X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef młodzieżówki PiS: wielu "obrońców demokracji" czterdzieści lat temu współtworzyło zbrodniczy system

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 12:00
- Ukazanie hipokryzji dzisiejszych obrońców demokracji, którzy współtworzyli zbrodniczy system komunistyczny, to jeden z celów wystawy "Obrońcy Demokracji wczoraj i dziś" zorganizowanej przez Forum Młodych PiS w 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego - informuje szef młodzieżówki Michał Moskal.
Akcja Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości ObroncyDemokracji wczoraj i dziś
Akcja Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości #ObroncyDemokracji wczoraj i dziśFoto: PAP/Marcin Obara

Moskal przekazał, że akcja "Obrońcy Demokracji wczoraj i dziś" ma dwa cele: edukacyjny, poprzez przypomnienie o tym, czym był stan wojenny i upomnienie się o jego ofiary, w tym najmłodszą ofiarę śp. Emila Barchańskiego, a także polityczny - pokazanie "hipokryzji dzisiejszych obrońców demokracji, którzy aktywnie współtworzyli zbrodniczy system komunistyczny, będąc członkami PZPR lub współpracując z SB jak Dariusz Rosati, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz czy Adam Mazguła".

shutterstock stan wojenny_1200.jpg
Śledztwa dot. stanu wojennego. IPN skierował blisko 100 aktów oskarżenia

- Stworzyliśmy żywą wystawę, której celem jest przypomnienie o haniebnym wydarzeniu jakim było wprowadzenie stanu wojennego, ale także o wszystkich ofiarach zbrodniczego systemu komunistycznego. Do dziś nie znamy dokładnej liczby ofiar. Wiemy jedynie, że było ich co najmniej kilkaset, w tym osoby takie jak śp. Emil Barchański - zamordowany na 3 dni przed swoimi 17 urodzinami. Sprawcy tej zbrodni nigdy nie zostali osądzeni - powiedział Moskal.

"Porażająca hipokryzja

Zwracał uwagę, że "wielu dzisiejszych »obrońców demokracji« czterdzieści lat temu aktywnie współtworzyło zbrodniczy system komunistyczny". - Ta porażająca hipokryzja opozycji to brak elementarnej przyzwoitości i nie powinna pozostawać niezauważona - ocenił.

Rano wystawę można było zobaczyć pod murami Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie; w ciągu całego dnia będzie można ją zobaczyć w różnych miejscach stolicy. Od południa wystawa będzie również dostępna w mediach społecznościowych FM PiS.

Stan wojenny.jpg
39 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. Zobacz serwis specjalny

Czytaj także:

W niedzielę przypada 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Na ulicach polskich miast pojawiły się patrole milicji i wojska, a także czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u, a także utrzymanie reżimu komunistycznego.

pkr

Czytaj także

Stan wojenny w liczbach [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 05:55
Wojskowy zamach stanu przeprowadzony 13 grudnia 1981 roku przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego skutkował wyprowadzeniem na ulicę tysięcy milicjantów i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dążyliśmy do szeroko rozumianego wyzwolenia". Jarosław Szczepański o przyczynach stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 08:03
Solidarność dążyła do takiego bardzo szeroko rozumianego wyzwolenia. Mam na myśli tutaj nie tylko suwerenność państwową, do której jeszcze było nam daleko, ale na początek na przykład wyzwolenie naszej godności - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Szczepański, działacz Solidarności internowany w czasie stanu wojennego.
rozwiń zwiń