W łuckiej rzymskokatolickiej Katedrze pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła obok ołtarza paliły się znicze. Wystawiono też kilkanaście krzyży, które symbolizowały mogiły ofiar rzezi wołyńskiej.
00:52 Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR).mp3 Msza w intencji ofiar rzezi wołyńskiej. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)
Jak podkreślił biskup ordynariusz diecezji łuckiej Witalij Skomarowski, krzyże te symbolizują tragicznie zmarłych, zabitych, za których trwają modlitwy, ale też niedokończone msze święte sprzed 77 lat, kiedy to mordów dokonywano również w kościołach.
"Walka o pamięć, o miejsca pochówku ciągle trwa". Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o Rzezi Wołyńskiej
We Mszy świętej uczestniczyli też polscy dyplomaci. Konsul generalny Rzeczpospolitej w Łucku Wiesław Mazur zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem, że Polacy na Ukrainie co roku spotykają się, aby oddać cześć pomordowanym i modlić się za ich dusze. Jak dodał, jest to smutna rocznica, ale polscy dyplomaci oraz miejscowi Polacy, starają się, aby pamięć o ofiarach zbrodni wołyńskiej była kultywowana.
Polski parlament uznał zbrodnię wołyńską za ludobójstwo. Szacuje się, że ukraińscy nacjonaliści wymordowali około 100 tysięcy Polaków.
IAR/PAP/agkm