X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sprawa konwencji stambulskiej w Sejmie. Rząd nie chce wypowiedzenia umowy, zmieni zastrzeżenia

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:00
W Sejmie początek prac nad zmianą zakresu obowiązywania konwencji stambulskiej. W projekcie ustawy rząd chce zmodyfikować dwa zastrzeżenia do międzynarodowego dokumentu, wycofać się z jednego i podtrzymać również jedno. Rząd podkreśla, że nie są prowadzone prace nad wypowiedzeniem umowy.
Posłowie podczas prac Sejmu
Posłowie podczas prac SejmuFoto: Twitter/@KancelariaSejmu

Cztery zastrzeżenia zostały zgłoszone w 2015 roku podczas procesu ratyfikacji konwencji dotyczącej zwalczania przemocy wobec kobiet. Zgodnie z jej przepisami, państwo może co 5 lat zmodyfikować swoje uwagi. W tej sprawie rząd wniósł do Sejmu projekt ustawy, który niemal jednogłośnie przyjęły komisje Spraw Zagranicznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Badanie zgodności z konstytucją

Nieznacznie zostają zmienione zastrzeżenia dotyczące odszkodowań i kwestii właściwości przestępstw. Wiceminister rodziny Anna Schmidt mówiła, że na obecnym etapie nie są prowadzone prace nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Przypomniała, że w Trybunale Konstytucyjnym jest wniosek premiera o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów konwencji.

przylebska EN 1200 .jpg
Prezes TK: Trybunał już zajmuje się sprawą oceny konwencji stambulskiej

- Do 31 stycznia Polska musi się ustosunkować do zastrzeżeń, które w momencie ratyfikacji złożyła. Wniosek, który złożył premier Mateusz Morawiecki, realizuje zasadę i ideę, których nie zrealizowano, ratyfikując konwencję. Nie zbadano zgodności aktu prawa międzynarodowego, jakim jest konwencja, z polską ustawą zasadniczą. To są jedyne prace, jakie na tym etapie są prowadzone - powiedziała wiceminister rodziny.

Sprawa naruszeń nietykalności

Posłanka niezrzeszona Hanna Gill-Piątek proponowała wycofanie zastrzeżenia dotyczącego artykułu 55. Polska uznaje w nim, że obowiązek wszczynania postępowania z urzędu nie występuje w przypadku drobnych przestępstw. Chodzi o możliwość ścigania naruszenia nietykalności z oskarżenia prywatnego.

Czytaj także:

- Artykuł 217, paragraf 3 Kodeksu karnego, kiedy to kobiety rzeczywiście takie naruszenie nietykalności muszą same zgłaszać, a często jest to bardzo trudne, obejmuje takie czynności jak popychanie, policzkowanie, przygniatanie kolanem do ziemi, szarpanie za włosy, podduszanie, to są wszystko naruszenia nietykalności, które mogą nie kwalifikować się jako znęcanie. Konwencja bardzo jasno precyzuje, że powinniśmy tego typu sytuacje ścigać z urzędu - mówiła Hanna Gill-Piątek.

Teza Solidarnej Polski podtrzymana

Ta poprawka nie zyskała jednak poparcia większości komisji. O kwestię wypowiedzenia konwencji pytali posłowie Konfederacji - Krystian Kamiński oraz Lewicy - Krzysztof Śmiszek. Latem domagała się tego Solidarna Polska. Mimo że rząd nie planuje działań w tym kierunku, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podtrzymał stanowisko swojego ugrupowania.

marsz dla zycia i rodziny pap arch 1200 .jpg
"Tak dla rodziny, nie dla gender". Trwa zbiórka podpisów przeciw konwencji stambulskiej

- My jako środowisko polityczne, rozumiejąc oczywiście charakter prawa i koalicyjnego rządu, podtrzymujemy tezę, że naszym zdaniem konwencja stambulska nie przyczynia się w takim stopniu do poprawy sytuacji ofiar przemocy domowej, w jakim wprowadza niebezpieczeństwo właśnie tej ideologizacji - powiedział Marcin Romanowski.

Zmiana przedawnienia niektórych przestępstw

Polski rząd chce również wycofać zastrzeżenie do artykułu 58. konwencji stambulskiej. Mówi on o zasadach przedawnienia takich przestępstw jak wymuszone małżeństwo, okaleczenia żeńskich narządów płciowych i przymusowa sterylizacja. Ministerstwo sprawiedliwości zdecydowało o podjęciu prac legislacyjnych zmierzających do przedłużenia okresu przedawnienia tych przestępstw, tak aby umożliwić wszczęcie ich ścigania po ukończeniu pełnoletniości przez ofiarę.

Polska podpisała konwencję stambulską w 2012 roku. Dokument ratyfikował prezydent Bronisław Komorowski w kwietniu 2015 roku na podstawie ustawy przyjętej dwa miesiące wcześniej.

pg

Czytaj także

"Nakazuje organom władzy publicznej konkretne, ale chybione działania". Poseł PiS o konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 09:01
- Konwencja stambulska to typowa umowa blankietowa, która nakazuje organom władzy publicznej konkretne działania, które moim zdaniem są chybione - ocenił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Tomasz Rzymkowski. Gościem audycji "Dwie strony" był również poseł Jarosław Urbaniak (KO), w którego ocenie z ratyfikowaniem tej konwencji związane są też pozytywy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zajmuje się promowaniem ideologii gender". Wiceminister sprawiedliwości o konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 07:45
- Czas przejść od słów do czynów i naprawić błąd Platformy Obywatelskiej, która ratyfikowała konwencję z uwagi na jej ładnie brzmiącą medialnie nazwę, ale nie wczytując się już w jej treść - mówi w piątkowej rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, odnosząc się do ratyfikowanej w 2015 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego konwencji stambulskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trybunał Konstytucyjny: wpłynął wniosek premiera ws. konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 11:21
Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął zapowiadany w czwartek wniosek premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie tzw. konwencji stambulskiej - poinformowała rzecznik TK Aleksandra Wójcik. Zapewniła, że Trybunał będzie zajmował się tą sprawą "tak samo, jak w przypadku wpływu innych dokumentów".
rozwiń zwiń