X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Hodujecie sobie armię barbarzyńców". Prof. Legutko napisał list do rektorów polskich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 14:40
"Jestem zbulwersowany ostatnimi oświadczeniami wydanymi przez KRASP, a także wypowiedziami i decyzjami niektórych rektorów polskich uczelni" - napisał europoseł i wykładowca UJ prof. Ryszard Legutko w liście otwartym wystosowanym do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Ryszard Legutko, europoseł PiS
Ryszard Legutko, europoseł PiSFoto: Facebook/Ryszard Legutko
  • W liście otwartym wystosowanym do KRASP europoseł i profesor UJ skrytykował podejście władz polskich uczelni do protestów trwających od czwartku 22 października
  • Protesty trwają w związku z tym, że Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok o niezgodności z konstytucją przepisu o legalności aborcji z przyczyn embriopatologicznych
  • "Jestem zbulwersowany ostatnimi oświadczeniami wydanymi przez KRASP, a także wypowiedziami i decyzjami niektórych polskich uczelni" - napisał profesor

"Doszło i nadal dochodzi w Polsce do barbarzyńskich ataków – nieznanych w naszej historii, a przynajmniej nieznanych w jej okresach pokoju i instytucjonalnych swobód – na kościoły, pomniki historyczne, kulty religijne. Przestrzeń publiczną opanowała również nie mająca precedensów w dziejach naszej kultury społecznej wulgarność" - stwierdził w liście prof. Legutko.

Skrytykował również "milczenie w sprawie ataku na Kościół, na duchownych i świątynie katolickie". Według niego "zawsze w naszej historii było tak, że uderzenie w polską tożsamość rozpoczynało się od uderzenia w polski katolicyzm i polski Kościół." W jego ocenie "milczenie" KRASP to "nie wyraz neutralności światopoglądowej, lecz akt zaangażowania ideologicznego, i to tego dla Polski niedobrego".

MJakubów 1200.jpg
Jej antyaborcyjny apel obejrzało tysiące osób. Teraz mówi, dlaczego zabrała głos w sprawie protestów

"Uczelnie powinny neutralizować agresję"

Według profesora, uczelnie akademickie powinny przede wszystkim "neutralizować agresję" i "dbać o harmonię wspólnoty akademickiej". Oskarżył rektorów o "solidarność środowiskową, dowodzącą plemiennego zacietrzewienia" oraz o "kibicowanie jednym grupom przy jednoczesnym ignorowaniu innych". Według niego pochodzące z apelu prezydium KRASP z 30 października słowa "Jesteśmy z Wami i dla Was" są niezgodne z "zasadą odpowiedzialności" i są "poważnym naruszeniem etosu akademickiego".

"Obowiązkiem uczelni jest i zawsze było zachowanie wstrzemięźliwości i ostrożności intelektualnej w sytuacjach emocjonalnie gorących. Profesorowie powinni studentów skłaniać do poruszania się wśród argumentów, reagowania na nie innymi argumentami, poprzedzania działania racjonalną analizą problemu. Jest coś uwłaczającego godności rektora w tym, że cieszy się bezrefleksyjnymi akcjami stadnymi i sam daje się im ponosić. Uczelnie – aż wstyd o tym przypominać Państwu Rektorom – to nie kuźnie radykalnego protestu, lecz miejsce, gdzie młodzi ludzie uczą się trudnej sztuki rozpoznawania i opisywania rzeczywistości" - oświadczył.

Prof. Legutko wskazał również na "eksplozję wulgarności towarzyszącej protestom". "Nie wyrażając swojego sprzeciwu, a nawet – w przypadkach niektórych profesorów, przypadkach tyleż niechlubnych co żałosnych – wyrażając aprobatę dla tych zachowań, hodujecie sobie Państwo armię barbarzyńców, która rychło zwróci się przeciw Wam i będziecie wobec niej bezbronni" - zwrócił się do rektorów.

"Obserwujecie Państwo w tych ostatnich dniach wprowadzanie do polskiego obyczaju akademickiego – czy raczej nieobyczajności akademickiej – praktyk, które dość szybko przez imitację oraz za przyzwoleniem władz rektorskich i ciał kolegialnych przybliżą nas do tego smutnego stanu rzeczy, jakie obserwujemy na uczelniach Ameryki i Europy Zachodniej" - skonstatował prof. Legutko.

lempart 1200 east.jpg
"GPC": Marta Lempart, prowadząc różne biznesy, popadała w konflikt z prawem

Apel KRASP do wspólnoty akademickiej

30 października KRASP opublikowała apel do wspólnoty akademickiej. Rektorzy napisali w nim, że widzą i rozumieją przyczyny oburzenia studentów, doktorantów i innych członków wspólnoty, a także zapewnili, że mogą oni "liczyć na nasze wsparcie".

Tego samego dnia opublikowano także stanowisko, w którym rektorzy zaapelowali do władz państwowych o "niezwłoczne znalezienie pokojowych dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego".

Rektorzy sprzeciwili się także w tym tekście obciążaniu ich "odpowiedzialnością za spowodowanie wśród studentów ryzyka zakażenia" koronawirusem, wyrazili także zaniepokojenie słowami ministra nauki Przemysława Czarnka dotyczącymi kryteriów rozdziału ministerialnych środków finansowych dla uczelni akademickich.

ks

Czytaj także

"Przekaz jednoznacznie polityczny". Prof. Waldemar Paruch o protestach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 11:28
- Tu już nie chodzi o kompromis aborcyjny, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego czy pandemię,  tylko o destabilizację systemu politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog (UMCS w Lublinie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Siła polityczna protestów wygasa". Łukasz Jankowski o Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 12:20
- Zainteresowanie hasłem Strajk Kobiet w internecie spadło w ciągu tygodnia o 70 proc. Natomiast ws. Rady Koordynacyjnej przeważają niechętne komentarze - mówił na antenie Polskiego Radia 24 publicysta Łukasz Jankowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To barbarzyństwo, jestem przerażona". Zbezczeszczono grób rodziców poseł PiS

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 11:30
Zwolennicy środowisk proaborcyjnych zbezcześcili grób rodziców poseł PiS Anny Milczanowskiej. Na nagrobku pozostawili ulotkę z hasłem "Córka Anna przynosi wstyd waszej pamięci". Opatrzono ją logo organizacji Strajk Kobiet, która od dwóch tygodni organizuje w Polsce nielegalne manifestacje.
rozwiń zwiń