X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pożegnanie Hanny Stankówny. Aktorka spoczęła na warszawskich Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:45
Na Wojskowych Powązkach w Warszawie spoczęła Hanna Stankówna. Aktorka filmowa i teatralna, była znana między innymi z ról w filmach "Trędowata", "Seksmisja", a także z seriali "07 zgłoś się" oraz "Na Wspólnej".
Hanna Stankówna
Hanna StankównaFoto: film news pl/twitter

Aktorkę żegnała najbliższa rodzina, przyjaciele, aktorzy i reżyserzy. Syn Hanny Stankówny, Kacper Lisowski wspominał podczas uroczystości pogrzebowej, że aktorstwo dla jego mamy miało ogromne znaczenie - było jej wielką miłością i pasją.

Hanna Stankówna pap_v1 1200.jpg
"Przy niej człowiek czuł się lepszy". Wspomnienia o Hannie Stankównie

Kacper Lisowski przypomniał słowa z jednego z jej wywiadów: "aktor zawsze spodziewa się odkryć w sobie samym nowe cechy, predyspozycje, zdolności; ma nadzieję, że w pracy nad kolejną rolą dowie czegoś więcej o sobie; niektórzy traktują ten zawód jako nieustanną drogę do popularności, gwiazdorstwa - nigdy mnie to nie nęciło, udział w każdym przedsięwzięciu teatralnym traktuje zawsze bardzo poważnie".

Posłuchaj
00:56 pogrzeb.mp3 Pogrzeb aktorki Hanny Stankówny (IAR)

 

Kacper Lisowski wspominał, że jego mama była wyjątkową aktorką, a na co dzień niezwykłą kobietą - "niezwykle silną, upartą, niezależną, surową i szczerą do bólu". Dodał, że mówiła o sobie "czarownica", ponieważ postaci tragiczne były jej szczególnie bliskie - występowała w roli Racheli, czy Kasandry.

Hannę Stankównę w imieniu polskich aktorów pożegnała Marlena Miarczyńska ze Związku Artystów Scen Polskich, która przypomniała, że ważną częścią pracy aktorskiej Hanny Stankówny były role dla teatru Polskiego Radia.

- Patrząc na listę postaci stworzonych w Teatrze Polskiego Radia, można by sądzić, że nie opuszczała studia radiowego, do którego weszła po raz pierwszy w 1960 roku, dając się poznać słuchaczom w "Weselu poety" Baczyńskiego; reżyserzy telewizyjni i filmowi powierzali jej interesujące, niebanalne role - powiedziała Marlena Miarczyńska.

Aktorkę żegnał również reżyser teatralny Grzegorz Mrówczyński, który wspominał, że jako dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu zaprosił do współpracy Hannę Stankównę, którą obsadził w wyjątkowej roli - Sygna'y Coufountaine w prapremierze sztuki "Zakładnik", opowiadającej o uwięzionym papieżu.

- Fenomenalna rola postaci, która poświęciła swoje życie, żeby ratować kogoś ważnego dla ludzi. W zasadzie tylko Hania mogła zagrać rak wrażliwą i wyjątkową postać; byłem bardzo szczęśliwy, że mogłem pracować z Hanią - po prostu to wyjątkowa postać, niezwykle oryginalna aktorka - mówił Grzegorz Mrówczyński.

Hanna Stankówna zmarła 14 grudnia w wieku 82 lat.

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspominamy muzyków, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 21:17
Kolejna audycja "Kalambury z partytury" była poświęcona niezapomnianym polskim muzykom, którzy odeszli w ostatnich latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sam był żywym teatrem". Wojciech Pszoniak spoczął na Powązkach Wojskowych w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 16:20
- Ciało było mu posłuszne, żyło tym rytmem, który intuicyjnie dobierał do postaci. Sam był żywym teatrem - wspominał Wojciecha Pszoniaka jego wieloletni przyjaciel Olgierd Łukaszewicz. Wybitny aktor filmowy i teatralny spoczął we wtorek na stołecznych Powązkach Wojskowych.
rozwiń zwiń