X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dziesiątki milionów złotych z wyłudzeń VAT. Zatrzymania ABW w Poznaniu i Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 06:57
ABW zatrzymała w Poznaniu i Katowicach trzy osoby podejrzane o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT w zakresie obrotu metalami nieżelaznymi. W związku z tym państwo straciło ok. 60 mln zł - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: abw.gov.pl
kas1200.jpg
ABW uderza w grupę wyłudzającą VAT. Są kolejne zatrzymania

Żaryn poinformował, że wśród zatrzymanych są przedstawiciele zagranicznych firm, którzy brali udział w tzw. karuzeli podatkowej z wykorzystaniem firm "słupów" zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. cynkiem i aluminium.

Czytaj także:

Jak wyjaśnił, schemat przestępczych działań grupy skupiał się wokół polskiej firmy, która od stycznia 2013 r. do czerwca 2015 r. dokonała krajowego nabycia katody miedzianej, a po zmianie przepisów i wprowadzeniu tzw. odwróconego VAT-u - katody niklowej, cynku i ołowiu.

Dostawcami w łańcuchu transakcji towarów były - pełniące rolę "buforów" - inne spółki, które fikcyjnie zaopatrywały się w te produkty od licznych, nieprowadzących rzeczywistej działalności gospodarczej "słupów".

"Słupy" fikcyjnie nabywały towar opodatkowany 0 proc. stawką podatku VAT od zarejestrowanych na terenie Czech i Słowacji firm i odsprzedawały go z 23 proc. podatkiem na terenie RP. Należność ta nie była jednak nigdy odprowadzana na rzecz Skarbu Państwa.

1200_KAS_TT.png
KAS wykryła karuzelę VAT-owską. Skarb Państwa odzyskał ponad 50 mln zł

Straty Skarbu Państwa

Firma zarejestrowana w Polsce sprzedawała tak zakupiony towar poza granice RP. W związku z powyższym - zgodnie z ustawą o VAT - spółka mogła ubiegać się od Skarbu Państwa o zwrot naliczonego podatku VAT w wysokości 23 proc. - Straty Skarbu Państwa powstałe w wyniku przestępczej działalności zatrzymanych osób szacuje się na ok. 60 mln zł - podkreślił Żaryn.

Podejrzani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów, prania brudnych pieniędzy oraz dokonania oszustw podatkowych. Wobec jednej zatrzymanej osoby - podejrzanej o kierowanie grupą - sąd na wniosek prokuratury zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Wobec dwóch pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Delegatura ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15. Dotychczas zarzuty przedstawiono 46 osobom. Według ABW sprawa ma charakter "wielowątkowy i rozwojowy".

pb

Czytaj także

Oszustwa podatkowe na kilkaset milionów złotych. "W proceder zamieszanych wiele podmiotów gospodarczych"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 07:25
O działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy z nielegalnego obrotu paliwami oskarżonych zostało 26 osób. Uszczuplenie z tytułu niezapłaconego podatku VAT wyniosło nie mniej niż 750 mln zł - poinformowała Prokuratura Krajowa.
rozwiń zwiń