X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceminister rodziny: eskalacja sporu politycznego uderza w różne grupy społeczne

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 07:00
- Eskalacja sporu politycznego uderza w różne grupy społeczne, czego przykłady obserwujemy w ostatnim czasie; tylko poszanowanie godności drugiego człowieka może uwrażliwić na akceptację różnorodności - powiedziała pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt.
Wiceminister rodziny Anna Schmidt-Rodziewicz
Wiceminister rodziny Anna Schmidt-RodziewiczFoto: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Do 18 grudnia potrwają konsultacje społeczne Krajowego Programu Działań na rzecz Równego Traktowania. Odpowiedzialna za ten dokument pełnomocnik rządu i wiceminister rodziny Anna Schmidt wskazała, że kładzie on nacisk na obszary życia takie jak: praca, edukacja, zdrowie oraz dostęp do dóbr i usług.

Zdaniem Schmidt należy podejmować dalsze działania na rzecz wyrównania szans między kobietami i mężczyznami na rynku pracy oraz przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu m.in. ze względu na wiek, niepełnosprawność, miejsce zamieszkania. Wiceminister oceniła też, że debata publiczna przybiera czasem niepotrzebnie ostry ton i z ust polityków padają niefortunne wypowiedzi. Podkreśliła, że tylko poszanowanie godności drugiego człowieka może uwrażliwić na akceptację różnorodności.

firma1200.jpg
Pracodawcy w większości chcą utrzymać zatrudnienie. Jest nowy raport

PAP: Jakie są główne cele programu działań na rzecz równego traktowania na lata 2021-2030?

Anna Schmidt: To program rządowy, który ma na celu realizację konstytucyjnie gwarantowanej zasady równego traktowania. Kierowany jest do podmiotów administracji państwowej i samorządowej, które będą realizowały szczegółowe projekty oraz zadania zapobiegające dyskryminacji. Poprzedni program na lata 2013-2016 miał raczej charakter zbliżony do działań operacyjnych i wykonawczych. Po dokonaniu jego ewaluacji postanowiliśmy przyjąć kierunek bardziej strategiczny. Pandemia pokazała, że nasza codzienność ulega szybkim przemianom, dlatego oprócz szczegółowych zadań, chcemy określić cele kierunkowe oraz metody umożliwiające osiąganie tych celów. Po pierwsze, zwiększamy horyzont czasowy, przygotowując się na długofalowe działania w przeciągu najbliższej dekady. Po drugie, koncentrujemy się na obszarach życia politycznego, gospodarczego i społecznego, w których zidentyfikowaliśmy potrzebę zintensyfikowania działań na rzecz równego traktowania.

Chciałabym tu podkreślić, że projekt Programu znajduje się obecnie na etapie konsultacji społecznych do których zapraszam organizacje pozarządowe oraz obywateli. Z tego względu podjęliśmy decyzję o ich przedłużeniu do 18 grudnia.

PAP: Na jakie obszary kładzie nacisk ten program? Czy są takie, które wymagają szczególnej uwagi?

A.S.: Program kładzie nacisk na obszary życia takie jak: praca, edukacja, zdrowie oraz dostęp do dóbr i usług. Z pewnością należy podejmować dalsze działania na rzecz wyrównania szans między kobietami i mężczyznami na rynku pracy, m.in. poprzez promocję kobiet na stanowiskach kierowniczych i w gremiach decyzyjnych, czy w ramach strategii work-life balance. Ważnym tematem jest również promowanie różnorodności w miejscu pracy. Z badań przeprowadzonych przez Konfederację Lewiatan wynika, że jedynie 26 proc. ankietowanych firm posiada jakąkolwiek strategię zarządzania różnorodnością.

