X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Weto unijnego budżetu? Paweł Mucha: argumentacja premiera zasługuje na poparcie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 12:14
- Bardzo dobrze, że pan premier Mateusz Morawiecki bardzo wyraźnie przedstawia polskie stanowisko. Ta argumentacja zasługuje na poparcie i aprobatę - skomentował możliwość zawetowania przez Polskę budżetu UE, wiązanego z przestrzeganiem zasady praworządności wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli
Premier Mateusz Morawiecki w BrukseliFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

W liście skierowanym do szefów instytucji UE dotyczącym budżetu wspólnoty premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie może się zgodzić na uznaniowość mechanizmu dotyczącego zasad przestrzegania praworządności.

We wpisie zamieszczonym w czwartek na Facebooku premier napisał, że "uznaniowe mechanizmy, oparte na arbitralnych, politycznie motywowanych kryteriach nie mogą zostać zaakceptowane, bo nie uwzględniają one istotnych, merytorycznych aspektów prawa europejskiego". "Polska nie może zaakceptować takiej wersji tych mechanizmów, która prowadzi do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną" - podkreślił premier.

morawiecki 1200 en.jpg
"Mechanizmy oparte na politycznie motywowanych kryteriach". Premier grozi wetem ws. budżetu UE

"Nie możemy się godzić na żadne mechanizmy warunkowości"

Paweł Mucha ocenił w niedzielę w TVP Info, że list premiera do przywódców europejskich wskazuje, że "wszystko jest jeszcze na etapie negocjacji, czy rozmów". - I bardzo dobrze, że pan premier Mateusz Morawiecki bardzo wyraźnie przedstawia polskie stanowisko i ta argumentacja zasługuje na poparcie i aprobatę - oświadczył prezydencki minister.

Zwrócił uwagę, że w tym liście szef rządu "bardzo wyraźnie mówi o tym, że jesteśmy zwolennikami ambitnego budżetu unijnego, że popieramy wieloletnie ramy finansowe, że chcemy korzystać ze środków, chcemy, żeby ta pomóc była kierowana, także jeżeli chodzi o budżet unijny na te cele, o których jest mowa, natomiast nie możemy się godzić na takie polityczne czy arbitralne decyzje, które nie mają umocowania w konkluzjach poprzednich szczytów UE, traktatach UE, w szczególności w traktacie Unii Europejskiej, w artykule siódmym".

- Nie możemy się godzić na żadne mechanizmy warunkowości i tego rodzaju, które będą miały zakładać, po jakiejś ocenie politycznej, takiej ocenie politycznej, która może być dowolna, a która ma warunkować wydatkowanie środków unijnych - podkreślił Mucha.

Czytaj również:

Prezydencki minister krytycznie o opozycji

Wiceszef KPRP odniósł się także do postawy opozycji w Polsce, przekonując, że powinna w tej sprawie zrezygnować z "agresywnej retoryki dla potrzeb doraźnego sporu politycznego".

- Ubolewam też nad tym, że opozycja nie potrafi w sprawach, gdzie tego wymaga polska racja stanu, zejść trochę z retoryki bardzo agresywnej, bo powinny być takie obszary, gdzie powinniśmy ją wyłączać z doraźnego sporu politycznego, i to jest właśnie tego rodzaju obszar - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Według Muchy "nieracjonalne byłoby godzenie się na te propozycje, które zostały przedstawione, i dobrze, że polski rząd je neguje".

ms

Czytaj także

"Zabiera nam część suwerenności". Wójcik o powiązaniu środków unijnych z kwestią praworządności

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:22
- Wprowadzenie mechanizmu powiązania środków UE z praworządnością zabiera nam część suwerenności - wiceszef Solidarnej Polski, minister w KPRM Michał Wójcik i apelował w piątek do polityków opozycji, aby "nie kupczyli Polską".
rozwiń zwiń