X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Lekceważenie obowiązujących norm prawnych". Maciej Kożuszek o mechanizmie praworządności

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 10:55
- Jest już mechanizm, który pozwala w pewnym sensie ukarać dane państwo. To właśnie art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), komentując próby powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: symbiot/ Shutterstock

W dniach 10 i 11 grudnia odbędzie się szczyt przywódców Unii Europejskiej, na którym dyskutowane będą między innymi możliwe rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu długofalowego budżetu Unii na lata 2021-2027.

Morawiecki Orban tt-1200.jpg
Spotkanie premierów Polski i Węgier w Warszawie. Ustalono stanowisko ws. budżetu UE

Maciej Kożuszek przypominał, że ciągle toczy się procedura wobec Polski z art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej. - Utkwiła ona w miejscu, w którym Rada Unii Europejskiej powinna głosować w tej sprawie. Tego Komisja Europejska chciała uniknąć ze względów politycznych, więc wymyślono mechanizm omijający konieczność głosowania, tak by to Komisja miała w swojej gestii możliwość nakładania sankcji budżetowych na państwa, a dodatkowo zamglono pojęcie praworządności i jej powiązanie z budżetem - stwierdził.

"Działania pozatraktatowe"

- To, co najważniejsze w opinii służb prawnych UE, to stwierdzenie, że jest już mechanizm, który pozwala w pewnym sensie ukarać dane państwo - to właśnie art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Nie można wprowadzać równoległego mechanizmu, który miałby go w jakiś sposób zastąpić w sposób pozatraktatowy i tworzyć drugą ścieżkę - mówił gość audycji, odnosząc się do analizy prawnej rozporządzenia warunkowania unijnych funduszy sporządzanej już w 2018 r.

Posłuchaj
22:39 PR24_MPLS 2020_12_01-10-07-30.mp3 01.12.2020 Maciej Kożuszek (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

"Próby omijania prawa"

Publicysta dodał także, że próby omijania przez Komisję Europejską prawa już miały miejsce, m.in. podczas zgłaszania różnych spraw do Trybunału Sprawiedliwości UE. - To pokazuje kompletne lekceważenie obowiązujących w UE norm prawnych oraz praw, które gwarantują poszczególnym państwom członkowskim traktaty - ocenił Maciej Kożuszek.

Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na listopadowym posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich. Obecnie negocjacje budżetowe prowadzą sprawujące prezydencję w Radzie UE Niemcy.

Czytaj więcej:

Według rządów Polski i Węgier powiązanie wypłaty środków europejskich z oceną stanu praworządności odebrałoby niezależność mniejszym krajom europejskim. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość audycji: Maciej Kożuszek 

Data emisji: 01.12.2020

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

Czytaj także

"Bruksela jest dźwignią polityczną Paryża i Berlina". Prof. Mieczysław Ryba o kwestii praworządności

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 21:35
- W sporze z UE na razie pręży się muskuły i próbuje rozegrać drugą stronę. Nie mamy aż tak dużych atutów jak Niemcy, którzy uruchamiają w Polsce targowicę do działania odśrodkowego, rzecz niemożliwa we Francji czy w Niemczech, gdyby taki spór zaistniał - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Paruch: Niemcy testują UE w roli narzędzia własnej polityki zagranicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 13:45
- Mamy spór o to czym jest dziś UE, w której liczą się ci, którzy grają własnymi korzyściami i interesami - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch z UMCS w Lublinie.
rozwiń zwiń