X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wojewoda łódzki: w hali Expo powstanie szpital tymczasowy. Prace w innych placówkach trwają

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 14:36
- W hali Expo przy ul. Politechniki w Łodzi powstanie pierwszy w regionie szpital tymczasowy na 250-275 łóżek - poinformował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Planuje się, że pierwszych pacjentów będzie można w nim przyjąć w połowie listopada.
Hala wystawienniczo-targowa Expo przy al. Politechniki w Łodzi, 27 bm. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński poinformował, że w hali zostanie utworzony szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 z województwa łódzkiego
Hala wystawienniczo-targowa Expo przy al. Politechniki w Łodzi, 27 bm. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński poinformował, że w hali zostanie utworzony szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 z województwa łódzkiegoFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

- W najbliższych dniach hala Expo przy al. Politechniki w Łodzi będzie przystosowywana do pełnienia roli szpitala tymczasowego. Za koordynację medycznej organizacji placówki będzie odpowiadał szpital im. Biegańskiego, który już teraz pełni rolę koordynującego w woj. łódzkim walkę z epidemią COVID-19. Spośród różnych lokalizacji, którym się przyglądaliśmy, zdaniem lekarzy zakaźników jak i epidemiologów, to miejsce jest najlepsze pod względem dostępu do mediów, przestrzeni i rozmiarów - podkreślił wojewoda na konferencji prasowej we wtorek.

dezynfekcja COVID-19 pap 1200.jpg
Rekord zakażeń w Polsce. Ponad 16 tys. nowych przypadków koronawirusa

Szpital covidowy

Szpital będzie miał od 250 do 275 łóżek. Koszt adaptacji przestrzeni hali wystawienniczo-konferencyjnej ma wynieść ok. 7 mln zł brutto - nie wliczono do tej kwoty kosztów sprzętu, który - według Bocheńskiego - kupowany jest zbiorczo przez rząd i będzie rozdysponowany na poszczególne województwa. Jak zaznaczył wojewoda, w pierwszym etapie funkcjonowania szpital będzie przyjmował tzw. pacjentów lekkich i średnich, nie wymagających opieki respiratorowej.

- Musimy jednak w sposób odpowiedzialny przygotowywać się na scenariusz najczarniejszy. Wszystkie łóżka w tym szpitalu będą wydzielone, z możliwością podłączenia docelowo respiratorów. Gdyby w szpitalach woj. łódzkiego, obecnie funkcjonujących jako covidowe, zabrakło respiratorów, to wówczas do szpitala tymczasowego przywiezione zostaną respiratory z Agencji Rezerw Materiałowych - wyjaśnił.


Planuje się, że od podpisania umowy z wykonawcą, która wciąż jest negocjowana, do oddania nowej placówki do użytku powinno minąć około trzech tygodni. Zdaniem wojewody pierwszych pacjentów będzie można w nim przyjąć w połowie listopada.

- Kadrę tymczasowego szpitala mają stanowić osoby, które same zgłoszą się do pracy oraz powołane przez wojewodę. Analizujemy zasoby kadrowe - lekarzy i pielęgniarki - z całego regionu, dlatego że skierowania do pracy muszą odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem. (...) Poza tym część lekarzy zabezpiecza ważne odcinki i nie możemy kierować ich do takiej pracy - dodał Bocheński.

Wolontariat studentów

Akcję organizowania wolontariatu wśród studentów, którzy mieliby wesprzeć personel medyczny w szpitalach, rozpoczął Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

- Wspólnie z rektorem uczelni prof. Radosławem Kordkiem podpisaliśmy porozumienie o współpracy. Na jego mocy wystąpiłem do rektora o rekrutację chętnych studentów medycyny, którzy chcieliby się zgłosić do pracy w służbie zdrowia. W obecnej sytuacji, gdy mamy zwolnienia, kwarantanny itp., w szpitalach potrzebny jest bardzo różny personel. Kierowałem już do pracy na podstawie poleceń wojewody - oczywiście za zgodą tych osób - pracowników do przenoszenia butli z tlenem w szpitalu im. Biegańskiego - przekazał Bocheński.

Liczbę potrzebnego białego personelu wojewoda uzależnił od rozwoju sytuacji epidemicznej. Wyjaśnił, że choć cała hala Expo zostanie przekształcona w szpital, to zostanie ona podzielona na trzy części, które będą oddawane do użytku stopniowo.

- Zapełnienie kadrą całego szpitala już na otwarciu – a myślę, że byłoby tu potrzebne co najmniej 50 lekarzy i 100 pielęgniarek - byłoby nieodpowiedzialne, bo musiałbym ich "wyjąć" z innych placówek. Zrobię to tylko wówczas, gdy naprawdę będzie to konieczne" - podkreślił Bocheński.


Wojewoda, poszukując kadr będących w dyspozycji, sięgnął m.in. do zasobów Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. - Biorąc pod uwagę obłożenie karetek typu S, którymi jeździli lekarze, obserwujemy, że część z medyków pozostaje niewykorzystana. Dlatego podjąłem decyzję o kierowaniu ich, w miarę możliwości, do pracy przy COVID-19 - objaśnił.

Wojewoda podziękował prezydent Hannie Zdanowskiej za udostępnienie hali Expo. Wyjaśnił, że po cofnięciu decyzji ministra zdrowia o powoływaniu szpitali tymczasowych służby wojewody wyznaczą termin przywrócenia hali jej dotychczasowej funkcji.

- To obiekt samorządowy. Będziemy wykorzystywać go w ramach użyczenia i nie będziemy za to płacić. Zamierzam też wystąpić do pani prezydent o odstąpienie od pobierania podatku od nieruchomości. Nie ma powodu, by zarabiać na szpitalu, który będzie ratował życie - zapowiedział Bocheński.

W Łódzkiem potwierdzono we wtorek 1423 nowe zakażenia koronawirusem i 12 zgonów. Ponad 25,5 tys. mieszkańców regionu ma SARS-CoV-2.

Jak podał wojewoda, obecnie zajęte jest ok. 1 tys. z 1,3 tys. łóżek covidowych w Łódzkiem. - Powstają jednak kolejne miejsca dla pacjentów z koronawirusem, np. przekształca się szpital w Kutnie, gdzie będzie ponad 250 łóżek. Trwają też prace w innych placówkach - zaznaczył.

kb

Czytaj także

Strefa czerwona w całym kraju. Przedstawiamy nowe zasady bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 12:00
Od soboty (24.10.2020) cała Polska znajduje się w czerwonej strefie. W związku z dużą ilością nowych zakażeń koronawirusem rząd wprowadza też nowe wytyczne dotyczące m.in. uczniów i seniorów. Poinformował o tym na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Towarzyszyli mu minister zdrowia Adam Niedzielski i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalista chorób zakaźnych: wzrost liczby chorych na COVID-19 możliwy 2 tygodnie po protestach

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 10:22
- Jeszcze jest za wcześnie, by mówić, że dane o liczbie zakażeń z ostatnich dni wskazują na kontrolowanie epidemii - ocenił dr n. med. Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych. Przyznał, że zahamowanie wzrostu zakażeń w kolejnych dniach byłoby dobrym sygnałem, ale on jest ostrożny w takich prognozach.
rozwiń zwiń