X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polscy naukowcy opracowali genetyczny test na SARS-CoV-2. Wynik do 45 minut

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 18:52
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) opracowali własny, autorski, genetyczny test do diagnostyki koronawiursa. Komercyjnie na rynku ma być dostępny w połowie 2022 roku - poinformowano na konferencji prasowej online na UMB.
Do przeprowadzenia polskiego testu na koronawirusa SARS-CoV-2 niezbędne będzie pobranie materiału od pacjenta
Do przeprowadzenia polskiego testu na koronawirusa SARS-CoV-2 niezbędne będzie pobranie materiału od pacjentaFoto: PAP/David Tanecek

Gotowa jest koncepcja hybrydowego testu molekularnego pod roboczą nazwą SARS-HYB-45, który ma szybko - w czasie do 45 minut od momentu pobrania wymazu z nosogardzieli pacjenta - diagnozować wirusa SARS-CoV-2. Test już działa, daje wyniki, ale w najbliższym czasie będzie wybierany najlepszy jego wariant.

WOT testy koronawirus free 1200.jpg
Ponad 13 tys. zakażeń COVID-19, zmarło ponad 600 osób. Nowe dane MZ

Test szybki i łatwy w użyciu

W 2021 r. będą prowadzone wszystkie prace i procesy związane z dopuszczeniem testu na rynek medyczny (walidacja i certyfikacja), a test - na rynku ma być dostępny wiosną 2022 r. - poinformowała kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej dr hab. Joanna Reszeć, która jest kierownikiem tego projektu.

AODPiGM jest jednostką zależną UMB. Konsorcjum akademickiego ośrodka i UMB dostało na prace nad tym testem 3,3 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (środki z UE z programu Inteligentny Rozwój 2014-2020).

Czytaj także: 

Test jest czuły (nawet do 100 proc.), szybki, ma być prosty do wykonania. Ma powstać w wersji także do wykonywania w mobilnym laboratorium (np. w busie czy laboratorium kontenerowym), do robienia np. na szpitalnych oddziałach ratunkowych, w przychodni, w zakładach pracy, na lotniskach czy przejściach granicznych. Ma być dokładny, łatwy w użyciu - tłumaczyła Joanna Reszeć. Mówiła, że nie będzie wymagał wysokospecjalistycznej aparatury czy dużych nakładów pracy. Będzie miał formę gotowej probówki lub płytki do umieszczenia tam pobranego wymazu.

Test prosty i łatwy w modyfikacji

Test powstał w oparciu o dwie zintegrowane technologie: izotermalną amplifikację materiału genetycznego i opracowany na UMB autorski system RIDA (Rapid Isothermal Dual Amplification), który jest - jak to określono - "rdzeniem" testu. - Jest to test nowatorski, który jest troszeczkę taką hybrydą metod, które umożliwiają wykrywanie cząstek wirusa SARS-CoV2. Podkreślę, jest to test genetyczny. Nie jest to test antygenowy, nie jest to test serologiczny (...) test, który jest forma rekomendowaną przez międzynarodowe organizacje zdrowia - powiedziała Joanna Reszeć.

1200_choinka_shutterstock.png
"Spotkam się z rodziną za pośrednictwem komunikatora". Wirusolog o świętach w czasie pandemii

Kierownik Zakładu Klinicznej Biologii Molekularnej UMB prof. Jacek Nikliński wyjaśnił, że test będzie nowocześniejszy, niż obecne testy PCR. W gotowej probówce lub płytce znajdzie się odczynnik do użycia. - Test będzie funkcjonował jako odczynnik naładowany do tego naczynia reakcyjnego. Wystarczy umieścić w probówce wymaz od pacjenta i wstawić próbówkę do urządzenia, które reguluje temperaturę. Nie chodzi o trudnodostępne urządzenia - mówił Nikliński. 

Czytaj także: 

Dużym atutem testu ma być też to, że ma on charakter uniwersalny - może być modyfikowany do innych patogenów. - Dziś mamy pandemię SARS-CoV 2. Oczywiście ten wirus z nami zostanie - to nie jest tak, że on zniknie, on będzie cały czas. W związku z tym będziemy musieli różnicować, czy jest to wirus grypy, czy jest to wirus SARS-CoV 2 (...), ale oprócz tego ten test może być dedykowany również do innych patogenów, jak również może być to test dedykowany - po modyfikacji - również do badań onkologicznych. To jest również bardzo istotne, do szybkiej diagnostyki onkologicznej - wyjaśniła Reszeć. Prof. Nikliński mówił, że modyfikacja rdzenia testu na potrzeby każdego patogenu - obecnych ale i nowych, które mogą się pojawić - może potrwać ok. kilku tygodni.

Światowe plany patentowe

UMB zabiegać będzie o szereg patentów związanych z testem na całym świecie, prowadzi też rozmowy na temat komercjalizacji testu. Od początku ochronie praw własności intelektualnej podlega cały proces prac nad testem. Prace nad testem są prowadzone od początku pandemii. Test powstał na bazie analiz materiału zgromadzonego przez AODPiGM w prowadzonym na UMB biobanku tkanek i komórek.

Akademicki ośrodek jest głównym, wiodącym laboratorium diagnozującym koronawirusa w regionie. Dotąd - od początku pandemii - w ośrodku przebadano ok. 100 tys. próbek w ramach diagnostyki pacjentów - poinformował prorektor ds. klinicznych i kształcenia zawodowego UMB prof. Janusz Dzięcioł. Dodał, że wykonując testy, jednocześnie, równolegle naukowcy prowadzili prace nad autorskim testem, "zaobserwowano pewne mechanizmy", które pozwoliły opracować koncepcję testu.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: wyścig do szczepionki na COVID-19 wciąż trwa. To raczej maraton niż sprint

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 07:14
Mimo ostatnich pozytywnych wiadomości, wyścig o skuteczną szczepionkę na COVID-19 jeszcze się nie skończył. To jest raczej maraton, a nie bieg na setkę - stwierdził dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczorem sesja Q&A z premierem na Facebooku. Tematem plan walki z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 13:30
Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na środę na godz. 19.30 na sesję pytań i odpowiedzi na Facebooku. Szef rządu będzie odpowiadał na pytania "w związku z pojawiającymi się wątpliwościami związanymi z planami walki z epidemią".
rozwiń zwiń