X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nagranie z ronda de Gaulle'a dowodzi profesjonalizmu policji". Poboży o Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 13:12
Nagranie z ronda de Gaulle'a w Warszawie potwierdza, że policja działała profesjonalnie, zachowując ostrożność względem deklaracji o tym, że marsz będzie zmotoryzowany - ocenił wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zastrzegł, czym innym jest ocena strategii, a czym innym - jednostkowych sytuacji.
Zajścia przy rondzie de Gaullea podczas Marszu Niepodległości w Warszawie
Zajścia przy rondzie de Gaulle'a podczas Marszu Niepodległości w WarszawieFoto: printscreen / YouTube.com / Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało w sobotę zapis monitoringu ze środowych zajść podczas Marszu Niepodległości na rondzie de Gaulle'a w Warszawie. Nagranie zarejestrowały kamery na okolicznym budynku BGK, a zabezpieczyła je policja.

1200 (4).jpg
"Przedstawiamy rzeczywisty obraz sytuacji". MSWiA opublikowało zapis monitoringu z Marszu Niepodległości

Rzeczywisty obraz?

- Naszą intencją przy publikacji tego materiału była chęć pokazania rzeczywistego przebiegu zdarzeń, jakie miały miejsce na rondzie de Gaulle'a podczas marszu 11 listopada - wyjaśnił w rozmowie z PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

- Przez kilka ostatnich dni w mediach społecznościowych, a także na niektórych portalach internetowych zamieszczane były krótkie filmiki wyrwane z kontekstu ukazujące fragment zdarzeń, często bardzo słabej jakości, na podstawie których tworzono różne, niejednokrotnie absurdalne teorie, jak choćby obecność i czynne uczestnictwo Antify w tych wydarzeniach, prowokacje policji czy celowy postrzał fotoreportera - powiedział.

W ocenie Pobożego, publikacja tego filmu "pozwala rozprawić się z mitami i teoriami spiskowymi". Zwrócił uwagę, że jedna z tez, która okazała się nieprawdziwa, mówiła o tym, że inaczej niż w poprzednich latach, policja była bliżej miejsca przemarszu i że była w inny sposób umundurowana. Tymczasem, jak wskazał, na ujęciach widać, że zarówno bariery, jak i policjanci ustawieni byli tak samo jak poprzednio.

Czytaj również:

"Potwierdzony profesjonalizm policji"

- Potwierdza to natomiast, moim zdaniem, tezę o profesjonalnym działaniu funkcjonariuszy. Policja jednak zachowała ostrożność względem deklaracji organizatorów marszu, którzy twierdzili, że będzie on w tym roku zmotoryzowany - podkreślił wiceszef MSWiA.

gac123.jpg
"Zabrakło kooperacji między policją a organizatorami". Karol Gac o Marszu Niepodległości

Według Pobożego, publikacja tego filmu w całości, czyli - jak zapewniał - bez skrótów ani modyfikacji, począwszy od momentu wejścia czoła marszu w okolice ronda do chwili odzyskania kontroli nad tym obszarem przez policję - sprawi, że "każdy obserwator, każdy widz i internauta jest w stanie wyrobić sobie własne zdanie, jaki jest przebieg zdarzeń i kto je inicjuje".

- Myślę, że dzięki temu nikt nie będzie miał wątpliwości, co do tego, że policja zachowała się zgodnie ze sztuką, a stroną agresywną była część środowisk kibicowskich i chuligańskich, które towarzyszyły temu marszowi - powiedział. Podkreślił przy tym, że w samym marszu uczestniczyło bardzo wiele osób, które chciały po prostu w ten sposób świętować ten dzień. - Niestety do głównego nurtu dołączyły się grupy, które przyszły tam w innym celu - dodał.

"Potrzeba oceny jednostkowych zdarzeń"

Zapytany, na ile to nagranie jest pomocne dla MSWiA w ocenie wydarzeń z 11 listopada, Poboży podkreślił, że jest ono pomocne dla każdego, kto chciałby poddać analizie te wydarzenia. - Również kierownictwo MSWiA formułując ocenę tych zdarzeń, na pewno m.in. ten materiał, ale też inne, będzie analizowało - dodał.

- Co ważne, w przypadku działań policji podczas tego marszu należy oceniać dwa aspekty. Jeden to kwestia przyjętej strategii działania, drugi - ewentualne indywidualne przypadki, również takie, w których okazałoby się, że jeden z interweniujących policjantów zadziałał nieprawidłowo - zastrzegł wiceminister.

- Musimy przyjrzeć się wszystkim zgłaszanym sytuacjom, które mają jednak charakter jednostkowy. Tak samo jednostkowy charakter mają przestępstwa i wykroczenia, które popełniały osoby biorące udział w marszu. Nie można, w mojej ocenie, rozciągać odpowiedzialności za różne zdarzenia na wszystkich uczestników. Wszystkie sytuacje, które budzą wątpliwości, będą wyjaśniane - zapewnił.

Czytaj również:

Antoni Macierewicz 1200.JPG
"To absolutna skrajność". Macierewicz o użyciu broni gładkolufowej przez policję 11 listopada

Zobacz nagranie z monitoringu przy rondzie de Gaulle'a

Źróło: YouTube.com / Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Wiceszef MSWiA ocenił zarazem, że "konkretną sytuacją, która wygląda dziś nieco inaczej, niż starali się przedstawiać ją niektórzy, jest choćby postrzelenie fotoreportera". Chodzi o Tomasza Gutrego z "Tygodnika Solidarność", który został trafiony z broni gładkolufowej. - Na nagraniu widać wyraźnie, że w pewnym momencie znalazł się on w epicentrum wydarzeń - między policjantami w zwartym szyku a atakującymi ich, rzucającymi race chuliganami. Sprawa ta oczywiście wymaga dalszego wyjaśnienia i analizy - powiedział Poboży.

jmo

Czytaj także

Marlena Maląg: nie może być zgody na przejawy chuligaństwa

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 08:45
- Powinniśmy uczyć młode pokolenie, jak szanować wolność i tego, że zawsze trzeba o nią dbać. Nie może być też zgody na przejawy chuligaństwa, na to, żebyśmy w tak wyjątkowym dla Polaków dniu zachowywali się w ten sposób  - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Odniosła się w ten sposób do zdarzeń, które miały miejsce wczoraj w trakcie Marszu Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszki podczas Marszu Niepodległości. Szef KPRM: trwają analizy i wyjaśnianie działań policji

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 08:01
- Trzeba zawsze analizować, jak działają poszczególne instytucje państwa, jak działają służby i jeżeli okazuje się, że gdzieś są jakieś niedociągnięcia, wątpliwości, zawsze trzeba je wyjaśniać i wyciągać konsekwencje - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń