X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Andrzej Horban: początek szczepień to przełom

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 19:13
Rozpoczął się krajowy program szczepień przeciwko koronawirusowi. Najpierw zostaną zaszczepieni medycy, później najstarsi seniorzy. - Początek szczepień to przełom - mówił w TVP Info prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Wojtek Jargiło

- Z punktu widzenia pracowników ochrony zdrowia to absolutnie jest to przełom -podkreślił Andrzej Horban. Przypomniał, że personel medyczny "żyje z pacjentami" w poczuciu zagrożenia swojego zdrowia. - Wszyscy chodzą w maskach, kombinezonach, zasłonach na twarz a mimo tego również dochodzi do zakażeń wśród personelu - dodał.


Posłuchaj
00:29 horban przełom.mp3 Prof. Andrzej Horban o szczepieniu pracowników ochrony zdrowia (IAR)

 

prof. Włodzimierz Gut 1200.jpg
Prof. Włodzimierz Gut: szczepienia pozwalają na normalniejsze życie

Wskazał, że w jego szpitalu, który od początku pracuje z pacjentami z covidowymi "właściwie 100 procent pracowników, nie tylko wszyscy pracownicy szpitala, ale również ludzie, którzy są na kontraktach, którzy z takich czy innych powodów przychodzą do szpitala, wszyscy chcą się zaszczepić".

Czytaj także:

- Dlatego, że wiedzą dokładnie czym jest tego typu choroba. Jest to ciężka choroba, u części osób kończąca się śmiercią. W związku z tym nie ma tutaj wyboru - zauważył prof. Horban.

Kapitan ostatni

- Ja jeszcze jestem przed szczepieniem, z tej prostej przyczyny, że nie jestem w grupie, poza wiekiem oczywiście, największego narażenia w szpitalu. Bo najbardziej narażone są jednak pielęgniarki i lekarze, którzy bezpośrednio dyżurują, pracują po kilka godzin z tymi pacjentami. Z punktu widzenia ordynatora, którym też jestem, to naprzykrzam się pacjentom dużo rzadziej. W związku z tym ja zaszczepię się jako ostatni pracownik szpitala - zapowiedział w niedzielę na antenie TVP Info.

niedzielski 663 twitt.jpg
Minister zdrowia: najważniejsze jest w tej chwili szczepienie "grupy zero"

Jak podkreślił, "kapitan szczepi się ostatni".

Decydująca grupa

Pytany co zrobić by zmienić sondaże, których uczestnicy deklarują zbyt mało liczną chęć do szczepień ocenił, że jeszcze należy trochę poczekać na wyniki szczepienia.

Posłuchaj
00:28 horban2.mp3 Prof. Andrzej Horban o kluczowym znaczeniu szczepień wśród seniorów (IAR)

 

- Ponieważ decydującą grupą, jeżeli chodzi o przebieg epidemii, bo to o to nam chodzi, nie do końca będą pracownicy ochrony zdrowia, tylko pacjenci, którzy chorują ciężko. Czyli grupa osób powyżej 60. roku życia. Proszę pamiętać, że w grupie osób powyżej 80. roku życia, z tych którzy zachorowali na COVID-19 umiera 20-25 proc. I to jest liczba olbrzymia. Szczepionka ratuje tym ludziom życie. Również w grupie osób powyżej 60. roku życia odsetek zgonów jest dość znaczny, to jest kilka procent, gdzieś do 15-20 proc. w grupie 75 lat i powyżej. To są naprawdę liczby olbrzymie - powiedział prof. Horban.

- W związku z tym, jeżeli chodzi o przebieg epidemii, a zwłaszcza liczbę zgonów i ciężki przebieg choroby, czyli pacjentów, którzy będą wymagali hospitalizacji, tlenoterapii i leczenia dość intensywnego, przełomem będzie dopiero leczenie ludzi, którzy są w wieku powyżej 60. roku życia. I tam statystyki wyglądają bardzo obiecująco, większość tych ludzi chce się szczepić - dodał.

fc

Czytaj także

"Przez infolinię, internet lub u lekarza". Wiceminister zdrowia o tym, jak zapisać się na szczepienie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 09:25
Rusza krajowy program szczepień przeciwko koronawirusowi. Najpierw zostaną zaszczepieni medycy, później najstarsi seniorzy. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że seniorzy otrzymają zaproszenia na szczepienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorska rodzina zachęca do szczepień przeciw COVID-19. Nowa kampania prozdrowotna

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 16:33
Stanisław Banasiuk i Mateusz Banasiuk – aktorzy, ojciec i syn, występują w tych rolach także w spocie zachęcającym do szczepień przeciw COVID-19, przygotowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń