X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wchodzą nowe przepisy dot. latania dronem. Trzeba będzie przejść szkolenie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 05:44
Od czwartku każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 gramów lub dronem posiadającym kamerę, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i zdać test online.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Brickinfo Media/ Shutterstock

Dotychczasowe krajowe prawo zastąpią nowe przepisy, które jednocześnie wchodzą w życie we wszystkich państwach Unii Europejskiej. W Polsce jest prawie 200 tysięcy użytkowników dronów.

drony free1200.jpg
Obowiązkowe szkolenia i testy dla użytkowników dronów. Nowe przepisy wchodzą w życie już 31 grudnia
Posłuchaj
00:48 Drony Pszoniak IAR.mp3 Nowe przepisy dotyczące dronów wchodzą w życie. Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)

Trzy klasy lotów dronem

Operacje bezzałogowymi statkami powietrznymi będą sklasyfikowane na podstawie ich stopnia ryzyka. Powstaną trzy kategorie lotów: otwarta (operacje o najniższym stopniu ryzyka), szczególna (operacje o średnim ryzyku) oraz certyfikowana (operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego).

Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 gramów lub dronem posiadającym kamerę - zgodnie z wymaganiami kategorii otwartej - będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i test online na stronie drony.ulc.gov.pl.

Czytaj również:

Chodzi też o ochronę prywatności

Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi.

dron_1200.jpg
MI: Polska unijnym liderem w dziedzinie cyfryzacji usług dronowych

Drony w czasie pandemii wykorzystywane są między innymi do monitoringu miast czy odkażania przestrzeni publicznej. W Polsce przeprowadzono z powodzeniem pilotażowe loty dronów transportujących testy na COVID-19 pomiędzy warszawskimi szpitalami. Próbne loty odbyły się w Centralnoeuropejskim Demonstratorze Dronów - poligonie do bezpiecznego testowania nowych systemów bezzałogowych.

jmo

Czytaj także

Drony, skrzydła bezzałogowe i inne sukcesy polskich inżynierów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 00:30
Zaczynali od sukcesów w małym lotnictwie, a dziś pomagają w weryfikacji dopłat unijnych i współpracują z GOPR. - Z góry widać więcej - mówi o projektach polskich naukowców inżynier Michał Wojas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto podróżować z kamerką samochodową?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 14:30
Dawniej kamery były duże, drogie i nieporęczne. Obecnie są na wyposażeniu większości poruszających się po drogach aut. Czy warto zainwestować w rejestrator jazdy? Kiedy nagranie może okazać się przydatne? Czy jazda z kamerką jest na pewno legalna?
rozwiń zwiń