy tego dnia". Kard. Nycz o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Proces beatyfikacyjny

Zmarł 28 maja 1981 roku, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W pogrzebie kardynała w Warszawie 31 maja uczestniczyły dziesiątki tysięcy wiernych. Osiem lat po śmierci w Warszawie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, który trwał blisko 12 lat.

3 października 2019 roku papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Przewidziana na 7 czerwca 2020 r. beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego została z powodu pandemii bezterminowo odłożona.

fc

Czytaj także

Przewodniczący episkopatu: kard. Stefan Wyszyński był zapatrzony w Maryję Jasnogórską

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:16
- Prymas Wyszyński widział w Maryi Jasnogórskiej nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce - przypomniał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas zebrania plenarnego biskupów na Jasnej Górze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kształtował naród w duchu dojrzałej kultury życia". Ks. Mirosław Nowak o kard. Stefanie Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 23:38
"Prymas Wyszyński a kultura" to temat homilii, którą wygłosił ksiądz Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbyła się comiesięczna msza św. w intencji owoców beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń