Kolejny etap promocji sprawiedliwej transformacji. Resort środowiska gospodarzem międzynarodowej konferencji

2020-12-02, 05:46

Kolejny etap promocji sprawiedliwej transformacji. Resort środowiska gospodarzem międzynarodowej konferencji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com

O 10.00 rozpocznie się międzynarodowa konferencja online na temat sprawiedliwej transformacji "People and Climate. Just Transition in Practice". Gospodarzem spotkania wysokiego szczebla jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

W konferencji wezmą udział przedstawiciele organizacji i instytucji międzynarodowych, między innymi ONZ, Komisji Europejskiej i Banku Światowego, a także ministrowie z kilkunastu krajów.

Posłuchaj

Międzynarodowa konferencja nt. sprawiedliwej transformacji. Relacja Agnieszki Jasik (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

 

Powiązany Artykuł

michał kurtyka free tt 1200.jpg
Kurtyka: konieczne dostosowanie tempa transformacji do uwarunkowań społeczno-gospodarczych państw

Wymiana doświadczeń

Uczestnicy będą wymieniali się doświadczeniami na temat kształtowania i wdrażania polityki sprawiedliwej transformacji. Będzie to też kontynuacja rozmów o kwestiach poruszonych podczas ubiegłorocznej konferencji "People and Climate. Solidarity and Just Transition", którą zorganizowało Ministerstwo Klimatu. Wypracowano wówczas raport "Solidarity and Just Transition" z planem działań i narzędzi koniecznych do realizacji polityki sprawiedliwej transformacji. Następnie dokument zaprezentowano podczas szczytu klimatycznego Sekretarza Generalnego ONZ w Nowym Jorku.

Konferencję organizuje Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu.

Sprawiedliwa transformacja

Polska promuje sprawiedliwą transformację od dwóch lat, a dokładnie od czasu szczytu klimatycznego ONZ COP24 w Katowicach. Ta transformacja energetyczna bierze pod uwagę sytuację ekonomiczną regionów, które do tej pory bazowały na paliwach kopalnych, czyli na przykład na węglu. Uwzględnia poszanowanie potrzeb obywateli i gospodarek rejonów górniczych, tak, by w jak najmniejszym stopniu - również finansowo - odbiło się na nich przejście na ekologiczne źródła energii i zrównoważony rozwój.

Transformacji energetycznej od państw wymagają zobowiązania wynikające między innymi z porozumienia paryskiego czy przynależności do Unii Europejskiej. Jej efektem ma być zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych, a w efekcie - spowolnienie zmian klimatycznych.

ms

Polecane

Wróć do strony głównej