X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Im bardziej zanieczyszczone, tym więcej zakażeń". Koronawirus a jakość powietrza

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 15:00
Czy jakość powietrza może mieć wpływ na ilość zakażeń koronawirusem? W województwach, w których powietrze jest bardziej zanieczyszczone, jest więcej zakażeń - tak wynika ze wstępnych badań prof. Piotra Kleczkowskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Molo w Gdańsku Brzeźnie - zdjęcie ilustracyjne
Molo w Gdańsku Brzeźnie - zdjęcie ilustracyjne Foto: KFP/REPORTER
  • Naukowiec: w województwach bardziej zanieczyszczonych jest więcej zakażeń
  • - Zgonów jest mniej tam, gdzie powietrze jest lepszej jakości - wskazuje prof. Kleczkowski
  • - Większa zamożność również wiąże się z większą zachorowalnością - dodaje

- W obecnej fazie pandemii w Polsce wyraźnie widać, że jest związek pomiędzy średnim poziomem zanieczyszczenia powietrza, a liczbą zachorowań na COVID-19. Mniejszą korelację widać pomiędzy jakością powietrza a liczbą zgonów z powodu COVID-19, choć tych zgonów jest mniej tam, gdzie powietrze jest lepszej jakości - tłumaczy prof. Piotr Kleczkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Jak podkreśla, jego badania mają tylko wstępny charakter, pokazują możliwe korelacje i wymagają jeszcze dalszych prac.

Koronawirus w Polsce - zobacz raport dzienny:

Przywołując też wyniki międzynarodowych prac, profesor zaznaczył, że wirus może się przenosić za pośrednictwem pyłów. - Ponad tysiąc różnych drobnoustrojów i również RNA wirusa SARS-CoV-2 znaleziono na drobinach pyłu, ale nie ma jeszcze stuprocentowych dowodów, że tą drogą można się zakazić - dodał naukowiec.

laboratorium1200.jpg
Koronawirus czy grypa? Przełomowe odkrycie polskich naukowców rozwieje wątpliwości

Im bardziej zamożni, tym bardziej narażeni na COVID-19?

Po pierwszej fali pandemii profesor przeprowadził dokładniejsze badania, które również wykazały powyższy związek, pokazały też związek pomiędzy liczbą zakażeń a zamożnością w różnych województwach. - Przeważnie jest tak na całym świecie i w Polsce, że niska zamożność wiąże się z większą zachorowalnością. Z COVID-19 w Polsce było wtedy odwrotnie - zauważył prof. Kleczkowski.

Zgodnie z wynikami jego analiz, w województwach, gdzie mieszkańcy osiągają wyższe dochody, było więcej przypadków COVID-19. Może to wynikać, jak przypuszcza naukowiec, z większej mobilności, zwłaszcza częstszych wyjazdów za granicę ludzi zamożnych.

Czytaj także:

Amerykańskie badania, opublikowane w jesieni, pokazały, że długotrwała ekspozycja na zawieszone w powietrzu szkodliwe substancje wyraźnie sprzyja ciężkiemu przebiegowi infekcji SARS-CoV2. Najsilniejszy negatywny wpływ ma dwutlenek azotu. Wzrost jego stężenia o 4,6 ppm (cząsteczek związku na miliard cząsteczek powietrza) oznaczał wzrost śmiertelności wśród chorych o 11,3 proc., a ogólnie w populacji - o 16,2 proc.

ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Obawiamy się trzeciej fali pandemii". Ryszard Terlecki o nowych obostrzeniach

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 12:23
Wprowadzane są nowe obostrzenia ponieważ obawiamy się trzeciej fali pandemii. Trzeba być na to przygotowanym i trzeba jej zapobiec - mówił w poniedziałek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu: nie mamy potwierdzonej obecności nowej odmiany wirusa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 12:25
- Nie mamy potwierdzonej obecności nowej odmiany wirusa w Polsce, ale są informacje, że szczepionka na niego działa - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller po posiedzeniu rządowego sztabu zarządzania kryzysowego. Po doniesieniach o wykryciu zakażeń nowym patogenem na Wyspach Brytyjskich, od północy zawieszone zostaną loty z Wielkiej Brytanii do Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obostrzenia w sylwestra. Müller: podobne obowiązywały wiosną na podstawie tych samych przepisów

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 13:21
Rzecznik rządu wskazał, że wiosną wydano "rozporządzenie dotyczące ograniczenia przemieszczania się na terenie Rzeczypospolitej przez wiele dni". - W tej chwili mówimy o ograniczeniu na poziomie kilkunastu godzin - zauważył, odnosząc się do kwestii ograniczeń związanych ze świętowaniem sylwestra.
rozwiń zwiń