X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Strategia szczepień na koronawirusa. Prace w kancelarii premiera na finiszu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 07:16
Kolejność podawania preparatów, znalezienie do tego odpowiednich miejsc w gminach i przygotowanie dystrybucji to kluczowe punkty planu rządu dotyczącego szczepień na koronawirusa - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EPA/Javier Cebollada

Jak informuje "DGP", przygotowanie strategii szczepień wzięła na siebie kancelaria premiera i tam docierają się ostateczne ustalenia. "Wiadomo już, że szczepienia na COVID-19 nie będą obowiązkowe. Jeszcze niedawno w rządzie słychać było rozważania na temat możliwej odpłatności. Ostatecznie jednak uznano, że koszty weźmie na siebie budżet" - pisze gazeta.

Przekonać do szczepień

- Jeśli chcemy w pierwszej kolejności zaszczepić osoby starsze, to nie można chcieć od nich pieniędzy. Zresztą odpłatność powodowałaby niepotrzebne komplikacje natury formalnej – mówi "DGP" osoba z rządu.

szczepionka shutterstock 1200.jpg
Ekspert: wyścig do szczepionki na COVID-19 wciąż trwa. To raczej maraton niż sprint

Chodzi też o to, by jak największa liczba ludzi chciała się w ogóle zaszczepić. Zdaniem rozmówców gazety zachęcenie Polaków do szczepień może być trudniejsze niż zorganizowanie "szczepionkowej logistyki".

Minimum jeden punkt w gminie

Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń "DGP", rząd przygotował przynajmniej pięć scenariuszy co do sposobu przeprowadzenia szczepień. Założenie jest takie, by był co najmniej jeden punkt na gminę. Wcześniej pojawiły się sygnały, że wykorzystane mogą być punkty drive-thru, apteki czy nawet gabinety dentystyczne.

Czytaj także: 

- Tego rodzaju punkty nie zapewniają właściwych warunków – mówi jednak na łamach gazety rozmówca z rządu.

covid-19 badania pap 1200.jpg
Ekspert: szczepionki przeciwko COVID-19 przeszły wszystkie konieczne fazy badań

Stąd ankieta przeprowadzona w zeszłym tygodniu wśród lekarzy POZ.

- Tam i tak są gabinety dla szczepień obowiązkowych dla dzieci, pytanie tylko, czy mogłoby działać w nich więcej zespołów, np. dwa w każdej placówce – mówi "DGP" osoba z rządu.

Współpraca z samorządami

Gazeta podaje też, że w trakcie omawiania szczegółów operacji pojawił się pomysł, by przez co najmniej pół godziny po zabiegu pacjenci pozostawali pod kontrolą lekarza.

niedzielski 1200 (3).jpg
Minister zdrowia: o tym, którą szczepionkę otrzyma pacjent, będzie decydował lekarz

- To by wymagało przygotowania szczepień w budynkach, w których można pomieścić wiele osób – podkreśla jej rozmówca i dodaje, że w niektórych modelach poważnie brana jest pod uwagę współpraca z samorządami, które mogłyby wskazywać miejsca do szczepień.

- Po logistyce wyborczej widać, że dobrze im to wychodzi, mają dobrze rozeznane warunki lokalowe na swoim terenie. Często są to ogólnodostępne sale, nieraz z pomieszczeniami socjalnymi, a więc potencjalnie bardzo dobre miejsca dla szczepień – wskazuje na łamach gazety osoba z rządu.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Potrzebny jest jednolity standard". Prof. Gielerak o leczeniu chorych na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 15:54
- Opieka nad pacjentem zakażonym koronawirusem musi być prowadzona według jednolitego standardu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Libura o szczepionkach na COVID-19: tylko rzetelny przekaz zwalczy dezinformację

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 21:35
- Wiarygodny, naukowy przekaz rzetelnie próbuje wytłumaczyć mechanizmy działania szczepionek, po to, by nie powstały legendy. Tę próżnię wypełnią bowiem boty szerzące dezinformację - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Libura z Zakładu Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. - Na korzyść szczepień ostatecznie musi przemawiać bardzo rzetelna informacja - podkreśliła. 
rozwiń zwiń