X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceminister sprawiedliwości: nie ma żadnych przesłanek do twierdzenia, że polskie sądy nie są niezależne

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 15:16
- Nie ma żadnych przesłanek do tego, by stwierdzić, że sądy w Polsce nie są sądami niezależnymi, a sędziowie nie są sędziami niezawisłymi - oceniła we wtorek wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. Wyraziła również nadzieję, że reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce będzie kontynuowana.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

We wtorek odbyła się konferencja europosła, b. wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego pt. "Mechanizm praworządności a przyszłość Unii Europejskiej", w której wzięła udział m.in. wiceminister resortu sprawiedliwości Anna Dalkowska.

Otwierając konferencję Jaki wskazał, że zmiana prawa łącząca budżet UE z praworządnością "jest zmianą większą niż zmiana, która dotyczyła przejścia z traktatu nicejskiego na traktat lizboński". Dodał, że już wtedy wiele osób krytykowało dokument za to, że "zabiera wiele kompetencji państwom członkowskim na rzecz instytucji unijnych".

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
"To sprawa wewnętrzna Polski". Jarosław Kaczyński zapowiada dalsze zmiany w sądownictwie

- Mimo wszystko traktat lizboński w miarę precyzyjnie określał, które kompetencje są wspólne, które należą do instytucji unijnych, a które zostają przy państwie członkowskim - ocenił Jaki.

Czytaj także:

Dodał, że zmiana łącząca budżet z praworządnością idzie znacznie dalej, gdyż nie zawiera precyzyjnego podziału dotyczącego kwestii ingerencji w instytucje państw członkowskich.

Spełnione standardy

Wiceminister resortu sprawiedliwości Anna Dalkowska podczas konferencji wskazała, że "nie ma żadnych podstaw ku temu, aby stwierdzać, że sądy w Polsce nie są sądami niezależnymi, a sędziowie nie są sędziami niezawisłymi". Podkreśliła również, że polski wymiar sprawiedliwości w pełni spełnia standardy określone przepisami prawa unijnego.

- Mam nadzieję, że w takim kierunku pójdzie orzecznictwo TSUE - dodała.

Kontynuacja reform

Marian Kowalski 1200.jpg
"Komunizm upadł jako system, ale nie upadli komuniści". Marian Kowalski o braku rozliczeń zbrodni z czasów PRL

W ocenie Dalkowskiej dalsze reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce "są konieczne i oczekiwane". Wiceminister wyraziła również nadzieję, że reformy będą kontynuowane.

Wcześniej Dalkowska wskazała, że Polska po transformacji w 1990 roku i upadku komunizmu nie przeprowadziła reformy wymiaru sprawiedliwości. Zaznaczyła również, że badania opinii publicznej "pokazują, że znakomita większość społeczeństwa dostrzega konieczność kontynuowania reform" zapoczątkowanych w 2017 roku.

Czytaj także:

- Niezależnie od tej potrzeby i oczekiwania, obecnie w Polsce trwa spór polityczny co do kształtu i kierunku reform wymiaru sprawiedliwości. Ten spór wpisuje się pomiędzy walkę dotyczącą określonych opcji politycznych - powiedziała.

Dodała, że jego elementem jest negowanie "jakichkolwiek prób reform, czy też prób zmierzających do usprawniania wymiaru sprawiedliwości".

acff0eaf-36ef-44db-a1fc-f17b3929c35d.jpg
"Tu chodzi o wolność słowa". Wojciech Biedroń o zakazie publikacji nałożonym na Piotra Nisztora

Dziedzictwo PRL

Również rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych i prezes warszawskiego sądu okręgowego Piotr Schab wskazał, że Polska nie przeprowadziła reformy sądownictwa po transformacji ustrojowej. Dodał, że sędziowie, którzy wówczas należeli do PZPR i łamali prawo, co - jak podkreślił, stwierdził zarówno TK jak i sądy powszechne - w prostej linii stali się sędziami niepodległej RP.

- Sędziowie ci nie tylko nie przeszli żadnej weryfikacji, ale i nie przeszli procesu oczyszczenia, przyznania się do błędu. To oni kreowali i niestety w dalszym ciągu w niemałym zakresie kreują stan kadry sędziowskiej w Polsce - zaznaczył.

Zasada ustrojowa

Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia TK w stanie spoczynku Wiesław Johann zaznaczył, że zasada państwa prawnego jest zasadą ustrojową wpisaną do polskiej konstytucji.

- Nie widzę zagrożenia tego, co nazywamy praworządnością, czyli przestrzeganiem prawa. Do tego mamy odpowiedni pakiet przepisów prawa, przede wszystkim konstytucję - powiedział.

Brak sądowej kontroli

acff0eaf-36ef-44db-a1fc-f17b3929c35d.jpg
"Grzech zaniechania i jeden wielki wyrzut pod adresem III RP". Karol Gac o sprawie sędziego SN Józefa I.

Wiceminister Dalkowska, odnosząc się podczas konferencji do kwestii Krajowej Rady Sądownictwa, przypomniała, że KRS, które zgodnie z konstytucją, jest organem stojącym na straży niezawisłości sędziów i niezależności sądów - ze względu m.in. na sposób działania - było krytykowane przez środowiska sędziowskie, a także środowiska naukowe i stowarzyszenia. Zaznaczyła, że chodziło sposób wyłaniania członków KRS.

Wskazała, że na przestrzeni 30 lat funkcjonowania KRS jedynie trzech jej członków było sędziami sądów rejonowych. W pozostałych przypadkach - jak wskazała - członków wybierano spośród sądów wyższej instancji. Wymieniła również "całkowity brak sądowej kontroli uchwał KRS" i brak uzasadnień przy podejmowaniu uchwał o rekomendowaniu sędziów.

Czytaj także:

Dalkowska podkreśliła, że m.in. to stało się przyczyną podjęcia decyzji o zapoczątkowaniu reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Podkreśliła również, że zmieniony sposób wyboru sędziów do KRS "w żaden sposób nie świadczy o jakimkolwiek powiązaniu sędziów z elementem władzy ustawodawczej czy wykonawczej".

Zmiany w KRS

Nowelizacja ustawy o KRS, uchwalona grudniu 2017 r., wprowadziła wybór przez Sejm 15 członków KRS - sędziów - na czteroletnią kadencję (poprzednio wybierały ich środowiska sędziowskie). Zgodnie z nowelą każdy klub poselski ma wskazać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano, by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

fc

Czytaj także

"Na tych samych warunkach". Polska pyta Brukselę, czy ukarze Hiszpanię za swoją reformę sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 16:09
Hiszpańskie media odnotowują w czwartek, że wraz z podjętą przez rząd Pedra Sancheza próbą reformy Naczelnej Rady Sądowniczej (CGPJ) polskie władze zwróciły uwagę Komisji Europejskiej na kwestię praworządności, pytając, czy też "ukarze Hiszpanię za reformę sądownictwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie są partnerskie rozwiązania". Poseł Kukiz'15 o powiązaniu budżetu UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 17:13
-  Chyba nie ma bardziej proeuropejskiego ugrupowania niż Kukiz'15, tylko nie na kolanach. Chodzi o partnerskie rozwiązania. To, co zostało zaprezentowane, nie ma niczego wspólnego z partnerstwem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł Koalicji Polskiej Jarosław Sachajko z Kukiz'15.
rozwiń zwiń