X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sąd nakazał wydanie 8-letniego chłopca Holendrom. Jest wniosek o wstrzymanie orzeczenia

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 18:01
Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy wniosek o wstrzymanie wykonania orzeczenia tego sądu dotyczącego wydania Holendrom 8-letniego autystycznego chłopca. Taki sam wniosek złożyli dziś pełnomocnicy rodziny Hertogów szukającej w Polsce azylu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: 3drenderings / Shutterstock.com

Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej Aleksandra Skrzyniarz, sąd 22 grudnia zadecydował o przymusowym odebraniu Martina od rodziców - Ekateriny oraz Conrada Hertogów oraz wydaniu dziecka władzom Królestwa Niderlandów w terminie tygodniowym.

Sąd free shutter 1200.jpg
Sąd nakazał deportację 8-letniego Martina do Holandii. "Bez rozprawy, bez przesłuchania"

Wniosek o wstrzymanie wykonania orzeczenia

Prokuratura dziś złożyła do sądu wniosek o wstrzymanie wykonania orzeczenia. Ponadto postanowienie sądu rejonowego zostanie przez prokuraturę zaskarżone. - Prokuratura nie zgadza się z decyzją sądu. Niezwłocznie po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia wydanego orzeczenia wywiedziony zostanie do sądu odwoławczego środek zaskarżenia, albowiem orzeczenie - jako naruszające fundamentalną zasadę dobra dziecka - prowadzi do wyrządzenia małoletniemu niepowetowanej szkody - mówiła rzecznik prokuratury.

Posłuchaj
00:25 Prokuratura IAR.mp3 Prok. Aleksandra Skrzyniarz o zaskarżeniu decyzji o wydaniu 8-latka holenderskim służbom społecznym (IAR)

Wniosek o wstrzymanie wykonania orzeczenia sądu złożyli także pełnomocnicy rodziny. Adwokat Bartosz Lewandowski mówił Polskiemu Radiu, że wydanie dziecka Holendrom przyniesie nieodwracalne skutki - dziecko nie wróci do rodziców nawet jeśli sąd wyższej instancji przychyli się do apelacji i postanowi, że Martin powinien zostać z rodziną. Pełnomocnik wskazywał, że zgodnie z opiniami specjalistów rodzice sprawują nad chłopcem bardzo dobrą opiekę.

- Wszystkie opinie lekarskie, psychologiczne, psychiatryczne, certyfikaty, które pokazują przygotowanie rodziców do opieki nad dzieckiem z ciężkim spektrum autyzmu są wystarczające do tego, aby uznać, że dobro małoletniego jest tylko w rodzinie, nie w placówce, w której jego rozwój się cofnął - mówił mecenas Lewandowski.

Czytaj więcej:

pap_sąd akta 1200.jpg
Matka cierpiącego na autyzm Martina zostanie w Polsce. Sąd nie wydał jej władzom Holandii

Dramat holenderskiej rodziny

Chłopiec został rozdzielony z rodziną w Holandii w 2018 roku po tym, jak sąsiad poinformował służby społeczne, że dziecko krzyczy. Martin nie widział rodziców ponad rok, potem wizyty były raz w miesiącu przez trzy godziny.

Jak mówił Bartosz Lewandowski - w lutym 2020 roku, po kolejnej decyzji holenderskiego sądu, przedłużającej pobyt dziecka w internacie, rodzina postanawia uciec do Polski i starać się o azyl. Holandia oskarżyła Ekaterinę i Conrada Hertogów, rodziców Martina, o rodzicielskie uprowadzenie i wydała za nimi Europejski Nakaz Aresztowania.

We wrześniu Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Polska nie wyda rodziców autystycznego chłopca.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Holendrzy chcą aresztować rodziców autystycznego chłopca. Jest decyzja polskiej prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 16:33
Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu wniosek o odmowę przekazania małżeństwa, które zabrało cierpiącego na autyzm syna z niderlandzkiej placówki i stara się o azyl w Polsce. Rodzice są ścigani Europejskim Nakazem Aresztowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski sąd zdecydował o wydaniu 8-latka Holandii. Wójcik: wystąpiłem do PK o wstrzymanie wykonania orzeczenia

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 16:20
- Wystąpiłem do Prokuratury Krajowej o wstrzymanie wykonania orzeczenia o wydaniu Holendrom 8-letniego autystycznego dziecka małżeństwa rosyjsko-australijskiego, które szuka azylu w Polsce - przekazał w poniedziałek minister w KPRM, wiceszef Solidarnej Polski, Michał Wójcik. Jak poinformował, w Wigilię zdecydował o tym sąd.
rozwiń zwiń