X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To dopiero początek". Prof. Gut apeluje, aby nadal przestrzegać obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 11:40
- Szczepionka przeciw COVID-19 została sprawdzona zgodnie z procedurą. Szczepienia rozpoczęły się szybko. Jednak to dopiero początek i ważne, by nadal dochowywać zasad związanych z pandemią - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA i pierwsze szczepienia przeciw COVID-19
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA i pierwsze szczepienia przeciw COVID-19Foto: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
  • Pierwsza osoba w Polsce została zaszczepiona przeciwko COVID-19
  • Rusza krajowy program szczepień przeciwko koronawirusowi
  • Najpierw zostaną zaszczepieni medycy, później najstarsi seniorzy

W niedzielę w kilku kolejnych krajach, w tym w Polsce, rozpoczęły się szczepienia preparatem opracowanym przez konsorcjum Pfizer-BionTech.

Prof. Gut za pozytywne uznał, że szczepionka szybko dotarła, a szczepienia zostały szybko uruchomione. - Właściwie oczekiwałem, że dopiero 29 grudnia zbierze się Europejska Agencja Leków i wyda opinię, a szczepienia zaczną się w połowie stycznia, ale ruszyły szybciej. Wchodzi też druga szczepionka, firmy Moderna, obie działają identycznie. W kolejce czekają szczepionki bliższe klasyki - powiedział.

szczepionka1200.jpg
Skutki uboczne po szczepieniu przeciwko COVID-19? Wirusolog rozwiewa wątpliwości

Czy szczepienie jest skuteczne?

Uczony dodał, że te dwie szczepionki "wydają się najbezpieczniejsze - zawierają najmniej składników – są to tylko informacje dla komórki, co ma robić, żeby stworzyć właściwy antygen". - Z samej teorii wynika, że w momencie przekształcenia informacji w białko wirusowe nośnik się rozpada, nie ma żadnej ingerencji w jądro komórkowe, żadnej ingerencji do innego układu, a powstaje białko, tak jakby powstało przy zakażeniu. Nie powstaje cała reszta, nie ma więc możliwości wywołania objawów chorobowych. Odpowiedź organizmu jest identyczna jak gdyby powstało białko wirusowe, to gwarantuje, że odpowiedź będzie kompletna - wyjaśnił.

Czytaj także:

Odnosząc się do badań poprzedzających akcję szczepień Gut zwrócił uwagę, że "analizę robi się według procedury, a nie według czasu". - Kiedy wykonano badania na kilkudziesięciu tysiącach ludzi, oczekując na odpowiednią liczbę zachorowań uczestników eksperymentu. Połowa dostała placebo, połowa szczepionkę. Wykazano dwie rzeczy: że nie ma żadnych poważnych objawów i że szczepienie jest skuteczne - powiedział.

Podkreślił, że "skuteczność przekroczyła oczekiwania". Przypomniał, że amerykańska Agencja Żywności i Leków zapowiadała dopuszczenie szczepionki przy skuteczności 50 procent, a w przypadku szczepionki Pfizer-BioNTech uzyskano ponad 90-procentową skuteczność.

Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak w przypadku innych produktów leczniczych (opr. Maria Samczuk/PAP) Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak w przypadku innych produktów leczniczych (opr. Maria Samczuk/PAP)

Za ważne, Gut uznał, by nadal przestrzegać obostrzeń, zanim szczepionka stanie się powszechna, ponieważ gdyby upowszechniła się postawa "hulaj dusza, mamy już szczepionkę, wtedy rzeczywiście możemy pobić rekordy zachorowań". Wirusolog, który wcześniej mówił, że zmiany w przebiegu epidemii będzie można zaobserwować w okolicach czerwca, podkreślił, że "na razie to jest kropla w morzu".

ks

Czytaj także

"Przez infolinię, internet lub u lekarza". Wiceminister zdrowia o tym, jak zapisać się na szczepienie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 09:25
Rusza krajowy program szczepień przeciwko koronawirusowi. Najpierw zostaną zaszczepieni medycy, później najstarsi seniorzy. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że seniorzy otrzymają zaproszenia na szczepienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 3,5 tys. zakażonych koronawirusem. Resort zdrowia podał nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 10:50
W Polsce w ciągu minionej doby zarejestrowano 3 678 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj zmarło 57 zakażonych osób, a wyzdrowiało 7 229 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziękuję Polsce, która skierowała tutaj ludzi". Wiceszefowa brytyjskiego MSZ wdzięczna po akcji w Dover

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 10:52
Wendy Morton, wiceminister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii podziękowała Polakom za pomoc w rozładowaniu kolejki pojazdów, głównie TIR-ów, zmierzających do Francji. Obecność polskich medyków i żołnierzy w Dover pozytywnie odnotowała również brytyjska prasa.
rozwiń zwiń