41:09 PR1_MPLS 2020_09_12-15-07-51.mp3 Lech Kaczyński i jego wkład w budowę Solidarności (Jedynka/Gdzie jest Pan Cogito)
- Lech Kaczyński związał się z opozycją jeszcze w latach 70. Współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża oraz z Komitetem Obrony Robotników. Jak sam mówił, to była dla niego naturalna droga, ponieważ pochodził z bardzo patriotycznego domu żoliborskiej inteligencji. Jego ojciec walczył w powstaniu, a mama była w Szarych Szeregach. Od samego początku szczególnie mama wpajała Leszkowi i Jarkowi poczucie dumy z własnej tożsamości i pamięć historyczną - wspomina Maciej Łopiński, działacz Solidarności i współpracownik Lecha Kaczyńskiego.
Zdaniem Macieja Łopińskiego zaangażowanie się Lecha Kaczyńskiego w tworzenie Solidarności, było czymś całkowicie naturalnym.
- Lech Kaczyński często mówił o sobie, że jest człowiekiem Solidarności i był człowiekiem Solidarności. Zarówno jako działacz i przywódca, a wcześniej jako członek przedsierpniowej opozycji, kiedy Solidarności jako związku jeszcze nie było, a potem jako uczestnik strajków w Stoczni Gdańskiej i wreszcie jako konspirator, a także jako polityk, prawnik, intelektualista i prezydent RP - twierdzi Maciej Łopiński.
Miał świetny kontakt z robotnikami
Czy Lech Kaczyński jako warszawski inteligent mógł realnie wpływać na dążenia i działania robotników, w tym stoczniowców?
- Paradoksalnie to był bardzo bliski związek. Spotkałem Lecha jeszcze przed powstaniem Wolnych Związków Zawodowych podczas rozmów w takiej grupie robotniczej. Z jednej strony byli potężnie zbudowani mężczyźni ze stoczni, a naprzeciwko drobny, szczuplutki i ładny chłopiec, który przedstawił się jako pracownik Uniwersytetu Gdańskiego (…). Między nimi bardzo szybko nawiązał się świetny kontakt i wkrótce Lech stał się niezbędnym partnerem dla tych ludzi. Ci, co strajkowali i buntowali się, mieli kłopoty prawne i Lech stał się ich alfą i omegą w sporach sądowych - opowiada Krzysztof Wyszkowski, jeden z liderów Solidarności.
Krzysztof Wyszkowski dodaje, że Lech Kaczyński pełnił wówczas funkcję poniekąd pełnomocnika prawnego Anny Walentynowicz.
Wystawa poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu
Drogę Lecha Kaczyńskiego z okresu opozycji demokratycznej przedstawia wystawa "Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności". Zawiera ona nieeksponowane do tej pory fakty z życia Lecha Kaczyńskiego.
- Wystawa oczywiście wiąże się z 40-leciem Solidarności, ponieważ Lech Kaczyński jest człowiekiem Solidarności. Pierwotnie wystawa miała być prezentowana 9 kwietnia, ale pandemia pokrzyżowała nasze plany, dlatego prezentujemy ją dopiero teraz - mówi Joanna Lewandowska z Instytutu Dziedzictwa Solidarności.
- Jest to wystawa poświęcona wszystkim etapom życia Lecha Kaczyńskiego. Dużo miejsca poświęcamy okresowi opozycyjnemu od 1976 roku, kiedy zaczął współpracować z Biurem Interwencyjnym KOR-u, poprzez strajk sierpniowy, a potem organizowanie i funkcjonowanie Solidarności w czasie "karnawału". Następnie przybliżamy jego działalność w czasie stanu wojennego, internowanie w Strzebielinku i zaangażowanie się w struktury podziemne, poprzez wychodzenie z nielegalnej działalności związku i już funkcjonowanie po roku 1989 aż do tragicznej katastrofy smoleńskiej - dodaje Joanna Lewandowska.
Wystawa prezentowana jest na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. - Będzie tam prezentowana przez miesiąc, a następnie ruszy w Polskę. Już w tej chwili mamy wiele zgłoszeń z miejsc, w których chciano, żeby ta wystawa była prezentowana. Na pewno będzie to ekspozycja wielokrotnie pokazywana, ponieważ o tym trzeba mówić. Lech Kaczyński dla Solidarności jest niezwykle ważny i to jest misja, którą prowadzi Instytut Dziedzictwa Solidarności - słyszymy.
***
Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito
Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Maciej Łopiński (działacz Solidarności i współpracownik Lecha Kaczyńskiego), Krzysztof Wyszkowski (jeden z liderów Solidarności), Joanna Lewandowska (Instytut Dziedzictwa Solidarności)
Data emisji: 12.09.2020
Godzina emisji: 15.07
DS