X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koronawirus czy grypa? Przełomowe odkrycie polskich naukowców rozwieje wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 11:20
Kluczowe znaczenie w czasie nałożenia się sezonu grypowego i trzeciej fali pandemii może mieć przełomowe odkrycie polskich naukowców, którzy opracował test różnicujący SARS-CoV-2 i grypę. Produkt ma pojawić się na rynku już na początku przyszłego roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jakub Kaminski/East News
  • Polscy uczeni dokonali sensacyjnego odkrycia, które może pomóc w walce z trzecią falą pandemii
  • Naukowcy z z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk opracowali test różnicujący SARS-CoV-2 i grypę
  • Produkt pojawi się na rynku na początku przyszłego roku. To pierwszy tego typu polski test

Poznański Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk wskazuje, że test MediPAN-COVID+Flu w prosty, szybki, ale i wiarygodny sposób pozwala na odróżnienie, czy badany pacjent jest zakażony wirusem SARS-CoV-2 czy wirusem grypy.

Koronawirus w Polsce - zobacz raport dzienny:


To odkrycie przełomowe, bowiem jest to pierwszy polski różnicujący test genetyczny, dostępny w podobnej cenie, co test wykrywający wyłącznie COVID-19. "Powszechne stosowanie testu różnicującego będzie miało kluczowe znaczenie w przypadku nałożenia się sezonu grypowego i trzeciej fali pandemii" - zaznaczono w komunikacie Instytutu.

lotnisko covid free shutt 1200 .jpg
GIS: wszystkie osoby przybywające do Polski z Wielkiej Brytanii, mogą wykonać bezpłatnie test

"Szybka i trafna diagnostyka"

Naukowcy z IChB PAN zwracają uwagę, że kumulacja zachorowań w szczycie sezonu grypowego może powodować ogromne obciążenie systemu opieki zdrowotnej, "natomiast szybka i trafna diagnostyka pomoże w podjęciu adekwatnych metod leczenia".

Wskazują także, że objawy COVID-19 i grypy są bardzo podobne, ale ich leczenie wymaga zupełnie innych terapii. - Jedno pobranie materiału ochroni pacjentów przed koniecznością dodatkowego odwiedzania punktów poboru, a możliwość odróżnienia dwóch wirusów w czasie jednego procesu skróci czas pracy diagnostów i wykorzystanie infrastruktury laboratoryjnej - podkreślają polscy badacze.

Czytaj także:

Nowy test jest przeznaczony do wykrywania dwóch specyficznych genów SARS-CoV-2 oraz po jednym genie specyficznym dla grypy A i grypy B.

Zestaw został skonstruowany tak, aby w jednym reakcyjnym dołku wykrywać wirusa SARS-CoV-2 i wirusa grypy. Równocześnie jest on wyposażony w kontrolę prawidłowości wymazu, aby uniknąć wyników fałszywie negatywnych, związanych z nieprawidłowym pobraniem materiału od pacjenta” – podano w komunikacie.

covid szczepionka free shutt 1200 .jpg
Większe uprawnienia abonentów. Od dziś ważne zmiany w prawie telekomunikacyjnym

Wynik testu nawet w godzinę

Według naukowców wynik badania uzyskuje się po około godzinie, a czułość reakcji wykrywających wirusa przekracza 99 proc.

Opracowany przez IChB PAN produkt ma się również charakteryzować prostą interpretacją wyniku i można go stosować na tych samych urządzeniach diagnostycznych, co test wykrywający jedynie SARS-CoV-2.

Czytaj także: 

Poza wartością diagnostyczną w postaci szybkiego rozpoznania właściwej choroby, test MediPAN-COVID+Flu wpisuje się doskonale w zalecenia WHO, podkreślające konieczność wyboru multipleksowych testów PCR do jednoczesnego wykrywania wirusów grypy i SARS-CoV-2 w celu efektywnego wykorzystania odczynników, materiałów eksploatacyjnych i czasu pracy personelu.

Źródło: portal.ichb.pl / TVP / PAP

ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Horban: mam nadzieję, że 27 grudnia pierwszy Polak zostanie zaszczepiony przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 21:10
- Wyczekujemy tego jak kania dżdżu - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Przekonywał, że każdy, gdy otrzyma informację, że szczepionka jest dla niego dostępna, powinien się zaszczepić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: namawiam przybyłych z Wielkiej Brytanii do zrobienia testu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 09:11
- Minister zdrowia wydał już zalecenie stacjom sanitarnym, aby wykonywały testy właśnie tym osobom, które przyleciały do nas z Wielkiej Brytanii. Do tego namawiam wszystkie te osoby, które już są w Polsce, a przybyły z Anglii, aby zgłosiły się do stacji sanitarnej i taki test wykonały - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odnosząc się do informacji o nowej mutacji koronawirusa w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrady Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem m.in. nowa odmiana koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 10:50
Rząd podjął pierwsze decyzje związane z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii nowego, szybciej rozprzestrzeniającego się, wariantu koronawirusa. Od północy z poniedziałku na wtorek loty z Wielkiej Brytanii do Polski będą zawieszone, a GIS ma testować osoby, które podróżowały ze Zjednoczonego Królestwa. Z kolei rano zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który dyskutuje m.in. na temat nowej odmiany wirusa.
rozwiń zwiń