X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nawet strażnicy byli bardziej ludzcy. Tak wyglądało Boże Narodzenie więźniów Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 16:18
Muzeum Niepodległości w Warszawie przypomina jak wyglądały Święta Bożego Narodzenia w więzieniu na Pawiaku. Podczas okupacji hitlerowskiej osadzonych tam było około stu tysięcy ludzi.
Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie
Muzeum Więzienia Pawiak w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj

00:19 10814702_2-paw2.mp3 Obchodzenie Świąt w celi Pawiaka było możliwe dzięki pomocy towarzystwa opieki nad więźniami "Patronat". Mówi Robert Hasselbusch z Muzeum Niepodległości w Warszawie (IAR)

24 grudnia niemieccy strażnicy powstrzymywali się od szykan, a więźniowie mogli celebrować Wigilię. Obchodzenie Świąt w celi Pawiaka było możliwe dzięki pomocy towarzystwa opieki nad więźniami "Patronat".

Muzealna_opowieść_wigilijna.jpg
"Muzealna Opowieść Wigilijna" o świętach w trudnych czasach

Jak mówi Robert Hasselbusch z Muzeum Niepodległości w Warszawie, organizacja prowadziła kwestę wśród warszawiaków i sprzedawała cegiełki. Za zebrane pieniądze kupowała oraz dostarczała więźniom żywność, a także lekarstwa.

- Byli więźniowie wspominają, że otrzymywali kartofle w mundurkach, śledzie, kluski z makiem czy gałązki choinki - opowiada Robert Hasselbusch.

Więźniowie - po otrzymaniu takich paczek - organizowali w celi wieczerzę wigilijną i składali sobie życzenia. Rozmówca Polskiego Radia podkreśla, że w czasie Świąt niemieccy strażnicy byli w stosunku do więźniów bardziej wyrozumiali niż zazwyczaj.

pawiak 1200 shutt.jpg
Muzeum Więzienia Pawiak ma 65 lat

- Nie natknąłem się na informacje, aby w Boże Narodzenie więźniowie doświadczali szykan. Taka sytuacja miała miejsce jedynie 24 grudnia 1943 roku. Wywieziono wówczas część więźniów i dokonano egzekucji, ale to był czas wzmożonego terroru - dodaje.

Posłuchaj

00:23 10814702_1-paw1.mp3 Jak mówi Robert Hasselbusch z Muzeum Niepodległości w Warszawie, podczas Bożego Narodzenia niemieccy strażnicy byli w stosunku do więźniów bardziej wyrozumiali niż zazwyczaj (IAR)

Relacji byłych więźniów Pawiaka można posłuchać na kanale YouTube Muzeum Niepodległości.

paw/