W innym obszarze, w zakresie dostępu do dóbr i usług, planujemy zapewnić szerszy dostęp do usług publicznych. W Polsce są jeszcze urzędy, które pod względem budowlanym uniemożliwiają osobom z niepełnosprawnościami przemieszczanie i w ślad za tym otrzymanie należytej obsługi. Konieczne jest również rozwijanie administracji cyfrowej w taki sposób, aby z myślą o niepełnosprawnych przeciwdziałać e-wykluczeniu. Oprócz takich sektorowych działań, program zawiera również działania monitorujące poprzez gromadzenie danych i badania oraz kampanie budujące świadomość społeczną.

kobiety1200.jpg
Trenerka biznesu: mężczyźni awansują za sam potencjał, kobiety za sukcesy

PAP: W jaki sposób polepszać świadomość społeczeństwa na temat zachowań dyskryminujących?

A.S.: Niestety budowanie świadomości społecznej nie jest łatwym zadaniem, dobry i skuteczny przekaz musi zostać dostosowany do odbiorcy. Inaczej szkoli i edukuje się urzędnika w kontakcie z obywatelem potencjalnie narażonym na dyskryminację, a inaczej buduje świadomość u osoby, która pada jej ofiarą. Program zawiera założenia kampanii społecznych i edukacyjnych oraz szkolenia dla pracowników wyznaczonych obszarów, czyli m.in. nauczycieli czy pracowników służby zdrowia.

W opracowywaniu szczegółów działań komunikacyjnych musimy unikać skrótów myślowych, gdyż nie każda nierówność oznacza dyskryminację. Podobnie - nie zawsze dążenie do absolutnej równości podmiotów de facto zróżnicowanych, oznacza walkę z dyskryminacją. Czasem walka z nierównościami, niewłaściwie rozumiana może prowadzić do ograniczenia wolności i swobód obywatelskich, dlatego musimy umieć odpowiedzieć rzetelnie na pytania: czy sytuacja i położenie dwóch osób jest tożsame i czy faktycznie doszło do nierównego traktowania z powodu płci, wieku, wyznania czy orientacji seksualnej.

PAP: Czy Pani zdaniem jest grupa społeczna, której prawa są w Polsce łamane?

A.S.: 3 grudnia obchodziliśmy dziesiątą rocznicę tzw. ustawy równościowej. Wiele udało się w tym czasie zrobić. Dzisiaj zadaniem Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania jest jednak nie tylko reagowanie na bieżące przejawy dyskryminacji, ale przede wszystkim planowanie długofalowych działań, które będą w dłuższej perspektywie zapobiegać nierównemu traktowaniu w życiu publicznym. Badania Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 r. pokazują, że 59 proc. obywateli w wieku 16-74 nie posiada podstawowych kompetencji cyfrowych, dlatego nasz Program zawiera projekty ich rozwoju. Postęp technologiczny jest nieodzownym elementem przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu ze względu na wiek, niepełnosprawność, poziom wykształcenia, status społeczno-ekonomiczny czy wreszcie miejsce zamieszkania.

PAP: Jak ocenia Pani sytuację kobiet na rynku pracy? Jak program odpowiada na nierówności np. pod względem zarobków kobiet i mężczyzn?

A.S.: Zdecydowanie możemy powiedzieć, że Polska znajduje się w czołówce Państw Unii Europejskiej, w której różnice w płacach między kobietami a mężczyznami są najmniejsze. Niemniej jednak, niewiele kobiet zajmuje kluczowe stanowiska kierownicze. Dlatego program proponuje konkretne rozwiązania ułatwiające pogodzenie życia rodzinnego z życiem zawodowym kobiety, takie jak promocja pokoju rodzica z dzieckiem w miejscach pracy, zapewnienie przerw dla kobiet karmiących piersią czy uznanie nieodpłatnej opieki nad dzieckiem. Prawo powinno zachęcać ojców do skuteczniejszego dzielenia opieki nad dzieckiem z matką, która chce wrócić na rynek pracy. W obszarze edukacji ważne jest również rozwijanie potencjału dziewcząt w naukach ścisłych czy informatyce.

