X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu. Przedstawiciele pracowników i handlu podzieleni

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 15:00
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza dodatkową niedzielę handlową w grudniu. Zakupy będziemy mogli zrobić w najbliższą niedzielę 6 grudnia. Decyzję prezydenta z zadowoleniem przyjęli przedstawiciele branży handlowej. Dodatkową niedzielę handlową krytykują natomiast związkowcy m.in. "Solidarność". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/John YE

Projekt ustawy przewidującej, m.in. wyłączenie z zakazu handlu najbliższej niedzieli 6 grudnia został przygotowany przez rząd. Ma to pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa podczas przedświątecznych zakupów. - W związku z sytuacją epidemiczną chcemy rozładować ten ruch maksymalnie w trakcie pandemii. Jednocześnie zwracamy się do Polaków z prośbą o korzystanie z tych dni w racjonalny sposób - mówi szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. 

Handel chwali "dodatkową niedzielę"

O dodatkową niedzielę handlową apelowali do rządzących przedstawiciele branży handlowej. Zdaniem Radosława Knapa dyrektora generalnego Polskiej Rady Centrów Handlowych jest to dobra informacja ze względu na bezpieczeństwo klientów i pracowników handlu. - Ta niedziela pozwoli rozłożyć ruch klientów na dwa dni weekendu dzięki czemu klienci będą mogli lepiej rozplanować przygotowania do świątecznych zakupów - tłumaczy rozmówca portalu PolskieRadio24.pl. Knap dodaje, że ustanowienie niedzieli handlowej 6 grudnia jest korzystne również z punktu widzenia ekonomicznych interesów branży handlowej.

niedzielski 1200 free.jpg
Ankieta kwalifikująca na szczepienia przeciw COVID-19. Minister zdrowia podał szczegóły

- Każdy kolejny dzień, który pozwoli na to, żeby prowadzić działalność przekuwa się również na przychody firm i tym samym pozwala zachować płynność w tym bardzo trudnym roku dla handlu. Pozwoli to też uchronić firmy bez bankructwem i utrzymać miejsca pracy przede wszystkim pracowników handlu - stwierdza Knap. 

"Solidarność" przeciwna. Będą urlopy na żądanie?

Wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej krytykują jednak przedstawiciele pracowników. - Ta niedziela jest naprawdę nikomu niepotrzebna. Będzie stwarzała zagrożenie epidemiczne nie tylko dla klientów, ale również dla pracowników handlu - mówi Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ Solidarność. Jego zdaniem w centrach handlowych nie jest zachowywany reżim sanitarny. - Te zabezpieczenia, które są to są fikcją. Do sklepów wchodzi każda liczba klientów - dodaje.

Bujara zapowiada, że "Solidarność" przeprowadzi kampanię informującą społeczeństwo o warunkach na jakich pracują pracownicy handlu. - Nie mają żadnego dodatku za pracę w tych trudnych warunkach w czasie pandemii - tłumaczy rozmówca portalu PolskieRadio24.pl. I dodaje, że w kontekście dodatkowej niedzieli handlowej pracownicy muszą wziąć sprawy we własnej ręce. - Wiem, że wiele osób wybiera się na urlopu na żądanie w tym dniu - dodaje. Co na to rząd?

Michał Dworczyk EN 1200.jpg
Szef KPRM o postulatach opozycji, by zlikwidować Radę Mediów Narodowych: chodzi o efekt polityczny

Schreiber: mam nadzieję, że spotka się z akceptacją 

- Nie sądzę, żeby ta jedna niedziela złamała jakiś konsensus społeczny wokół tej kwestii. Pragnę zauważyć, że w roku 2020 mieliśmy najmniej w historii handlowych niedziel. Mam nadzieję, że ta jedna dodatkowa w dobie pandemii spotka się z akceptacją - mówi Łukasz Schreiber. I przypomina, że to właśnie rząd Prawa i Sprawiedliwości, wychodząc na przeciw oczekiwaniom pracowników ustawowo zakazał handlu w niedzielę. 

W handlu zatrudnionych jest w Polsce blisko 1,5 miliona osób, w tym 450 tysięcy w centrach handlowych. Oprócz 6 grudnia, w tym roku w niedzielę sklepy będą otwarte również 13 i 20 grudnia. Oprócz dwóch niedziel przed świętami Bożego Narodzenia, "handlowe" są również: ostatnia niedziela stycznia, niedziele poprzedzająca święta Wielkanocne, ostatnia niedziele przed "majówką" oraz pierwsza i ostatnia niedziela wakacji.  

1200_Soros_PAP.png
Jako odpowiedź na weto budżetu Soros proponuje Europie wieczne zadłużenie. Zareagował premier Słowenii

Ustawa, podpisana przez prezydenta, umożliwia również pracownikom, którzy przebywają w izolacji w warunkach domowych, świadczenie pracy w trybie zdalnym. Pozwala też na przeprowadzanie zawieszonych dotychczas badań lekarskich i psychologicznych, szkoleń i sprawdzianów wiedzy maszynistów. Jednocześnie zawiera zabezpieczenia na wypadek, gdyby takich badań nie można było przeprowadzić. W ustawie wprowadzone zostały także nowe przepisy dotyczące kwalifikacji wojskowej i zasad działania Rady Dialogu Społecznego. Ustawa wchodzi w życie z dniem następnym po dniu ogłoszenia.

MF, PolskieRadio24.pl

Czytaj także

Sprawdź, jak pracuje handel w najbliższą niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 18:49
W niedzielę, 29 listopada sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W sklepach obowiązują rygory sanitarne związane z Covid-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia? Terlecki zapowiedział posiedzenie Sejmu w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 14:15
Sejm w najbliższy piątek ma się zająć ustawą wprowadzającą 6 grudnia niedzielę handlową. Senat prawdopodobnie będzie nad nią pracować w środę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent podjął decyzję ws. niedzieli handlowej 6 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 09:08
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. zezwoli na handel w najbliższą niedzielę, czyli 6 grudnia - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Dodatkowa niedziela ma np. zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w okresie przedświątecznym.
rozwiń zwiń