X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Spotkanie premierów Polski i Węgier w Warszawie. Ustalono stanowisko ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 21:22
Cały czas oczekujemy ze strony prezydencji niemieckiej na propozycje dotyczące budżetu UE - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem
Spotkanie premierów Węgier i Polski Viktora Orbana i Mateusza Morawieckiego
Spotkanie premierów Węgier i Polski Viktora Orbana i Mateusza MorawieckiegoFoto: twitter.com/PLPermRepEU / MTI

Piotr Müller przekazał, że spotkanie trwało około 1,5 godziny. - Jeżeli chodzi o tematy rozmowy, to tak jak informowaliśmy wcześniej - dotyczyły one między innymi koordynacji stanowisk w zakresie stanowisk budżetowych. Tutaj stanowisko Polski i Węgier jest jasne, też wspólna deklaracja pana premiera Morawieckiego oraz pana premiera Orbana z Budapesztu potwierdza te ustalenia. Dzisiaj były rozpatrywane różne warianty dotyczące możliwego porozumienia, natomiast cały czas oczekujemy ze strony prezydencji niemieckiej na propozycje w tym zakresie - mówił rzecznik rządu.

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Kolejne kraje nie chcą wiązania praworządności z budżetem UE. Kulisy obrad "za zamkniętymi drzwiami"
Posłuchaj
00:23 Muller IAR.mp3 Rzecznik rządu: spotkanie premierów Polski i Węgier dotyczyło m.in. przygotowań do posiedzenia Rady Europejskiej (IAR)

Rozmowy o budżecie

- Jesteśmy otwarci na nowe propozycje, jesteśmy przekonani, że można dojść do porozumienia, aczkolwiek podkreślamy, że musi ono być zgodne z traktami unijnymi oraz z konkluzjami Rady Europejskiej z lipca bieżącego roku i takie stanowisko jest nadal aktualne - powiedział Piotr Müller.

Zapytany, czy jest budowana koalicja państw członkowskich wokół weta, Müller zaznaczył, że premier Morawiecki rozmawia z różnymi przywódcami krajów UE. Zapowiedział też, że we wtorek rano premier weźmie udział w wideokonferencji z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem i z kilkoma premierami. - Jeżeli chodzi o budowanie koalicji, to tylko chciałem zauważyć, że tu nie ma potrzeby, aby większa liczba krajów stosowała taki środek, który jest przewidziany traktami, czyli weto - podkreślił.

Czytaj również:

"Premier rozmawia z innymi rządami"

Jak zapewnił Müller, polski rząd przekonuje partnerów w Unii i pokazuje im, że arbitralne kryteria oceny praworządności "mogą de facto doprowadzić w przyszłości do dezintegracji Unii Europejskiej". - A tego nikt sobie nie życzy - dodał.

- Jesteśmy zwolennikami silnej Unii Europejskiej, ale ograniczonej w tym zakresie, jak to przewidują traktaty Unii Europejskiej. W związku z tym te argumenty podnosimy - oświadczył rzecznik rządu. Premier - wskazał - takie argumenty przedstawiał również w ramach aktualnej prezydencji UE, sprawowanej przez Niemcy.

Müller był pytany, jakie odpowiedzi rząd otrzymuje od przedstawicieli innych krajów w sprawie rozporządzenia dotyczącego powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

unia europejska free 1200.jpg
Prof. Sowiński o budżecie UE: wszystkim zależy na kompromisie

- Jeżeli chodzi o kwestie związane z instrumentami arbitralnymi, to tutaj jest coraz większe zrozumienie - powiedział. - To zrozumienie jest większe, bo pokazujemy też przykłady, które mogłyby dotyczyć chociażby kwestii finansowych w innych krajach czy pewnego subiektywnego spojrzenia na systemy prawne w tych krajach. I wtedy okazuje się, że nagle te zasady praworządności, rozumiane w taki niedookreślony sposób, ich łamanie mogłoby dotyczyć większości krajów Unii Europejskiej i ten argument podnosimy - wskazał.

"Rząd czeka na propozycje zgodne z Traktatem"

Piotr Müller dodał, że rząd czeka na nowe propozycje, które będą zgodne z traktatami. - Ta propozycja, która jest w tej chwili na stole, jest niezgodna z traktatami unijnymi, ponieważ dubluje procedurę przewidzianą w art. 7, a ponadto ją modyfikuje, czyli zmienia regulację o charakterze traktatowym, czyli prawa pierwotnego Unii Europejskiej, prawa najwyższej hierarchii w Unii, i modyfikuje przewidzianą tam większość z większości jednomyślnej na większość kwalifikowaną. Czyli w związku z tym siłą rzeczy modyfikuje traktaty unijne, które są prawem pierwotnym, które jest przyjmowane w sposób taki jak umowy międzynarodowe, więc zupełnie innym trybem niż chociażby to rozporządzenie - powiedział.

Posłuchaj
00:19 Muller IAR 2.mp3 Rzecznik rządu: jesteśmy otwarci na nowe propozycje ws. budżetu UE (IAR)

Rzecznik rządu był również pytany, czy toczące się negocjacje są konsultowane z prezydentem Andrzejem Dudą. - Pan premier i pan prezydent generalnie są w stałym kontakcie, jeśli chodzi o sprawy międzynarodowe. W Polsce zgodnie z konstytucją, to pan prezydent i rząd prowadzą politykę międzynarodową, w związku z tym z oczywistych względów są w stałym kontakcie we wszystkich kluczowych sprawach związanych z polityką międzynarodową, a bez wątpienia ta sprawa też jest sprawą kluczową - zapewnił.

"Rozmowy prowadzone od miesięcy"

Müller pytany był o zaplanowane spotkania w sprawie negocjacji budżetowych. - Są zaplanowane rozmowy telefoniczne, jutro obędzie się wideokonferencja z przewodniczącym Rady Europejskiej w ramach spotkania z kilkoma premierami. Przez najbliższy czas premier będzie rozmawiał telefonicznie z innymi przywódcami państw europejskich - powiedział.

Jak dodał, "te rozmowy są prowadzone już od wielu miesięcy". - Premier był też na spotkaniu Słowenii w ramach szczytu w Bledzie, tam też były rozmowy na ten temat prowadzone kilka miesięcy temu. To nie są tematy, które teraz nagle się pojawiają, gdzie są podejmowane nagle działania dyplomatyczne, tylko te działania dyplomatyczne były prowadzone już od wielu miesięcy - powiedział.

Rzecznik rządu był także pytany, czy na spotkaniu poruszono temat funduszy europejskich, które zostaną zablokowane przez weto budżetu.

- Jeżeli chodzi o strategię negocjacyjną, to oczywiście każdy wariant był w tym zakresie omawiany, natomiast jestem przekonany, że naszym partnerom w Unii Europejskiej, wszystkim po kolei zależy na tym, aby jak najszybciej przyjąć budżet unijny i zrezygnować z tych elementów, które nie wynikają z procedury budżetowej - powiedział.

Bogusław Liberadzki 1200.jpg
"Niemcy łagodzą nastrój i szukają rozwiązania". Prof. Liberadzki o sporze ws. budżetu UE

- Ten wariant przyjęcia rozporządzenia warunkującego nie jest wymagany przez traktaty unijne, a wręcz nawet jest z traktatami unijnymi niezgodny - mówił. Jak wyjaśnił, "dlatego też podkreślamy, że ten element z negocjacji budżetowych powinien zostać usunięty i powinna być wprowadzona taka procedura, która jest zgodna z podstawą prawną, a to na przykład jest uszczegółowienie kwestii związanych z budżetem np. w formie kontroli, ale w zakresie wydatkowania, legalności wydatkowania, czy np. korupcji w jakichś państwa". - W takim zakresie Polska wsparłaby takie propozycje - powiedział.

Rozmowy dotyczyły też szczytu UE

Jak mówił Piotr Müller, rozmowa obu premierów dotyczyła też przygotowań do posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się w połowie grudnia. Rzecznik rządu przypomniał, że szczyt UE dotyczy głównie kwestii klimatycznych. - W tym zakresie również były omówione te kwestie związane z propozycjami klimatycznymi, koordynacja stanowisk na poziomie Grupy Wyszehradzkiej, w związku z tym też to było przedmiotem rozmowy - zaznaczył.

Czytaj również:

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji dotyczących funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

jmo

Czytaj także

Jan Pietrzak: Polska i Węgry wytyczają ścieżkę

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 14:27
- Przyjdzie okres opamiętania pośród takich państw, jak chociażby Portugalia, Hiszpania, Grecja czy Irlandia, które też będą dotknięte rządami monopartii niemieckiej w Brukseli. Wydaje mi się, że wszyscy po kolei będą mieli tego dosyć. Polacy i Węgrzy wytyczają ścieżkę dla całej Europy - mówił w Polskim Radiu 24 komentator, publicysta i satyryk Jan Pietrzak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Dominik Héjj: premier Węgier i tak musiałby zawetować unijny budżet

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 12:29
- Nawet gdyby premier Viktor Orban miał nie zawetować budżetu unijnego teraz z powodu praworządności, to i tak już w czerwcu było wiadomo, że będzie musiał go zawetować z innych przyczyn, wewnętrznych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dominik Héjj z Instytutu Europy Środkowej.
rozwiń zwiń