X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jej antyaborcyjny apel obejrzało tysiące osób. Teraz mówi, dlaczego zabrała głos w sprawie protestów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 20:00
- Nie zamierzam nikogo atakować. Uważam jednak, że trzeba mówić prawdę o tym, czym naprawdę jest aborcja - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Małgorzata Jakubów, która jako niepełnosprawna osoba postanowiła zabrać głos w sprawie protestów dotyczących orzeczenia TK. 
Małgorzata Jakubów
Małgorzata JakubówFoto: prywatne archiwum

1200_ciąża_pixabay.jpg
"Kobiety będące w ciąży letalnej były zdziwione swoimi możliwościami, swoją siłą". Tak działają hospicja perinatalne

Fundacja MarsJaiTy u Małgorzaty niesie pomoc osobom potrzebującym i działa na rzecz ochrony życia oraz godności każdego człowieka, a także wspiera kulturę i wartości chrześcijańskie. Jej założycielką jest Małgorzata Jakubów, która od 39 lat, czyli niemalże od urodzenia, cierpi na SMA (rdzeniowy zanik mięśni 2 typu).

- Moje życie jest współistnieniem z mamą, ponieważ potrzebuję opieki 24 godziny na dobę. Jeżeli mama mnie wieczorem położy do łóżka spać, to w takiej pozycji zastanie mnie rano. Ta choroba naprawdę jest ciężka - opisuje.

Pani Małgorzata dodaje, że może realizować swoje pasje, cele i ambicje na tyle, na ile umożliwiają jej to inni ludzie. - Ja mogę wyjść z domu, ale ktoś musi mnie z tego domu wziąć. Mogę zorganizować wycieczkę dla dzieci, ale ktoś musi mnie na tę wycieczkę zawieźć - przyznaje.

Niesienie pomocy

To między innymi potrzeba pracy z dziećmi i chęć niesienia pomocy osobom z niepełnosprawnościami dają 39-latce siłę do działania. Tylko od czego zacząć, kiedy nie ma się wystarczających środków finansowych, by pomagać i edukować najmłodszych?

- Jak trzy lata temu myślałam o założeniu fundacji, przypomniało mi się, jak mój wujek przywiózł mi takie piękne opowieści biblijne, które bardzo mi się podobały. Pomyślałam: "Dlaczego nie? Pójdę na salę i zacznę z dziećmi czytać" - wspomina pierwsze inicjatywy MarsJaiTy.

Zobacz cały wywiad z Małgorzatą Jakubów:

Doświadczenie pracy z uczniami przerosło jej najśmielsze oczekiwania. Dzieci rwały się do pomocy, widząc, że trzeba jej zdjąć kurtkę czy położyć rękę na książce, którą będzie im czytać. - Przepiękne było to, jak kiedyś na przerwie szybka, malutka rączka położyła mi ciasteczko na stoliku - powiada, dodając, że zdarzają się też zaskakujące pytania.

- Gdy siedzę mam głowę przechylona na ramię. Pewnego razu podchodzi do mnie dziewczynka i pyta: "dlaczego masz złamaną szyję?". Odpowiedziałam jej, że nie mam złamanej szyi i to jej wystarczyło - mówi ze śmiechem.

Życie kobiety to nie tylko chwile radosne, okupione sukcesami, takimi jak prowadzenie fundacji, czy ukończenie studiów i obrona pracy magisterskiej na wydziale finansów i bankowości. To też chwile trudne. - Bywa, że mam spadek formy i czasami źle się czuję. Kilka lat temu przeszłam depresję, więc nie jest tak, że jestem wiecznie uśmiechnięta - przyznaje.

rodzina koronawirus 1200 shutterstock.jpg
Program "Za życiem" – zobacz, jakie przewiduje wsparcie dla dzieci i ich rodzin

Spontaniczne nagranie

Trudne dla pani Małgorzaty okazały się też ostatnie dwa tygodnie. 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dotyczące tzw. aborcji eugenicznej, przeprowadzanej w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia.

Orzeczenie TK wywołało falę protestów. Na ulicę wyszli ludzie opowiadający się m.in. za kompromisem czy całkowitą liberalizacją prawa aborcyjnego. - Kiedy zobaczyłam, co się dzieje, a szczególnie na Facebooku, gdzie znajomi, których znam i cenię, są wspaniałymi ludźmi, przyłączają się do tego strajku, zaczynają go popierać, to pouczyłam się niechciana - wspomina. Dlatego postanowiła opublikować nagranie, w którym pyta ze łzami w oczach, czy: "moje życie jest pozbawione wartości?".

"Czuję się niechciana"

- Ja czytam, słyszę, widzę, co się dzieje teraz. Chciałabyś mieć prawo do tego, żeby zdecydować, czy takie chore dzieci, czy ja, mogłabym się urodzić. Ja cię kocham takiego, jaki jesteś, taką, jaka jesteś. (...) Gdy to czytam, widzę i słyszę, czuję się niechciana. Moje życie naprawdę nic ci nie daje? Jest dla ciebie pozbawione wartości? W idealnym świecie wszyscy są piękni, młodzi i zdrowi - mówi w filmie.

Zapytana, co wpłynęło na jej decyzję o publikacji nagrania, odpowiedziała, że nie zamierzała nikogo atakować w tym nagraniu, że nie taki był jej cel. - Uważam jednak, że trzeba mówić prawdę o tym, czym naprawdę jest aborcja - zaznacza.

W rozmowie z dziennikarzem portalu PolskieRadio24.pl Małgorzata Jakubów tłumaczy, dlaczego jest przeciwna przerywaniu ciąży. Zdradza, jaki ma stosunek do ludzi, którzy opowiadają się za prawem wyboru. A także mówi między innymi, co daje jej w życiu siłę. Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu.

Przygotował Paweł Kurek


Czytaj także

Senator PiS: Strajk Kobiet widzę jako następcę KOD-u, aborcja to tylko pretekst do wyprowadzenia ludzi na ulice

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 18:29
- Postulaty organizatorów protestów, poza tematyką aborcji, mówią wprost, że chodzi o obalenie rządu, zmianę sędziów Trybunału Konstytucyjnego, oraz by Kościół zniknął z przestrzeni publicznej. Ludzie uczestniczący w manifestacjach widzą, że zostali wmanewrowani, gdyż pojawiają się żądania czysto polityczne - powiedziała Maria Koc, senator Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blokada ulic, agresywne hasła, marsz na Sejm. Kolejna odsłona Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 21:10
Po godz. 20 zakończyła się demonstracja pod Sejmem, gdzie zgromadziła się część osób wcześniej blokująca różne punkty komunikacyjne Warszawy. Do kolejnej już akcji blokad ulic doszło z inicjatywy Strajku Kobiet. Poprzednia miała miejsce w ubiegły poniedziałek.
rozwiń zwiń