X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Senat za przyjęciem budżetu UE. "Weto godzi w interesy Polski"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 18:20
Senat przyjął uchwałę wzywającą Radę Ministrów do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27. Uchwałę poparło 49 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Senat RP
Senat RPFoto: Twitter/Senat RP

 W uchwale "Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rząd do poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby wetowania budżetu Unii Europejskiej".

gasiuk 1200 en.jpg
"Holandia płaci, więc wymaga". Kamila Gasiuk-Pihowicz wywołała burzę w mediach społecznościowych

"Weto, którego użycie rząd PiS zapowiada, godzi w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski. Grozi opóźnieniem, ograniczeniem lub nawet wstrzymaniem wypłaty setek miliardów złotych ze środków europejskich dla Polski, w tym z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, które mają pomóc w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego, wywołanego pandemią koronawirusa. Na środki te czekają pracownicy i przedsiębiorcy, samorządy, rolnicy, a także system ochrony zdrowia w Polsce i całej Europie" - głosi uchwała.

"Rząd PiS grozi obywatelom Polski i Unii Europejskiej zabraniem tych funduszy tylko dlatego, by nadal łamać zasady praworządności, kontynuować atak na niezależne sądy, czyli w istocie po to, by zapewnić bezkarność funkcjonariuszom formacji rządzącej. Grożenie wetem jeszcze bardziej pogłębia osamotnienie międzynarodowe polskiego rządu i trwający od 5 lat dryf kraju z centrum decyzyjnego Unii Europejskiej na jej margines" - czytamy w uchwale.

Podkreślono w niej, że "poświęcanie kluczowych interesów państwa dla ochrony interesów partii rządzącej jest sprzeczne z polską racją stanu". "Rządy prawa i niezawisłe sądy służą każdej Polce i każdemu Polakowi, są fundamentem porządku prawnego zarówno w Polsce, jak i w każdym innym kraju Unii Europejskiej" - zaznaczono.

  Senat odrzuca w uchwale też stwierdzenia premiera, że "nie do takiej Unii wchodziliśmy" oraz "to nie jest Unia, która ma przed sobą przyszłość". "Senat przypomina, że podjęta przez naród decyzja o wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, która jest nie tylko wspólnotą gospodarczą, ale przede wszystkim wspólnotą wartości, jest aktualna i ostateczna" - głosi uchwała.

  "Praworządna, suwerenna i silna Polska"

  Senat zapewnia w niej, że "dołoży wszelkich starań, by zwyciężył interes Polski, w której praworządność, fundamenty demokracji, równość obywateli wobec prawa, nie są kwestionowane". "W naszym najgłębszym interesie narodowym jest praworządna, suwerenna i silna Polska w centrum zjednoczonej Europy. Tylko taka Polska będzie dla przyszłych pokoleń bezpieczna i dostatnia. Tylko takiej Polski chcą Polacy" - podkreślono w uchwale.

  Czytaj także:

  Przeciw uchwale opowiedzieli się senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z PiS mówił podczas debaty w Senacie, że uchwała wykracza poza kompetencje izby. Dodał, że jest to kolejny przejaw "alternatywnej" polityki Senatu, która, w jego ocenie, jest sprzeczna z polityką Sejmu i rządu. Zdaniem Marka Pęka, takie działanie jest szkodliwe, ponieważ, jak mówił, doprowadzi do zamętu na arenie wewnętrznej i zagranicznej.

  Senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński podkreślał, że to "opozycja szkodzi interesowi Polski" przedłożoną uchwałą. Stwierdził, że poprzez przygotowaną uchwałę opozycja przeszkadza polskiemu rządowi w uzyskaniu funduszy europejskich, ponieważ zmniejsza jego potencjał negocjacyjny. Czerwiński skierował do senatorów opozycji pytanie, czyje interesy reprezentują.

  itom

  Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
  aby dodać komentarz
  brak

  Czytaj także

  "Polska musi dbać o podmiotowość w Unii, czasami trzeba grać twardo". Paweł Kukiz o sporze wokół budżetu UE

  Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:56
  - My jesteśmy potrzebni Unii, a Unia nam. Ale żeby być podmiotem, trzeba o tę podmiotowość dbać. Czasami trzeba grać twardo. Jestem przekonany, że budżet zostanie uchwalony, ale nie na warunkach Niemiec i Francji. Brakuje jasnego określenia, czym jest praworządność - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Kukiz, lider formacji Kukiz'15. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Premier odpowiedział szefowej KE. "Do TSUE można zaskarżyć tylko akt prawny UE, który został przyjęty"

  Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 16:35
  Mateusz Morawiecki odpowiedział na słowa Ursuli von der Leyen, która zasugerowała, że Polska i Węgry w sprawie mechanizmu praworządności mogą się udać do TSUE. Premier przypomniał szefowej KE, że do "Trybunału Sprawiedliwości można zaskarżyć tylko akt prawny UE, który został przyjęty". Szef rządu podkreślił również, że Polska "z całą mocą" sprzeciwia się rozwiązaniom omijającym wspólnotowe traktaty.
  rozwiń zwiń