X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: aby uniknąć trzeciej fali, rekomendujemy przedłużenie niektórych obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:03
- Niestety widmo trzeciej fali epidemii COVID-19 jest bardzo realne. Obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej może być bardzo duże. Żeby tego uniknąć, skala obostrzeń powinna pozostać na tym samym poziomie na kolejne okresy - powiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia na konferencji prasowej po spotkaniu poświęconym narodowej strategii szczepień w BBN
Minister zdrowia na konferencji prasowej po spotkaniu poświęconym narodowej strategii szczepień w BBNFoto: PAP/Marcin Obara

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele rządu rozmawiali o strategii szczepień na koronawirusa. Spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie poprzedzało zapowiadane na wtorek przyjęcie przez rząd Narodowego Programu Szczepień. W spotkaniu uczestniczyli również szef BBN Paweł Soloch, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski twitter free 1200.jpg
Minister zdrowia: 3,4 mln szczepień miesięcznie to minimalna wydolność systemu

"Widmo trzeciej fali epidemii jest bardzo realne"

Niedzielski poinformował na konferencji prasowej, że podczas spotkania strony rządowej z prezydentem Andrzejem Dudą przedstawiono głowie państwa "perspektywy, jakie są związane z rozwojem pandemii". Według ministra rozmowa miały dotyczyć tego, jak może wyglądać sytuacja pandemiczna po 28 grudnia, gdy skończy się przyjęty w listopadzie przez rząd okres epidemicznych.

- Przedstawiłem prezydentowi wizję, w której niestety widmo trzeciej fali jest bardzo realne - powiedział Niedzielski. Jak wyjaśnił, trzecia fala ma duże znaczenie dla systemu ochrony zdrowia. - Obecnie mamy około 10 tys. zakażeń dziennie, wiec jeżeli trzecia fala wystartowałaby z tego poziomu, to możemy się spodziewać bardzo dużej eskalacji i obciążenia systemu opieki zdrowotnej - ocenił szef Ministerstwa Zdrowia.

Wyjaśnił, że luty i marzec są to miesiące, w których dochodzi do szczytu zachorowań na grypę. - Żeby uniknąć scenariusza, kiedy w lutym nie będziemy mieli jeszcze efektu populacyjnego zaszczepienia na koronawirusa i żeby uniknąć tej trzeciej fali, rozmawialiśmy o tym, żeby obostrzenia i skala samoograniczenia pozostała co najmniej na tym samym poziomie na kolejne okresy - przyznał Niedzielski.

Dodał, że szczegółowe decyzje będą podejmowane na rządowym zespole zrażania kryzysowego.

Minister zdrowia był pytan,y czy będzie przedłużenie obostrzeń związanych z pandemią. Niedzielski podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier.

- Ale z mojej strony będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a szczególnie tych obostrzeń - przyjrzenie się im, przeanalizowanie, które dotyczą okresu feryjnego - tak, żebyśmy w ferie rzeczywiście zostali w domach i spędzili je bezpiecznie, po to właśnie, by uniknąć trzeciej fali - powiedział Niedzielski.

Dodał, że jeśli ta trzecia fala koronawirusa rozpoczęłaby się z tego poziomu zakażeń, który obecnie notujemy - to według niego już po wynikach "tydzień do tygodnia" widać, że "tempo malenia" nie jest już takie duże jak w drugiej części listopada.

- Dlatego będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń do 17 stycznia - oświadczył Niedzielski.

"Prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy zero"

Podczas briefingu po spotkaniu w BBN minister zdrowia był też pytany, kiedy planowany jest kolejny etap po tzw. etapie zero, czyli szczepieniu medyków. - To zależy od zgłaszalności poszczególnych grup - odpowiedział. - Najważniejszą grupą oczywiście są medycy, bo oni stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem - dodał.

Przyznał też, że według wyliczeń około milionów osób pracuje w służbie zdrowia, ale nie są to tylko zawody medyczne, ale też np. pracownicy administracyjni w szpitalach czy przychodniach. - Jeżeli weźmiemy pod uwagę tę deklarację dostarczenia ponad miliona dawek, co mniej więcej oznacza możliwość zaszczepienia połowy tej grupy zerowej, czyli tych pracowników zatrudnionych w przychodniach, szpitalach, to na pewno styczeń upłynie nam pod znakiem szczepienia, prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy zero - mówił.

