Pogrzeb Henryka Bardijewskiego. Bliscy pożegnali legendarnego twórcę słuchowisk Polskiego Radia

2020-12-17, 18:13

Pogrzeb Henryka Bardijewskiego. Bliscy pożegnali legendarnego twórcę słuchowisk Polskiego Radia
Henryk Bardijewski. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie rodzina, przyjaciele oraz bliscy pożegnali Henryka Bardijewskiego, pisarza, autora opowiadań, dramatów i słuchowisk radiowych, których stworzył ponad 150. Przez wiele lat był pracownikiem Polskiego Radia. Zmarł 9 grudnia. Miał 88 lat.

W 2002 roku Henryk Bardijewski otrzymał Honorowego Wielkiego Splendora - nagrodę Teatru Polskiego Radia przyznawaną za całokształt twórczości w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej.

Powiązany Artykuł

EN_00907550_1227.jpg
Zmarł Henryk Bardijewski, współtwórca polskiej szkoły słuchowiska

Wspomnienie Henryka Bardijewskiego

Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła wspominał Henryka Bardijewskiego podczas uroczystości pogrzebowych jako swojego mistrza.

- Miałem to szczęście, że powierzał mi swoje utwory do realizacji. Kiedy je czytałem, zawsze powtarzałem w zachwycie "se non'vero, ben trovato" - "nawet jeśli to jest nieprawdziwe, to jest świetnie opowiedziane". Czego nas uczy pan Henryk? - uczy nas, że patrzeć z góry na drugiego człowieka można tylko wtedy, kiedy chcemy pomóc mu powstać - podkreślił dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Janusz Kukuła przywołał wspomnienie rozmowy z Henrykiem Bardijewskim o Cyprianie Kamilu Norwidzie oraz o tym "co po człowieku pozostanie?". - Zostaje po nas poezja i dobroć. (...) Powiedział, że wierzy w to, że Norwid miał rację. Swoim życiem udowodnił, że tak właśnie jest. Po panu Henryku Bardijewskim zostanie na pewno i poezja, i dobroć - wyjaśnił Janusz Kukuła.

Żona Henryka Bardijewskego - krytyk radiowy i literacki - Sława Bardijewska, powiedziała, że przesłanie zawarte w słuchowiskach radiowych i sztukach teatralnych jest do dziś aktualne. - Prawie wszystkie słuchowiska i z repertuaru radiowego, i sztuki teatralne, gdyby teraz były powtarzane, to wydawałoby się, że to dzisiaj jest napisane. Te same absurdy we wszystkich dziedzinach życia. To był główny temat męża twórczości: wymiar moralny człowieka i świata - zaznaczyła Sława Bardijewska.

Czytaj również:

Powiązany Artykuł

pap_Henryk Bardijewski 1200.jpg
"Henryk Bardijewski dotykał najczulszych stron duszy"

Debiut w latach 50.

Autor debiutował w połowie lat 50. w tygodniku "Szpilki". Przez wiele lat był redaktorem w Dziale Literackim Polskiego Radia, gdzie kierował Redakcją Słuchowisk. Realizatorami słuchowisk według tekstów Henryka Bardijewskiego byli między innymi Janusz Kukuła, Juliusz Owidzki i Zbigniew Kopalko.

Poza słuchowiskami w jego dorobku znajdują się tomy opowiadań, w tym: "Lustra", "Dzień niepokoju", "Przelotna radość", a także powieści - "Kraina intymności", "Irytacje", utwory satyryczne i sztuki teatralne.

Henryk Bardijewski jest laureatem wielu nagród w konkursach literackich, między innymi w 2004 roku otrzymał nagrodę na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" za słuchowisko "Nieznane światło" - współczesny moralitet o poszukiwaniu wiary. Henryk Bardijewski dwukrotnie został nagrodzony za całokształt twórczości w dziedzinie słuchowisk przez Komitet do spraw Radia i Telewizji - w 1971 i 1983 roku.

W 2007 roku otrzymał Nagrodę imienia Cypriana Kamila Norwida za tom opowiadań "Dzikie anioły", a w 2011 - Nagrodę Literacką imienia Władysława Reymonta. Za dokonania w dziedzinie literatury i teatru został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej