X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Protesty po orzeczeniu TK w wielu polskich miastach. W Warszawie wciąż trwają

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 23:34
W wielu regionach kraju zakończyły się poniedziałkowe blokady ulic miast w ramach protestu przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. Akcję "Blokada" zapowiadał m.in. Strajk Kobiet. W Warszawie wciąż trwają demonstracje.
Protesty po orzeczeniu TK ws. tzw. aborcji eugenicznej odbyły się w całej Polsce. We Wrocławiu demonstranci udali się pod katedrę
Protesty po orzeczeniu TK ws. tzw. aborcji eugenicznej odbyły się w całej Polsce. We Wrocławiu demonstranci udali się pod katedręFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Poniedziałkowy protest na ponad trzy godziny sparaliżował ruch uliczny w centrum Katowic. Manifestanci - przede wszystkim ci zmotoryzowani, ale także piesi - zablokowali rondo im. generała Jerzego Ziętka.

Trzech Krzyży 1200 twitter.jpg
Warszawa: lewicowi aktywiści zaatakowali kościół na pl. Trzech Krzyży. W modlących się ludzi rzucano petardy

Protesty w Katowicach i woj. śląskim

Blokada spowodowała też utrudnienia na pobliskich arteriach - alei Roździeńskiego i ulicy Chorzowskiej, a także m.in. na ulicy Sokolskiej. Ruch w tunelu pod rondem był znacznie spowolniony, tworzyły się korki. Jak wynika z informacji policji, ok. 19.30 główne drogi w Katowicach były już przejezdne.

Duża część uczestników blokady przemieściła się przed katowicką Archikatedrę Chrystusa Króla, przed którą wieczorem zgromadziło się kilka tysięcy osób. Manifestantów oddzielali od katedry policjanci wyposażeni w ochronne tarcze.

"Ten protest jest nielegalny. (...) Nie łam prawa, stosuj się do poleceń policjantów" - głosił komunikat, emitowany przed katedrą przez policję.

"Brońcie kobiet, nie kościoła" - skandowali manifestanci w kierunku stojących przed katedrą policjantów. Wznoszono też wulgarne hasła m.in. pod adresem PiS, prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

Demonstrujący ruszyli później w kierunku rynku. Krótko po 20.00 rondo im. Ziętka, aleja Korfantego między rynkiem a rondem, odcinek ulicy Chorzowskiej oraz fragment ulicy Sokolskiej znów były zablokowane, tym razem przez pieszych demonstrantów.

Podobne protesty i blokady zorganizowano w poniedziałek także w innych miastach woj. śląskiego, m.in. Częstochowie, gdzie manifestanci poszli w kierunku Jasnej Góry, a także w Rybniku, Raciborzu, Bytomiu, Zabrzu i Gliwicach.

Czytaj również:

Protesty w Krakowie i we Wrocławiu

Protesty Warszawa PAP 5-1200.jpg
Minister zdrowia: protesty mogą przyczynić się do wzrostu zakażeń koronawirusem

W krakowskim proteście według wstępnych szacunków wzięło udział ok. 5 tysięcy osób. Manifestanci blokowali przejście dla pieszych pod Jubilatem, a następnie udali się pod siedzibę krakowskiej kurii i na Rynek Główny. Tłum wykrzykiwał hasła: "są nas tysiące, będą miliony", "solidarność naszą bronią", "to jest wojna", "nie składamy parasolek". Padły również oskarżycielskie hasła pod adresem polityków i władz kościelnych, m.in. metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego. W proteście samochodowym uczestniczyło z kolei ponad 1100 pojazdów.

Jak poinformowała PAP małopolska policja, doszło do zatrzymania młodego mężczyzny, który miał dopuścić się czynnej napaści na funkcjonariusza drogówki i rzucić w jego kierunku dwie odpalone race.

We Wrocławiu protest rozpoczął się od zablokowania jednego z kluczowych w centrum miasta skrzyżowań przy placu Dominikańskim. Stamtąd uczestnicy ruszyli w dwóch kierunkach: część poszła ul. Kazimierza Wielkiego, pozostali udali się na Ostrów Tumski. Wśród manifestujących była m.in. szefowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart.

Równolegle wyruszył protest samochodowy, który przemieszczał się ulicami okalającymi Rynek. Część samochodów miała na szybach naklejone plakaty nawiązujące do protestu, z wielu samochodów wystawały czarne parasolki. Do strajku przyłączyli się też motocykliści. Protestujących wspierali także mieszkańcy, którzy z okien bili brawa i machali parasolkami.

Po godzinie zablokowane były już m.in. ulice: Kazimierza Wielkiego, Grodzka, Nowy Świat, Piaskowa, Kołłątaja, Piłsudskiego, plac Orląt Lwowskich, czy plac Jana Pawła. Około godz. 20 większość ulic była już przejezdna, a manifestujący podzielili się na mniejsze grupy. Jedna z liczniejszych udała się na Ostrów Tumski, gdzie znajduje się siedziba wrocławskiej kurii.

Policja przekazała PAP, że protest przebiega spokojnie i na chwilę obecną nie było potrzeby podejmowania interwencji.

Zobacz także:

EN_01443416_0010-12.jpg
"Nie powodujmy podziałów". Apel prymasa Polski o szacunek dla świątyń i siebie nawzajem

Protesty w Łodzi, Bydgoszczy i Toruniu

Protest w Łodzi rozpoczął się w centrum miasta, pod pomnikiem Jednorożca, gdzie zebrało się kilkaset osób, które później spokojnie ruszyły w kierunku pl. Zwycięstwa. Z minuty na minutę tłum gęstniał. Protestujący przeszli ulicami miasta blokując najważniejsze jego trasy przejazdowe i dotarli pod archikatedrę. Domagali się m.in. rozdziału państwa od kościoła. Ok. godz. 20 większość uczestników akcji wróciła do centrum, inni pozostali przed świątynią. Według Marzanny Boratyńskiej z łódzkiej policji manifestacja przebiegała spokojnie, nie doszło do żadnych niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

W Bydgoszczy w proteście udział wzięło kilka tysięcy osób, głównie ludzi młodych. Przeszli sprzed siedziby PiS na ul. Gdańskiej przez śródmieście, zatrzymując się m.in. na Rondzie Jagiellonów i przed bazyliką św. Wincentego a Paulo. Uczestnicy skandowali "Trzeba było nas nie wk..." i wulgarne hasła pod adresem PiS oraz nieśli transparenty z takimi hasłami, jak: "To jest wojna", "Wy odbieracie nam prawa, my wam odbierzemy władzę".

Protestowano również w Toruniu. Uczestnicy przeszli spod pomnika Mikołaja Kopernika na ul. Wały gen. Władysława Sikorskiego, gdzie obyła się zasadnicza część manifestacji. Wznoszono hasła mi.in. "J... PiS" i "Wy...". W obu miastach obyło się bez interwencji policji.

Według policji około 4,5 tys. osób wzięło udział w marszu, który przeszedł w poniedziałek główną arterią Gdańska. Marsz wyruszył z centrum i przeszedł około 10-kilometrową trasą pod Katedrę Oliwską. Maszerujący skandowali m.in. wulgarne hasła pod adresem rządzącej partii. Gdy doszli pod Katedrę Oliwską, przed świątynią czekało na nich około 200 osób odmawiających modlitwy. Od uczestników protestu oddzielał ich szpaler policjantów. Obie strony skandowały pod swoim adresem różne hasła. Gdy zgromadzeni pod świątynią krzyczeli "Chrystus królem", w odpowiedzi usłyszeli obraźliwe słowa.

Czytaj więcej:

protesty warszawa 1200 pap.jpg
"To bomba biologiczna". Wiceszef MZ zwraca uwagę na brak dystansu podczas demonstracji

Protesty w Gdyni, Gdańsku i Koszalinie

Nieco mniejsza demonstracja odbyła się także w Gdyni. Tutaj manifestanci wyruszyli ze Skweru Kościuszki i zmierzali w stronę al. Zwycięstwa. Po drodze doszło do przepychanek między protestującymi a osobami przyglądającymi się demonstrantom. Gdańska i gdyńska demonstracje spowodowały duże utrudnienia w ruchu. Zatory powstawały także w innych częściach Trójmiasta, gdzie kierowcy solidaryzowali się z protestującymi, jadąc niewielką prędkością i trąbiąc.

Protest kontynuowany był także od kilku dni pod gdańskim biurem poselskim PiS przy Targu Drzewnym. Przy wejściu do biur przez cały dzień dyżuruje kilku protestujących z transparentem z napisem "Zajmijcie się pandemią. Prawo wyboru zostawcie kobietom". Na chodniku obok nich stoi kilkanaście zapalonych zniczy. Na ścianach i drzwiach biura ktoś wypisał obraźliwe hasła pod adresem rządzącej partii.

Ponad cztery godziny trwał protest w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Manifestanci - głównie młodzi ludzie - blokowali rondo 100-lecia Odzyskania Niepodległości, następnie przeszli ulicami miasta przed siedzibę PiS na pl. Wolności, siedzibę biura posła PiS Pawła Szefernakera na pl. Gwiaździsty, później na Rynek Staromiejski, by dojść do ronda Solidarności, stąd wrócić na pl. Wolności i tam zakończyć protest. Nieśli transparenty z hasłami przeciw PiS i orzeczeniu TK, wznosili wulgarne okrzyki. Według szacunków jego uczestników, w kulminacyjnym momencie brało w nim udział ponad 2 tys. osób. Protest przebiegł bez interwencji policji.

Zobacz też:

Protesty w Olsztynie i Rzeszowie

W Olsztynie protest rozpoczął się o godz. 16 na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Kościuszki w centrum miasta, a zakończył kwadrans po godz. 21 w Parku Centralnym. Manifestowali głównie ludzie młodzi, ale nie brakowało matek z kilkuletnimi dziećmi. Liczebność tłumu wahała się od stu osób pod koniec marszu do kilku tysięcy ludzi ok. godz. 17, gdy do młodzieży dołączyli urzędnicy i urzędniczki z instytucji mieszczących się w centrum miasta.

Marsz blokował m.in. ulice Piłsudskiego, Kościuszki, Szrajbera, Rondo Bema i Partyzantów, Dworcową. Marsz szedł też przez Park Kusocińskiego i Centralny. Niektóre ulice przemierzano po kilka razy.

Oficer prasowy olsztyńskiej policji Andrzej Jurkun poinformował PAP, że statystyki dotyczące policyjnych interwencji podczas marszu będą przedstawione we wtorek. Podał, że nie doszło do poważniejszych zdarzeń ani aktów agresji.

W związku z protestem w Rzeszowie - jak przekazała PAP w poniedziałek wieczorem podkom. Dominika Kopeć z zespołu prasowego podkarpackiej policji - zostały wylegitymowane 33 osoby. 19 z nich zostało pouczonych, a w stosunku do czterech uczestników zostaną do sądu skierowane wnioski o ukaranie.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ze swoim ciałem możesz robić, co chcesz. Felieton Magdaleny Złotnickej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 12:33
Hej, dziewczyno! Ty, protestująca przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, Ty, która krzyczysz, że chcesz mieć prawo robić ze swoim ciałem, co chcesz. W pełni się z Tobą zgadzam. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To są barbarzyńcy". Radny PiS o szykowanym proteście pod domem Kai Godek

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 16:39
"Właśnie postępowa lewica rozsyła sobie prywatny adres Kai Godek i planuje wieczorny protest pod jej domem - dzwonienie domofonem? rzucanie kamieniami? bluzganie? W domu Kai jest dziecko z zespołem Downa. To są barbarzyńcy, terroryści" - przekazał na Twitterze szczeciński radny PiS, Dariusz Matecki.
rozwiń zwiń