X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Opozycja uzurpuje sobie prawo do przywileju bezkarności". Anita Czerwińska o wniosku ws. Joanny Scheuring-Wielgus

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 16:00
Politycy są podzieleni w ocenie wniosku o uchylenie immunitetu poseł Lewicy Joannie Scheuring-Wielgus. - Każdy, kto łamie prawo ponosi za to odpowiedzialność - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik PiS Anita Czerwińska. - Prokuratura powinna zajmować się ważniejszymi sprawami niż ściganiem posłów - uważa wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL.
Joanna Scheuring-Wielgus
Joanna Scheuring-WielgusFoto: LUKASZ SZELAG/REPORTER

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o uchylenie immunitetu posłance Lewicy Joannie Scheuring-Wielgus. Śledczy chcą jej postawić zarzuty "złośliwego przeszkadzania publicznemu wykonywaniu aktu religijnego oraz obrażania uczuć religijnych". Sprawa dotyczy incydentu z 25 października, kiedy to posłanka wraz z mężem weszła do kościoła św. Jakuba w Toruniu w trakcie nabożeństwa i przed ołtarzem zaprezentowała wiernym proaborcyjny transparent. 

Posłance Lewicy grożą 2 lata pozbawienia wolności

W konsekwencji do toruńskiej prokuratury wpłynęły zawiadomienia o przestępstwie złośliwego przeszkadzania wykonywaniu aktu religijnego Kościoła katolickiego oraz przestępstwie obrazy uczuć religijnych innych osób poprzez znieważenie miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania kultu religijnego. Według prokuratury, materiał dowodowy w tej sprawie wskazuje, że "posłanka i jej mąż, urządzając w świątyni rodzaj happeningu promującego poglądy sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego, działali złośliwie, obrażając uczucia religijne i znieważając miejsce kultu religijnego". Za czyny objęte zarzutami, które śledczy zamierzają postawić posłance, grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

polskie radio 24 tomasz latos 1200.jpg
"Dajmy dobry przykład, że trzeba się szczepić". Apel lekarzy-posłów PiS do personelu medycznego

Wśród dowodów są m.in. zeznania kapłanów i uczestników mszy świętej, według których zachowanie posłanki i jej małżonka zakłóciło przebieg liturgii, rozproszyło ich uwagę i uniemożliwiło im normalne uczestnictwo w nabożeństwie. Postawę poseł Lewicy negatywnie oceniają przedstawiciele PiS, Konfederacji i PSL, choć ci ostatni bardziej krytykują działania prokuratury, która zajmuje się tą sprawą.

Anita Czerwińska: opozycja uzurpuje sobie prawo do przywileju bezkarności

- Prokurator generalny i prokuratura powinni zajmować się ważniejszymi sprawami niż ściganiem posłów - abstrahując od tego, czy komuś podoba się zakłócanie mszy świętej czy nie - ale dziś jest wiele niewyjaśnionych rzeczy, chociażby sprawa słynnych respiratorów, a nie ściganie poszczególnych posłów - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL. 

- Każdy, kto łamie prawo ponosi za to odpowiedzialność. Posłowie tylko z tego powodu, że sprawują mandat posła i mają wynikający z tego immunitet nie są w żaden sposób szczególnie chronieni. Prawo jest równe dla wszystkich obywateli w Polsce, także dla posłów - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik PiS Anita Czerwińska. - Opozycja uzurpuje sobie prawo do specjalnego przywileju bezkarności, ale tego przywileju nie posiada i nie będzie posiadać - dodaje. 

policja kolizja EN 1200 .jpg
Warszawa: pijany kierowca uderzył w autobus. Media: to były reprezentant Polski w piłce nożnej

W podobnym tonie wypowiada się jeden z liderów Konfederacji. - Jeśli posłowie łamią prawo i nie dotyczy to bezpośrednio wykonywania przez nich mandatu poselskiego, powinni odpowiadać tak, jak inni obywatele. Niezależnie od tego jakie to są zarzuty, w jakich okolicznościach, z jakich motywacji - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Krzysztof Bosak, który jednocześnie krytycznie ocenia zachowanie Scheuring-Wielgus

Lewica broni koleżanki

- Uważam, że uwłacza powadze mandatu poselskiego zakłócanie nabożeństw religijnych jakichkolwiek religii. Uważam, że posłowie w celu robienia manifestacji własnych poglądów politycznych nigdy nie powinni zakłócać czegokolwiek, a już uroczystości religijnych w szczególności - dodaje poseł Konfederacji.

Decyzję prokuratury krytykują natomiast klubowi koledzy Joanny Scheuring Wielgus, m.in. Włodzimierz Czarzasty.

"Ile trzeba mieć w sobie strachów i kompleksów aby, wykorzystując podległą sobie prokuraturę, uderzyć w kobietę za to, że ma inne poglądy? Kto następny, Ty Bohaterze Twardzieli? Jakaś ofiara pedofila, która domaga się sprawiedliwości? Kogo jeszcze trzeba zastraszyć?" - napisał w mediach społecznościowych wicemarszałek Sejmu z Lewicy. 

Z informacji portalu PolskieRadio24.pl wynika, że jeśli dojdzie do głosowania w sprawie uchylenia immunitetu posłanki Joanny Scheuring-Wielgus, to klub PiS zagłosuje "za". Jeśli tak się stanie, to posłanka straci mandat, bo klub PiS ma w Sejmie większość potrzebną do jego uchylenia.

MF, PolskieRadio24.pl  

Czytaj także

"Narażenie na niebezpieczeństwo". Jest wniosek o ukaranie Joanny Scheuring-Wielgus

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 12:17
Jest wniosek do sejmowej komisji etyki o naganę dla poseł Lewicy Joanny Scheuring-Wielgus. W uzasadnieniu napisano, że polityk ujawniła podczas protestu dane osobowe jednego z policjantów, "narażając go na bezpośrednie niebezpieczeństwo". Wniosek złożył wiceminister obrony narodowej, wiceszef Porozumienia, Marcin Ociepa.
rozwiń zwiń