Müller o negocjacjach ws. budżetu UE: najważniejsza jest zgodność z unijnymi traktatami

2020-11-25, 10:46

Müller o negocjacjach ws. budżetu UE: najważniejsza jest zgodność z unijnymi traktatami
jakie będą skutki skandalu z Evą Kaili w roli głównej dla europejskiej polityki? . Foto: symbiot/ Shutterstock

- Optymizm w negocjacjach dotyczących unijnego budżetu jest ważny, ale jeszcze ważniejsze jest to, aby w ramach tych negocjacji pojawiły się takie rozwiązania, które będą akceptowalne przez stronę Polską - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły w ubiegły poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Powiązany Artykuł

czarnecki twitter 1200.jpg
"Każdego dnia jest kłamliwe uderzenie w Polskę". Europosłowie Zjednoczonej Prawicy komentują działania UE

Obecne negocjacje prowadzi prezydencja niemiecka. Kanclerz Angela Merkel po czwartkowym wideoszczycie UE powiedziała, że trzeba kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską. "Istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności" - podkreśliła. Obiecała, że Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję w UE, zbadają wszystkie możliwe opcje.

Prawo do sprzeciwu

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

Müller był pytany w środę w Polsat News, czy premier Morawicki podziela optymizm szefa niemieckiej dyplomacji, który mówi, że w ciągu najbliższych kilku dni osiągnięty zostanie kompromis w sprawie budżetu unijnego i funduszu odbudowy.

- Mam nadzieję, że to będzie możliwe. Natomiast negocjacje trwają, w związku z tym optymizm jest ważny w negocjacjach, ale jeszcze ważniejsze jest to, aby w ramach tych negocjacji pojawiły się takie rozwiązania, które będą akceptowalne przez stronę Polską - odpowiedział rzecznik rządu.

Rozmowy o negocjacjach

Stąd też - dodał - wspólne spotkanie w czwartek premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem, "żeby właśnie o tych negocjacjach porozmawiać". W czwartek w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premiera Morawieckiego z premierem Orbanem,  głównym tematem rozmowy będą trwające negocjacje budżetowe w Unii Europejskiej.

Na pytanie, dlaczego premier leci do Budapesztu oraz czego nie można omówić w formie wideokonferencji, Müller powiedział: "Są takie rzeczy, które z jednej strony można omówić twarzą w twarz. Ważne są też symbole współpracy i takim symbolem jest osobiste spotkanie. To też jest w dyplomacji sygnał pewnego rodzaju solidarności i współpracy. W związku z tym ten sygnał wybrzmiewa dużo lepiej, gdy odbywa się bezpośrednie spotkanie i gdy można to pokazać również innym premierom, prezydentom krajów Unii Europejskiej".

Powiązany Artykuł

1200_Sobolewski_PR1.jpg
Sobolewski o sprawie praworządności: ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu"

Legalność wydatków

Pytany, na co polska strona jest w stanie się zgodzić, by osiągnąć kompromis ws. unijnego budżetu, Müller odparł, że są takie dwa istotne aspekty. - Po pierwsze zgodność z traktatami unijnymi, czyli brak kryteriów arbitralnych, które wykraczają poza te kompetencje, które są oznaczone w traktatach unijnych, a w zakresie praworządności tam procedura jest jasno opisana i wymaga ona jednomyślności, po drugie zgoda na konkluzje z posiedzenia Rady Europejskiej z lipca - wymienił rzecznik rządu.

- My od samego początku podkreślaliśmy, że takim akceptowalnym mechanizmem jest kwestia oceny legalności wydatkowania środków budżetowych, bo wtedy to dotyczy wprost budżetu unijnego. Natomiast wszystkie inne kryteria, które miałyby blokować wydatkowanie środków unijnych z powodu subiektywnej arbitralnej oceny części członków UE, co do stanu praworządności to są kryteria, które nie są przewidziane w traktach unijnych do wydatkowania środków budżetowych, dlatego my jesteśmy przeciwko takim regulacjom - powiedział Müller.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej