X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Müller o negocjacjach ws. budżetu UE: najważniejsza jest zgodność z unijnymi traktatami

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 10:46
- Optymizm w negocjacjach dotyczących unijnego budżetu jest ważny, ale jeszcze ważniejsze jest to, aby w ramach tych negocjacji pojawiły się takie rozwiązania, które będą akceptowalne przez stronę Polską - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: symbiot/ Shutterstock

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły w ubiegły poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

czarnecki twitter 1200.jpg
"Każdego dnia jest kłamliwe uderzenie w Polskę". Europosłowie Zjednoczonej Prawicy komentują działania UE

Obecne negocjacje prowadzi prezydencja niemiecka. Kanclerz Angela Merkel po czwartkowym wideoszczycie UE powiedziała, że trzeba kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską. "Istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności" - podkreśliła. Obiecała, że Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję w UE, zbadają wszystkie możliwe opcje.

Prawo do sprzeciwu

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

Müller był pytany w środę w Polsat News, czy premier Morawicki podziela optymizm szefa niemieckiej dyplomacji, który mówi, że w ciągu najbliższych kilku dni osiągnięty zostanie kompromis w sprawie budżetu unijnego i funduszu odbudowy.

- Mam nadzieję, że to będzie możliwe. Natomiast negocjacje trwają, w związku z tym optymizm jest ważny w negocjacjach, ale jeszcze ważniejsze jest to, aby w ramach tych negocjacji pojawiły się takie rozwiązania, które będą akceptowalne przez stronę Polską - odpowiedział rzecznik rządu.

Rozmowy o negocjacjach

Stąd też - dodał - wspólne spotkanie w czwartek premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem, "żeby właśnie o tych negocjacjach porozmawiać". W czwartek w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premiera Morawieckiego z premierem Orbanem,  głównym tematem rozmowy będą trwające negocjacje budżetowe w Unii Europejskiej.

Na pytanie, dlaczego premier leci do Budapesztu oraz czego nie można omówić w formie wideokonferencji, Müller powiedział: "Są takie rzeczy, które z jednej strony można omówić twarzą w twarz. Ważne są też symbole współpracy i takim symbolem jest osobiste spotkanie. To też jest w dyplomacji sygnał pewnego rodzaju solidarności i współpracy. W związku z tym ten sygnał wybrzmiewa dużo lepiej, gdy odbywa się bezpośrednie spotkanie i gdy można to pokazać również innym premierom, prezydentom krajów Unii Europejskiej".

1200_Sobolewski_PR1.jpg
Sobolewski o sprawie praworządności: ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu"

Legalność wydatków

Pytany, na co polska strona jest w stanie się zgodzić, by osiągnąć kompromis ws. unijnego budżetu, Müller odparł, że są takie dwa istotne aspekty. - Po pierwsze zgodność z traktatami unijnymi, czyli brak kryteriów arbitralnych, które wykraczają poza te kompetencje, które są oznaczone w traktatach unijnych, a w zakresie praworządności tam procedura jest jasno opisana i wymaga ona jednomyślności, po drugie zgoda na konkluzje z posiedzenia Rady Europejskiej z lipca - wymienił rzecznik rządu.

- My od samego początku podkreślaliśmy, że takim akceptowalnym mechanizmem jest kwestia oceny legalności wydatkowania środków budżetowych, bo wtedy to dotyczy wprost budżetu unijnego. Natomiast wszystkie inne kryteria, które miałyby blokować wydatkowanie środków unijnych z powodu subiektywnej arbitralnej oceny części członków UE, co do stanu praworządności to są kryteria, które nie są przewidziane w traktach unijnych do wydatkowania środków budżetowych, dlatego my jesteśmy przeciwko takim regulacjom - powiedział Müller.

pg

Czytaj także

Premier: mówimy głośne "tak" Unii Europejskiej i głośne "nie" karcącym mechanizmom

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 11:45
"Jesteśmy za przestrzeganiem europejskich traktatów" - napisał w poniedziałek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czwartek spotkanie premierów Polski i Węgier. Rzecznik rządu potwierdził doniesienia medialne

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 20:52
- W czwartek w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premiera Mateusz Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Głównym tematem rozmowy będą trwające negocjacje budżetowe w Unii Europejskiej - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sobolewski o praworządności: ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 08:28
- Po tym, jak Węgry powiedziały: "weto", a Polska zagroziła użyciem weta, na pewno ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń