Przydacz: Polska ochrania wschodnią granicę UE, nie zgodzi się na przymusową relokację migrantów

2020-11-30, 10:27

Przydacz: Polska ochrania wschodnią granicę UE, nie zgodzi się na przymusową relokację migrantów
Imigranci w obozie w Grecji. Foto: shutterstock/Ajdin Kamber

- Polska na pewno nie zgodzi się na żaden obowiązkowy mechanizm relokowania migrantów z Południa, przymuszania ich do przyjazdu do Polski w sytuacji, w której ani oni tego nie chcą, ani my nie jesteśmy na to gotowi - zapewnił w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Grecja, Włochy, Hiszpania i Malta krytykują propozycje KE dotyczące nowego paktu o migracji i azylu. Krajom Południa nie podoba się "brak równowagi", który widzą w proponowanych elementach dotyczących solidarności. Ich zdaniem należy wrócić do "obowiązkowej relokacji".

Powiązany Artykuł

1200_migranci_shutterstock.png
Nielegalni migranci forsują kanał La Manche. W odpowiedzi Europa zaostrza środki

Pismo w tej sprawie do kanclerz sprawujących prezydencję w Radzie UE Niemiec Angeli Merkel, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela skierowali premierzy: Grecji Kyriakos Micotakis, Włoch Giuseppe Conte, Hiszpanii Pedro Sanchez oraz Malty Robert Abela.

Zmiana dzięki Grupie Wyszehradzkiej

Wiceszef polskiego MSZ wskazywał w poniedziałek w TVP Info, że od 2015 r. Europa zmieniła nieco swoje podejście do tematyki imigracyjnej, m.in. za sprawą "języka, jaki do debaty wprowadziły państwa Grupy Wyszehradzkiej".

Czytaj także:

- Nie ma, w moim przekonaniu, mowy o takiej polityce, jaka była proponowana wówczas, polityce zapraszania, a dopiero później dzielenia się kłopotem. Dziś Europa nieco inaczej do tego podchodzi - dodał.

Ochrona wschodniej granicy

Powiązany Artykuł

imigranci 1200 shutt.jpg
Kraje południa Europy chcą obowiązkowej relokacji migrantów. Naciskają na UE

- My, będąc na wschodniej flance Unii Europejskiej, spełniamy swoje obowiązki ochrony granic. Nikt nigdy nie miał zarzutów do wschodniej granicy UE, ona jest szczelna, sprawdzamy, kto trafia na terytorium UE. Jednocześnie przyjmujemy migrantów ze wchodu, którzy przecież nie przyjeżdżają tutaj wyłącznie turystycznie, ale przyjeżdżają również z uwagi na niestabilność polityczną w ich państwach – podkreślił Przydacz, wskazując na obywateli m.in. Ukrainy czy Białorusi.

Jak zaznaczył wiceminister, Polska wywiązuje się ze swoich obowiązków, a "jeśli inne państwa na zachodzie UE mają problemy, to one również powinny z tego obowiązku się wywiązać".

- Polska na pewno nie zgodzi się na żaden obowiązkowy mechanizm relokowania migrantów z Południa, przymuszania ich do przyjazdu do Polski w sytuacji, w której ani oni tego nie chcą, ani my nie jesteśmy na to gotowi - zapewnił wiceszef polskiej dyplomacji.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej