X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Eksperci alarmują. Pandemia koronawirusa odbija się na zdrowiu psychicznym

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 15:03
Co czwarta osoba, zapytana czy od marca 2020 roku zaobserwowała u siebie pogorszenie nastroju, odpowiedziała twierdząco. Wiele z nich wskazało również na spadek energii - wynika z badania Kantar dotyczącego wpływu pandemii na społeczeństwo.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/fizkes

Badanie sondażowe przeprowadzone zostało w drugiej połowie października na zlecenie Grupy LUX MED.

W badaniu respondenci zostali zapytani, czy od marca 2020 roku zaobserwowali u siebie którąś z wymienionych w kwestionariuszu dolegliwości. 26 proc. wskazało pogorszenie nastroju, 23 proc. - spadek energii, 17 proc. - bezsenność, 13 proc. - trudności z koncentracją, 9 proc. - kłopoty z pamięcią. W komentarzu do wyników badania podano, że są to objawy mogące świadczyć o rozwijającej się depresji.

cukrzyca koronawirus 1200.jpg
Koronawirus a cukrzyca. Co trzeba wiedzieć
Pomoc specjalistyczna

Respondenci, które zauważyli u siebie wymienione objawy, zapytani zostali także, czy skonsultowali te dolegliwości z lekarzem specjalistą (psychologiem lub psychiatrą) oraz czy zamierzają skonsultować te dolegliwości w ciągu najbliższych 6 miesięcy. 18 proc. badanych odpowiedziało, że skonsultowali się ze specjalistą. 65 proc. podało, że nie zamierza tego zrobić w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

- Wykształciliśmy w sobie stereotyp, że korzystanie z pomocy lekarza psychiatry jest równoznaczne z chorobą psychiczną wymagającą leczenia zamkniętego. Pokutuje w nas obraz szpitala psychiatrycznego, w którym pacjenci są ubezwłasnowolnieni i szprycowani lekami, bo stanowią zagrożenie dla siebie i innych. Zapominamy, a w zasadzie nie nabywamy w drodze edukacji wiedzy o tym, że o psychikę trzeba dbać tak samo jak o ciało. Kiedy boli nas serce idziemy do kardiologa. Zatem kiedy boli nas "dusza", czyli nasza psychika, powinniśmy udać się po pomoc. Na szczęście od pewnego czasu lekarze i organizacje pomocowe robią wiele by przekonać polskie społeczeństwo, że depresja, podobnie jak inne zaburzenia nastroju nie jest po prostu fanaberią, ale poważną chorobą - tak wyniki badania skomentował cytowany w analizie wyników Szymon Niemiec, psycholog z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia.

terytorialsi wot seniorzy kombatanci tt 1200.jpg
"To egzamin z dojrzałości i odpowiedzialności". Marlena Maląg apeluje o wspieranie seniorów

Stres związany z obecną sytuacją może powodować wzrost korzystania z używek

W badaniu respondenci zostali również zapytani, czy od marca 2020 roku wzrosła częstotliwość korzystania przez nich z używek takich jak alkohol, papierosy, środki psychoaktywne. 16 proc. badanych podało, że częściej sięgało po papierosy, 7 proc., że po alkohol. 1 proc. badanych podał, że częściej korzystał ze środków psychoaktywnych. W badanej grupie, 11 proc. mężczyzn częściej sięgało po alkohol, wśród kobiet jest to zaledwie 4 proc.

- Sięganie po używki zawsze jest związane z emocjami. To, w jaki sposób korzystamy w używek bezpośrednio wiąże się z tym jak radzimy sobie z przeżywaniem emocji. Zwiększony poziom lęku, działanie w stanie permanentnego stresu i "przebodźcowanie" informacjami negatywnymi, od których trudno jest uciec to bez wątpienia stymulatory zwiększonego korzystania z używek. Jeżeli dołożymy do tego ograniczenie możliwości ekspresji emocjonalnej, poprzez odebranie możliwości interakcji społecznych otrzymamy prawdziwie zabójczy "koktajl" - zauważył Niemiec.

Jednocześnie zaznaczył, że nie da się jednoznacznie wskazać, co bardziej pcha w objęcia używek. - Moim zdaniem jest to bardzo indywidualna właściwość każdej osoby. Jestem jednak przekonany, że w obecnej sytuacji, oba czynniki są równie groźne i konieczne jest kontrolowanie ich wpływu na nasze społeczeństwo - podał.

Badanie zostało przeprowadzone w formie sondażu telefonicznego na reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 18+. Ankietowani zostali dobrani w sposób losowy, przy jednoczesnym uwzględnieniu warstw demograficznych takich jak płeć, wiek oraz wykształcenie, a także klasa wielkości miejscowości i region.

kmp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Większość mieszkańców Nowego Jorku ma objawy lęku i depresji. To skutek pandemii COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 06:45
Pandemia koronawirusa sieje emocjonalne spustoszenie wśród nowojorczyków. Według ostatniego sondażu miejskiego Departamentu Zdrowia dotknęło to 80 proc. społeczności Nowego Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Lasów Państwowych: pandemia uświadomiła nam, jak bardzo potrzebujemy kontaktu z naturą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 20:16
Spacery w lesie mają zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, pomagają też leczyć depresję  – tak twierdzą naukowcy. O tym rozmawiały w Polskim Radiu 24 Anna Malinowska - rzecznik Lasów Państwowych i Anna Morawska, dziennikarka i psycholog.
rozwiń zwiń