PAP: Czy zaobserwowała Pani problem dyskryminacji cudzoziemców przebywających w Polsce? Np. na rynku pracy?

en ikea 663.jpg
Pracownik Ikei zwolniony za krytykę LGBT i cytat z Biblii. Ruszył proces w jego sprawie

A.S.: Wracamy tu do poprzedniego wątku dotyczącego budowania świadomości społecznej. Niektórzy obcokrajowcy mogą mieć trudności ze znalezieniem pracy. Należy jednak odróżnić trudności wynikające z potencjalnej dyskryminacji od obiektywnych przesłanek: np. nieznajomości języka polskiego, braku wymaganych kwalifikacji czy wreszcie problemów adaptacyjnych. Dlatego coraz więcej uczelni oferuje studia w języku angielskim, umożliwiając studentom zagranicznym dostęp do edukacji i dlatego w Programie kładziemy nacisk na szkolenia dla urzędników mające na celu zapewnienie usług zorientowanych na potrzeby poszczególnych obywateli, czy wreszcie szkolenia dla nauczycieli w kontekście uwrażliwienia na potrzeby dzieci rodzin cudzoziemców.

PAP: Czy uważa Pani, że grupa osób LGBT spotyka się w Polsce z dyskryminacją?

A.S.: Biuro Pełnomocnika do spraw Równego Traktowania odpowiada na każdą interwencję, która do nas trafia. Od momentu objęcia przeze mnie funkcji Pełnomocnika, do mojego biura wpłynęły zaledwie dwie skargi przedstawicieli mniejszości seksualnej i w obu przypadkach podjęliśmy interwencję. Podobne statystyki odnotowaliśmy w ostatnich latach. W latach 2016-2019 rocznie biuro otrzymywało od kilku do kilkunastu próśb o interwencję, co stanowi odsetek wahający się między 4 proc. a 8 proc. ogółu spraw.

Zdarza się, że debata publiczna przybiera czasem niepotrzebnie ostry ton i z ust polityków padają niefortunne wypowiedzi. Eskalacja sporu politycznego uderza w różne grupy społeczne, czego przykłady obserwujemy w ostatnim czasie, kiedy bezczeszczone są obiekty sakralne i obrażane uczucia religijne osób wierzących. Tylko poszanowanie godności drugiego człowieka może uwrażliwić na akceptację różnorodności.

PAP: Czy stan pandemii uwidocznił problemy związane z nierównym traktowaniem? Np. w dostępie do służby zdrowia?

A.S: Zgodnie z badaniami Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, przeprowadzonymi w sierpniu tego roku, problem z dostępem do opieki medycznej mają polscy seniorzy. Najbardziej potrzebują dostępu do lekarzy specjalistów, nie posiadają też rzetelnej wiedzy na temat pandemii COVID-19. Wynika to z faktu przyzwyczajenia do tradycyjnej służby zdrowia, którą dziś w warunkach pandemii często zastępuje teleporada.

Problem dotyka również osób w gorszej sytuacji społeczno-ekonomicznej zamieszkujących obszary wiejskie, często znacznie oddalone od ośrodków zdrowia. Ta grupa także wymaga szczególnego wsparcia, dlatego w Programie kładziemy m.in. nacisk na równość w dostępie do służby zdrowia. Jeden z projektów zakłada pilotaże polsko-norweskich rozwiązań w e-zdrowiu, które odbędą się w wyłonionych konkursem szpitalach.

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie poprawia bezpieczeństwa kobiet, a promuje tęczowe ruchy". Prof. Nalaskowski o konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 11:35
- Konwencja stambulska niczego nie załatwia, jest pustosłowiem, mało tego, narzuca społeczności międzynarodowej współpracę z organizacjami transpłciowymi - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Aleksander Nalaskowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W ochronie kobiety przed przemocą Kodeks karny idzie dalej". Artur Wróblewski o konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 13:30
- Z konwencją stambulską mamy trochę problem, bo wypowiedzenie jej zostanie źle odebrane przez świat - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męskie – niemęskie. Z czym dzisiaj mierzy się mężczyzna?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 02:15
Niedawno obchodzono "Dzień chłopaka". W mediach społecznościowych natychmiast pojawiły się pytania kto właściwie jest mężczyzną, a kto chłopakiem? I życzenia, aby panowie ogólnie najpierw "dorośli"... Jakie wyzwania stoją przed mężczyznami i czym dzisiaj jest męskość?
rozwiń zwiń