- Udało się osiągnąć deklarowaną wcześniej liczbę ponad 8 tys. zespołów szczepieniowych - poinformował Niedzielski i dodał, że obecnie trwa "nanoszenie ich na mapę". - Jeszcze nie mamy gotowej prezentacji, ale myślę, że w okolicach środy, najpóźniej czwartku przedstawimy ją - zapowiedział.

Zaznaczył, że zgłoszone punkty są teraz weryfikowane. - Chcemy dokładnie znać ich lokalizacje, gdzie będą umiejscowione - zaznaczył szef Ministerstwa Zdrowia.

Zaznaczył, że obecnie Polska ma zadeklarowane 1 mln 100 tys. szczepionek przeciwko COVID-19, zastrzegł jednak, że "deklaracje zmieniają się z miesiąca na miesiąc". - Jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia z deklaracją dostarczenia blisko 2 mln szczepionek, to uległo zmianie - powiedział minister. Niedzielski zapewnił, że rząd robi wszystko, by przyspieszyć ich dostawę.

"Prezydent wspiera program rządu"

- Narodowy Program Szczepień przeciwko koronawirusowi ma szansę zadziałać tylko wtedy, kiedy stanie się naprawdę narodowym, absolutnie masowym programem; cel strategiczny to zapanowanie nad epidemią w 2021 roku - powiedział po spotkaniu w BBN szef KPRM Michał Dworczyk.

Podkreślił, że Narodowy Program Szczepień ma szansę zadziałać tylko wtedy, kiedy stanie się "naprawdę narodowym, absolutnie masowym programem", który ponad wszelkimi podziałami połączy wszystkie środowiska w celu przeprowadzenia masowych szczepień.

Dworczyk mówił, że szczepienia mają pozwolić osiągnąć cel strategiczny, czyli zapanowanie nad epidemią w 2021 r. - Wyszczepienie tak dużej części populacji, żeby rzeczywiście można było zacząć powrót do normalności - podkreślił.

- Prezydent Andrzej Duda udziela pełnego wsparcia działaniom rządowym w zakresie szczepień przeciwko koronawirusowi i jest przekonany, że ten program odniesie sukces - powiedział z kolei szef BBN Paweł Soloch po spotkaniu prezydenta z szefem rządu Mateuszem Morawieckim.

Jak dodał, w poniedziałek zapadły uzgodnienia premiera i prezydenta ws. programu. - To wsparcie będzie przez pana prezydenta nadal z całą intensywnością udzielane i pan prezydent jest przekonany o tym, że ten program rzeczywiście odniesie sukces - poinformował Soloch.

Konsultowany program

Rządowy program szczepień przez ostatnie dni był szeroko konsultowany. W pierwszym etapie mają zostać zaszczepieni medycy, seniorzy, przedstawiciele służb zaangażowanych w walkę z epidemią oraz mieszkańcy DPS-ów i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 opublikowano we wtorek na stronie gov.pl. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli i dzieci w wieku od 12 lat (PAP)Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 opublikowano we wtorek na stronie gov.pl. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli i dzieci w wieku od 12 lat (PAP)

ms

Czytaj także

Prezydent: szczepionka na COVID-19 może być dostępna kilka dni po dopuszczeniu jej na rynek europejski

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 20:11
- Jeszcze w tym miesiącu powinna zostać podjęta decyzja o dopuszczalności szczepionki firmy Pfizer przeciwko COVID-19 na europejskim rynku medycznym. Może to oznaczać, że kilka dni po tej decyzji szczepionka będzie dostępna w Polsce - przekazał prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma alternatywy dla szczepień na COVID-19". Eksperci w rozmowie z prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 01:00
- Skorzystanie ze szczepień to kwestia współczesnego patriotyzmu - przekonywali eksperci w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Według nich, w pierwszej kolejności powinien zaszczepić się personel medyczny, osoby starsze oraz przewlekle chore.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo w procesie szczepień na COVID-19. Prezydent naradzi się z premierem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 19:00
- Narodowa strategia szczepień będzie tematem spotkania w BBN, na które prezydent zaprosił na poniedziałek przedstawicieli rządu z premierem - poinformował szef BBN Paweł Soloch. - Dla prezydenta szczególnie ważne jest też promowanie wiedzy na ten temat - dodał.
rozwiń zwiń