X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef PSL i wiceminister zdrowia zaszczepieni na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 20:20
Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL i lekarz oraz polityk PiS Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia i także lekarz zostali zaszczepieni na COVID-19 w szpitalu MSWiA w Warszawie. Obaj przekonywali, że szczepionka jest dobrze przebadana i bezpieczna oraz zachęcali Polaków do pójścia w ich ślady.
Władysław Kosiniak-Kamysz i Waldemar Kraska
Władysław Kosiniak-Kamysz i Waldemar KraskaFoto: PAP/Radek Pietruszka, Rafał Guz

Wydarzenie było relacjonowane w TVN24. Lider PSL i wiceminister zdrowia zostali zaszczepieni przez pielęgniarkę koordynującą Kliniki Kardiologii Inwazyjnej MSWiA Marzenę Sylwestrzak.

tvp info balicki radziwiłł szczepienie 1200.jpg
"Namawiajmy do tego innych". Byli ministrowie zdrowia publicznie zaszczepili się przeciw COVID-19

"Szczepionka jest bezpieczna"

Waldemar Kraska mówił przed szczepieniem, że ma w związku z nim pozytywne emocje. - Chyba każdy z nas czekał już na ten moment, kiedy będzie można szczepionkę przyjąć, kiedy możemy myśleć o normalności, o której myślą także wszyscy Polacy - mówił wiceszef Ministerstwa Zdrowia.

Wyraził nadzieję, że przykład jego oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza przekona Polaków, że warto się zaszczepić, że szczepionka na COVID-19 jest skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna.

Kosiniak-Kamysz nie miał wątpliwości, że zaszczepienie się jest dobrą decyzją. - Badania naukowe to potwierdzają - podkreślił. Zaznaczył, że w prace nad szczepionką zaangażowało się wiele ośrodków naukowych na całym świecie - państwa, uniwersytety, firmy farmaceutyczne. Wskazywał, że szczepionka, którą obaj z Kraską przyjmują, ma 95 proc. skuteczności i jest szczepionką bezpieczną, przeszła wszystkie fazy badań klinicznych.

Lider PSL podziękował pracownikom służby zdrowia za wielomiesięczne zaangażowanie w walkę z pandemią, a także poprosił ich o to, by się zaszczepili. Podkreślił, że zaszczepienie się to kwestia powrotu do normalności, do wolności i kwestia uratowania naszego życia i zdrowia.

Czytaj również:

"Nie oddziałuje na kod genetyczny"

Karczewski Grodzki tt-1200.jpg
Tomasz Grodzki i Stanisław Karczewski zaszczepieni na COVID-19 przed kamerami. Wspólny apel polityków

Wiceszef MZ mówił, że szczepionka firmy Pfizer i BioNTech na COVID-19 jest produktem nowoczesnym, jest szczepionką pozbawioną samego wirusa, zwiera tylko fragment łańcucha mRNA, który spowoduje wytworzenie przez organizm białka podobnego do białka wirusa, a następnie przeciwciał. - Gdy naprawdę pojawi się niebezpieczeństwo, czyli zakazimy się tym wirusem, mamy gotowe przeciwciała, ale także odpowiedź komórkową, która będzie likwidowała to zakażenie - powiedział Waldemar Kraska.

Zaznaczył, że wbrew temu co mocno podnoszą ruchy antyszczepionkowe, szczepionka nie oddziałuje na kod genetyczny. - Zupełnie ten materiał mRNA nie wnika do naszego jądra komórkowego, gdzie znajduje się nasze DNA, więc tego niebezpieczeństwa nie ma. Naprawdę jest to bardzo bezpieczna szczepionka. Namawiam wszystkich, abyśmy ją masowo przyjmowali - powiedział wiceszef MZ.

Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że każde szczepienie, również to przeciw COVID-19, jest poprzedzone wywiadem medycznym i badaniem przez lekarza. Chodzi przede wszystkie o to - mówił - by wykluczyć obecność jakiejkolwiek infekcji. Szef PSL zaznaczył, że kandydat do szczepienia podaje też lekarzowi informację dotyczące m.in. alergii oraz wystąpienie w przeszłości wstrząsu anafilaktycznego.

szczepienia 1200.jpg
Jak się zaszczepić na koronawirusa? Sprawdź, kiedy możesz się zgłosić i jak wygląda procedura

Wskazywał, że było kilka przypadków na świecie od czasu rozpoczęcia szczepień, gdzie wystąpił wstrząs anafilaktycznego. Jak mówił, były to osoby, u których wcześniej po podaniu innych szczepionek tak wstrząs wystąpił. - To jest chyba sześć przypadków na świecie, więc bardzo niewiele. Potwierdzam, to bardzo bezpieczna szczepionka, w żaden sposób nie wpływająca na zmiany w naszym genomie - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Pierwsza dostawa szczepionki na COVID-19 dotarła do Polski w ubiegły piątek z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs. Transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Pierwszą zaszczepioną w Polsce osobą była naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele

Kolejne wydarzenia

To kolejny przypadek szczepienia przed kamerami telewizyjnymi. Wcześniej szczepionkę przyjęli byli ministrowie zdrowia Marek Balicki i Konstanty Radziwiłł, co relacjonowała na żywo telewizja TVP Info.

Podobne wydarzenie miało miejsce w telewizji Polsat News, gdzie na żywo zaszczepili się marszałek Senatu Tomasz Grodzki z KO i były marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Latos: na koronawirusa nie wymyślono nic lepszego niż szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 18:29
- Miejmy nadzieję, że personel medyczny będzie przykładem, że wszyscy, którzy mogą, się zaczepią. Są osoby, które z takich czy innych względów nie mogą się zaszczepić, albo nie muszą się zaszczepić przynajmniej w pierwszej kolejności, bo przechorowały COVID-19 i mają udokumentowaną odporność, oddają osocze do leczenia innych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości, lekarz radiolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ważne jest włączenie w to polityków, celebrytów, dziennikarzy". Poseł PiS o promocji szczepień

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 19:05
- Cieszę się z każdego głosu wspólnego - niezależnie, czy to są media publiczne, czy prywatne, czy bardziej prawicowe, czy bardziej lewicowe. Wszyscy mówią: "słuchajcie, trzeba się szczepić, skorzystajmy z tej możliwości, to jest nasza wspólna szansa i nasze wspólne dbanie o zdrowie" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Tomasz Latos, odnosząc się do kwestii promocji szczepień na COVID-19.
rozwiń zwiń