X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda gratuluje zwycięstwa Joe Bidenowi. "Nasze Państwa i Narody podzielają te same ideały i wartości"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 10:02
Prezydent Andrzej Duda oficjalnie pogratulował Joe Bidenowi zwycięstwa w amerykańskich wyborach prezydenckich. W liście gratulacyjnym polski prezydent zaprosił przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych do złożenia wizyty w Polsce.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prezydent Andrzej Duda wystosował gratulacje gdy Kolegium Elektorów w nocy naszego czasu potwierdziło wybór kandydata Demokratów. Joe Biden zdobył 306 głosów elektorskich, zaś urzędujący prezydent Donald Trump - 232.

duda usa 1200.jpg
Andrzej Duda o relacjach Polski z USA: nie widzę żadnej możliwości pogorszenia

Te same ideały i wartości

Andrzej Duda napisał, że relacje polsko-amerykańskie są przykładem tego, czym jest "prawdziwe partnerstwo strategiczne".

Czytaj także:

"Nasze Państwa i Narody podzielają te same ideały i wartości, których sednem są niewątpliwie wolność, sprawiedliwość, demokracja i prymat prawa międzynarodowego" - napisał prezydent. Podkreślił, że to właśnie na tych wartościach oba kraje zbudowały mocne fundamenty dwustronnej relacji, która - jak dodał Andrzej Duda - "nigdy nie była tak silna i wzajemnie korzystna". Prezydent zwrócił uwagę, że Warszawa i Waszyngton poszerzyły partnerstwo w takich obszarach jak bezpieczeństwo i obronność, współpraca gospodarcza i innowacyjność.

Zaangażowanie w Trójmorze

W liście do Joe Bidena Andrzej Duda przypomniał znaczenie i wagę amerykańskiego zaangażowania w Inicjatywę Trójmorza. Jak zaznaczył, Stany Zjednoczone zdecydowały się zainwestować w Fundusz Trójmorza znaczące środki finansowe, skierowane na realizację regionalnych projektów energetycznych.


List gratulacyjny prezydenta Andrzeja Dudy do Joe Bidena List gratulacyjny prezydenta Andrzeja Dudy do Joe Bidena

"Co więcej, stając się głównym odbiorcą amerykańskiego LNG, Polska nie tylko zapewniła sobie dywersyfikację źródeł i bezpieczeństwo energetyczne, ale także stała się hubem energetycznym dla całego regionu. Mam nadzieję, że ta obopólnie owocna współpraca będzie kontynuowana pod Pana przywództwem" - napisał prezydent.

Wojskowa obecność

joe biden free shutt 1200 .jpg
Elektorzy wybrali Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych

Andrzej Duda zaznaczył, że polsko-amerykańskie relacje stanowią filar bezpieczeństwa oraz stabilności europejskiej i transatlantyckiej. Przypomniał, że w 2016 roku, jeszcze za administracji Baracka Obamy, w której Joe Biden był wiceprezydentem, Amerykanie zwiększyli swoją obecność wojskową w Polsce, wzmacniając tym samym wschodnią flankę NATO.

Polski prezydent ocenił również, że Polska i Stany Zjednoczone muszą stawiać czoła wyzwaniom zagrażającym równowadze bezpieczeństwa światowego i mającym swoje źródło w "imperialnych resentymentach, nadużyciach władzy i łamaniu praw człowieka".

Czytaj także:

"Zapewniam, że Polska będzie nadal zdecydowanie wspierać przemiany demokratyczne za naszą wschodnią granicą. Mam nadzieję, że tak jak dotychczas, Stany Zjednoczone będą w tym zakresie z nami współpracować" - zadeklarował Andrzej Duda.

Zaproszenie do Polski

W liście gratulacyjnym prezydent podkreślił też znaczenie wzajemnej współpracy w zakresie walki z pandemią koronawirusa.

"Panie Prezydencie elekcie, gratuluję jeszcze raz zwycięstwa i życzę Panu - w imieniu Narodu Polskiego - sukcesów w sprawowaniu funkcji Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oczekując na nasze przyszłe spotkania i dyskusje zarówno w formacie dwustronnym, jak i na forach międzynarodowych, pozwalam sobie serdecznie zaprosić Pana do złożenia wizyty w Polsce" - zakończył swój list do Joe Bidena prezydent Andrzej Duda.

fc

Czytaj także

Szczerski: zrozumienie wspólnych interesów jest najważniejsze, jestem spokojny o przyszłość relacji Polski i USA

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 16:24
- Prezydentura Andrzeja Dudy rozpoczęła się za tandemu Obama-Biden. To wtedy zapadły decyzje m.in. o ulokowaniu wojsk NATO w Polsce. Jak do tej pory nie było sygnałów korekty amerykańskiej polityki w kluczowych dla nas obszarach - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joe Biden: w bitwie o duszę Ameryki wygrała demokracja

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 05:40
- Kolejny raz w Stanach Zjednoczonych zwyciężyły praworządność, nasza konstytucja i wola ludzi. Nasza demokracja była naciskana, testowana i zagrożona. Okazała się odporna, prawdziwa i silna - stwierdził Joe Biden w blisko 15-minutowym przemówieniu w Wilmington.
rozwiń zwiń