X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Spotkanie szefów polskiego i ukraińskiego IPN. Mają rozmawiać o poszukiwaniach szczątków Polaków

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 01:39
Prezes polskiego Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek spotka się w Warszawie z szefem ukraińskiego IPN Antonem Drobowyczem. Wśród tematów rozmowy prawdopodobnie będzie kwestia poszukiwań szczątków spoczywających na Ukrainie polskich ofiar z okresu II wojny światowej.
Pomnik Rzezi Wołyńskiej w Warszawie
Pomnik Rzezi Wołyńskiej w WarszawieFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Prezesi Instytutów Pamięci Narodowej zapewne będą rozmawiać na temat możliwości rozpoczęcia poszukiwań Polaków poległych w czasie II wojny światowej w walkach z Niemcami a także polskich ofiar ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
PAP rzeź wołyńska pamięć 1200.jpg
Wołyń - miejsce mordu na tysiącach Polaków

Stanowisko polskiego IPN

W październiku polski IPN przedstawił stanowisko w sprawie współpracy polsko-ukraińskiej w kontekście ekshumacji, pochówków i upamiętnień ofiar wojen i ludobójstwa. Instytut poinformował, że jego prace na Ukrainie, między innymi w miejscach, gdzie oddziały OUN-UPA mordowały Polaków, nadal są blokowane.

IPN wnioskował w 2019 roku o możliwość przeprowadzenia prac poszukiwawczych w trzynastu miejscach na zachodniej Ukrainie, jednak strona ukraińska wydała zgodę na działania jedynie w dwóch. Prace - polscy eksperci przeprowadzili w dwóch miejscach pochówku żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Lwowa we wrześniu 1939 roku.

Czytaj także:

CZYTAJ RÓWNIEŻ
ipn olsztyn siostry zakonne 1200.jpg
Poszukiwania szczątków sióstr zakonnych, ofiar sowieckich żołnierzy. Trwają prace IPN

Temat omawiany przez prezydentów

Sprawę ekshumacji, pochówków i upamiętnień ofiar wojen i ludobójstwa poruszyli jesienią prezydenci Polski i Ukrainy, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski. W przyjętej przez nich w październiku w Kijowie deklaracji podkreślili potrzebę zapewnienia możliwości poszukiwań i ekshumacji ofiar konfliktów i politycznych represji XX wieku.

Ustalenia prezesów polskiego i ukraińskiego IPN zostaną zaprezentowana podczas briefingu, który będzie transmitowany w internecie. Spotkanie to odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Warszawie. Godzina na razie jest nieznana.

ms

Czytaj także

Ukraina: w Łucku modlono się w intencji ofiar rzezi wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 12:41
W Łucku w obwodzie wołyńskim na Ukrainie modlono się w intencji ofiar rzezi wołyńskiej dokonanej na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów. 77 lat temu podczas tzw. krwawej niedzieli w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.
rozwiń zwiń