X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wyznaczył kierunek działań ws. ochrony dzieci i młodzieży". Abp Gądecki o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 06:43
- Św. Jan Paweł II, jako pierwszy wprowadził w Kościele przepisy prawne zwiększające realnie ochronę dzieci i młodzieży. Atak na niego jest w istocie atakiem na nauczanie Kościoła, które ten papież głosił - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: PAP/APA/R. Jäger
jp ii free shutt 1200 .jpg
"Nie wolno niszczyć naszej wspólnoty". Działacze opozycji antykomunistycznej bronią pamięci o Janie Pawle II

W związku z atakami na osobę papieża przewodniczący Episkopatu wydał oświadczenie przekazane PAP przez biuro prasowe Episkopatu. Abp Gądecki zaznaczył w nim, że "kwestie ochrony dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałania wszelkim nadużyciom ze strony duchownych stanowiły dla Ojca Świętego najwyższy priorytet".

Czytaj także:

"To on widział w młodych przyszłość Kościoła, dlatego też - jako pierwszy - wprowadził kościelne regulacje prawne, mające chronić najsłabszych, a tym samym zapoczątkował realizację procesu zmierzającego do wykrywania przestępstw seksualnych i karania duchownych, którzy się tego dopuszczają" - podkreślił przewodniczący KEP.

Jan Paweł II NAC-1200.jpg
"Był wielką osobowością, gigantem". Watykanistka o Janie Pawle II

Zwrócił uwagę, że "decyzje papieża Polaka stanowiły inspirację dla dalszych działań mających na celu ochronę dzieci i młodzieży, jak również pomoc osobom skrzywdzonym w Kościele".

Posłuchaj
00:39 10780807_1.mp3 Abp Stanisław Gądecki o Janie Pawle II (IAR)

"Już w 1993 r. wskazywał biskupom z USA, że - w przypadku przestępstw seksualnych - kanoniczne kary, włącznie z wydaleniem z kapłaństwa, są konieczne i w pełni uzasadnione. (...) W 1994 r. wydał specjalny indult dla Kościoła w USA, dwa lata później dla Irlandii, podkreślając, że nie może być żadnej tolerancji dla wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. (...) W 2001 r. - wraz z wprowadzeniem norm motu proprio Sacramentorum sanctitatis tutela - zobowiązał każdego biskupa oraz wyższego przełożonego zakonnego do zgłaszania wszystkich przestępstw seksualnych popełnionych przez duchownych wobec małoletnich przed 18. rokiem życia" - wymieniał abp Gądecki.

"Jan Paweł II został cynicznie oszukany"

Przewodniczący Episkopatu odniósł się również do raportu dotyczącego Theodora McCarricka zaznaczając, że "jednoznacznie dowodzi on, że św. Jan Paweł II został cynicznie oszukany". Hierarcha zwrócił jednocześnie uwagę, że papież nie otrzymał pełnych informacji w sprawie kardynała, a on sam okłamał go, co do swojej niewinności.

Abp Gądecki wyraził również swoje "głębokie współczucie osobom skrzywdzonym przez niektórych duchownych". "Konieczne jest sprawiedliwe osądzenie i ukaranie sprawców a także nieustanna troska o podnoszenie bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i dorosłych w Kościele oraz we wszystkich innych środowiskach" - napisał.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił w oświadczeniu, że jego zdaniem "atak na św. Jana Pawła II jest w istocie atakiem na nauczanie Kościoła, które ten Papież głosił w ciągu całego swego pontyfikatu". "Papież z Polski już za swojego życia był niewygodny dla niektórych środowisk promujących »antycywilizację«, a także dla towarzyszących im mediów" - zwrócił uwagę abp Gądecki.

"Podejrzliwi od dawna byli w blokach startowych, aby zniszczyć pamięć o Janie Pawle II, a tym samym o Kościele katolickim, którego nienawidzą" - napisał za kard. Gerhardem L. Müllerem.

"Nie pozwólmy zniszczyć dobrego imienia papieża Polaka"

Przewodniczący KEP wyraził również solidarność "ze stanowiskiem Kolegium Rektorskiego KUL, skierowanym do autorów fałszywych i tendencyjnych publikacji, których celem jest nie tyle dobro ofiar nadużyć, ile szkalowanie dobrego imienia św. Jana Pawła II i podważanie jego autorytetu".

Podziękował również wszystkim, którzy dają "prawdziwe świadectwo o życiu i nauczaniu tego świętego Papieża".

"Dziękuję szczególnie ludziom określającym się, jako pokolenie św. Jana Pawła II za przekazywanie wiedzy i miłości do niego kolejnej generacji, która nie mogła go spotkać osobiście" - napisał abp Gądecki.

"Sięgajmy częściej po nauczanie papieskie i nie pozwólmy zniszczyć dobrego imienia św. Jana Pawła II, niestrudzonego przewodnika na drodze osoby ludzkiej i społeczeństw do wolności" - podkreślił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

pb

Czytaj także

Prezes KAI: ataki na Jana Pawła II to próba obalenia jednego z największych autorytetów współczesności

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 16:15
- Jan Paweł II był wielkim autorytetem. W sposób bardzo przekonujący pokazywał, że zasady głoszone przez chrześcijaństwo, moralność, dekalog, etyka społeczna itd., są absolutnie fundamentem naszej cywilizacji  - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Petycja w obronie pamięci Jana Pawła II. Ordo Iuris reaguje na ataki na papieża Polaka

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 12:11
- Lista zasług św. Jana Pawła II jest niewyczerpana i wszyscy jesteśmy Mu winni wdzięczność za Jego odwagę, mądrość i nieustającą walkę o wolność i godność ludzi na całym świecie - napisali twórcy petycji w obronie Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys wizerunkowy polskiego Kościoła. Co zrobić, aby z niego wyjść?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 23:15
Hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce stają wobec oskarżeń o zamiatanie pod dywan wypadków pedofilii. Sondaże wskazują na wzrost liczby osób niechętnych lub obojętnych wobec Kościoła. Co istotne, najgorszy wynik jest w grupie osób między 18 a 24 rokiem życia. Pojawiają również się wezwania do rewizji oceny postaci Jana Pawła II. Trwa też dyskusja nad postępującym zeświecczeniem kleru jako przyczyną łamania norm obowiązujących księży.
rozwiń zwiń