X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: obecność wojsk amerykańskich wzmacnia bezpieczeństwo w tej części Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 16:38
- Militarna obecność amerykańska wzmacnia bezpieczeństwo naszej części Europy, wzmacnia bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości ratyfikowania polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej.
Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, na której ratyfikował umowę między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o wzmocnionej współpracy obronnej
Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, na której ratyfikował umowę między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o wzmocnionej współpracy obronnejFoto: KPRP/Jakub Szymczuk HANDOUT EDITORIAL USE ONLY NO SALES

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Duda wskazywał, że stosunki polsko-amerykańskie datujemy na stulecia. Przypominał, że we wspólnej historii mamy bohaterów, którzy walczyli o to, co my, Polacy nazywamy wolnością naszą i waszą.

- Myślę tutaj o naszych generałach, Kościuszce, Pułaskim, myślę także o amerykańskich żołnierzach i lotnikach, którzy walczyli o niepodległą i suwerenną Polskę na początku XX wieku, od 1918 do 1921 r. broniąc granic Rzeczypospolitej - mówił.

Posłuchaj
00:18 dudaus.mp3 Andrzej Duda o bezpieczeństwie gwarantowanym przez obecność sił USA (IAR)

 

Walka ramię w ramię

Prezydent wspominał też żołnierzy, którzy polegli, pomagając Polakom w walce przeciwko hitlerowskiemu najeźdźcy w II wojnie światowej - amerykańskich lotników, którzy zginęli, dostarczając broń i wyposażenie dla powstańców warszawskich, a także polskich partyzantów.

1200_wojsko_TT.jpg
Tysiące żołnierzy USA trafi do Polski. Szef MON: jesteśmy dobrze przygotowani do ich przyjęcia

- Myślę także o chłopcach o polskim pochodzeniu i o polskich nazwiskach, którzy i w czasie II wojny światowej, i później, kiedy Polska była za żelazną kurtyną, ginęli w mundurach armii amerykańskiej, bardzo często walcząc za wolność innych narodów - mówił Andrzej Duda.

Wskazywał, że także po 1989 roku polscy i amerykańscy żołnierze stają ramię w ramię, aby bronić wolności w wielu miejscach na świecie.

Wroblewski Artur 1200.jpg
Wróblewski: wnosimy się na nowy poziom współpracy z USA

- To sprawdzone chociażby w Iraku braterstwo broni, ale także i element - dla mnie - sprawiedliwości dziejowej, przypieczętowany został przyjęciem Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 r. - mówił prezydent.

Wzmocnione bezpieczeństwo

Duda zaznaczył, że w ciągu ostatnich pięciu lat to braterstwo przyjęło "niezwykle ważną dla nas postać" amerykańskiej obecności militarnej na terenie naszego kraju i na wschodniej flance NATO.

- Militarna obecność amerykańska z całą pewnością wzmacnia bezpieczeństwo naszej części Europy, wzmacnia bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego i stanowi gwarancję tego, że art. 5 umowy euroatlantyckiej będzie przestrzegany - oświadczył prezydent.

Trwała obecność

Shutterstock myśliwiec F-35 1200.jpg
Armia Stanów Zjednoczonych rozciągnie tarczę nad Polską

- W ciągu ostatnich pięciu lat obecność amerykańska, która wcześniej była bardzo niewielka, w stopniu ogromnym się powiększyła - dzisiaj to są tysiące amerykańskich żołnierzy - powiedział prezydent po ratyfikowaniu umowy o zwiększonej współpracy obronnej między USA i Polską.

Czytaj także: 

Andrzej Duda zwrócił uwagę na sprzęt i infrastrukturę dla amerykańskich wojsk oraz "dziesiątki tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy przeszli przez polską ziemię w czasie ćwiczeń i rotacyjnej obecności".

Podkreślił, że rotacyjna obecność wojsk amerykańskich nabrała charakteru trwałego.

- Właśnie do jej jednoznacznego prawnego utrwalenia zmierzały porozumienia, które zawarłem z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem w czerwcu i wrześniu zeszłego roku. Ta znacząco wzrastająca obecność amerykańska (...) skutkowała potrzebą zawarcia nowej umowy o wzmocnionej, zwiększonej obecności i współpracy obronnej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi – mówił prezydent.

Krzysztof Szczerski 1200.jpg
Szczerski: zrozumienie wspólnych interesów jest najważniejsze, jestem spokojny o przyszłość relacji Polski i USA

Gotowość do kolektywnej obrony

Przypomniał, że podobne umowy regulują zasady obecności amerykańskich wojsk w innych krajach. Wyraził przekonanie, że ratyfikowana umowa "odpowiada potrzebom współczesności, ale także i przyszłego rozwoju militarnych relacji polsko-amerykańskich".

Prezydent nawiązał też do art. 5 traktatu waszyngtońskiego mówiącego o wspólnej obronie w razie ataku na któregoś z sojuszników. Obecność wojsk USA i innych sojuszników nazwał "widomym znakiem gotowości do kolektywnej obrony".

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polityka Andrzeja Dudy wobec USA. Bortniczuk: gwarancja rozwoju świetnych relacji i bezpieczeństwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 19:57
- Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem to efekt wieloletnich działań i konsekwentnej postawy wobec Stanów Zjednoczonych. Stawiamy na USA jako naszego kluczowego gwaranta będącego światowym mocarstwem - powiedział Kamil Bortniczuk z Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Dera: Polska to poważny sojusznik USA i ważny element w amerykańskiej strategii obronności

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 17:11
- Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Donaldem Trumpem będzie reprezentował wszystkie państwa europejskie, gdyż chodzi o to, by liczebność wojsk amerykańskich w Europie nie zmniejszyła się, by nadal tu stacjonowały - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. - To kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa - dodał.
rozwiń zwiń