X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Katastrofa w Szczyrku. Przedłużony areszt podejrzanego o przyczynienie się do eksplozji

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 17:08
Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał we wtorek w mocy decyzję o przedłużeniu aresztowania Romana D., podejrzanego o przyczynienie się ponad rok temu do wybuchu gazu w Szczyrku i katastrofy domu, w wyniku czego zginęło osiem osób.
Akcja ratunkowa w miejscu wybuchu gazu w Szczyrku. Zdjęcie z 5 grudnia 2019 r.
Akcja ratunkowa w miejscu wybuchu gazu w Szczyrku. Zdjęcie z 5 grudnia 2019 r.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Rzecznik SA sędzia Robert Kirejew wyjaśnił w rozmowie z PAP, że wtorkowa decyzja dotyczyła przedłużenia okresu aresztowania podejrzanego o 10 dni. SA rozpoznawał tego dnia zażalenie obrony na decyzję bielskiego sądu okręgowego, który zgodnie z Kodeksem postępowania karnego może stosować ten środek zapobiegawczy maksymalnie przez rok, potem może to zrobić sąd apelacyjny.

1200_Szczyrk_wybuch_gaz_PAP.jpg
Szczyrk po tragedii. W mieście żałoba, śledczy pracują na gruzowisku

Dlatego osobno będzie rozpoznawane zażalenie obrony na przedłużenie, już przez SA, podejrzanemu aresztu o kolejny okres – do 12 marca przyszłego roku. Posiedzenie w tej sprawie odbędzie się za tydzień. Zażalenie rozpozna inny skład SA.

Zniszczony trzykondygnacyjny dom

Do tragedii w Szczyrku doszło wieczorem 4 grudnia ub.r. Wybuch gazu zniszczył całkowicie trzykondygnacyjny dom. Ratownicy znaleźli w gruzach ciała ośmiu ofiar, w tym czworga dzieci.

Po wybuchu bielska prokuratura wszczęła śledztwo. Ustalono m.in., że istniał ścisły związek między wybuchem gazu a pracami budowlanymi prowadzonymi pod ulicą, przy której stał zniszczony dom. Rozszczelniony został przebiegający pod drogą gazociąg.

Aresztowani pracownicy budowlani

18 grudnia zatrzymani i aresztowani zostali trzej mężczyźni: Roman D., szef firmy budowlanej, która zleciła wykonanie przewiertu, Marcin S., operator wiertnicy, a także jego pomocnik Józef D. Dwaj ostatni opuścili już areszt.

shutterstock straż pożarna free  1200.jpg
Śląskie: wybuch gazu w domu jednorodzinnym. Dwoje poszkodowanych trafiło do szpitala

Mężczyźni usłyszeli zarzuty z art. 163 Kodeksu Karnego. Dotyczą one sprowadzenie pożaru i zawalenia się budynku, w wyniku czego śmierć poniosło osiem osób. Grozi im do 12 lat więzienia.

Fałszywa dokumentacja

Bielska prokuratura okręgowa przedstawiła zarzuty także trzem innym osobom. Dotyczą one m.in. fałszowania i posługiwania się fałszywą dokumentacją dotyczącą realizacji budowy nitki gazociągu. Mieli także składać fałszywe zeznania. Wobec nich zastosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze, m.in. dozory policyjne, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe.

Zarzuty dla tych trzech osób nie mają związku z samą katastrofą. Są to pracownicy innej firmy, realizującej inwestycję związaną z rozbudową sieci gazowej. Nie są związani z trzema pierwszymi podejrzanymi. Za składanie fałszywych zeznań grozi do 8 lat więzienia, a za fałszowanie dokumentacji i posługiwanie się nią do 5 lat.

fc

Czytaj także

Grozi im nawet 12 lat więzienia. Areszt dla 3 osób ws. katastrofy w Szczyrku

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 09:00
Sąd zdecydował o areszcie dla podejrzanych w sprawie wybuchu gazu w Szczyrku. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej Agnieszka Michulec powiedziała, że osobom tym postawiono rozbudowany zarzut działań i zaniechań, które doprowadziły do tragedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczny wypadek, w którym zginęło 9 osób. Sąd odmówił aresztowania podejrzanego

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 20:06
Gliwicki nie zgodził się na aresztowanie kierowcy, który według śledczych przyczynił się do sobotniego wypadku na drodze krajowej nr 88. W wyniku zderzenia busa z autokarem zginęło wówczas dziewięć osób, a siedem zostało rannych.
rozwiń zwiń