X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Anna Siarkowska: ok. 100 mężczyzn broniło kościoła św. Aleksandra. Robert Bąkiewicz: szturm odparty

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 23:01
Grupa około 100 mężczyzn broniła kościoła św. Aleksandra przed agresywnym tłumem, który rzucał w nich petardami, szkłem, jabłkami, puszkami z farbą - powiedziała poseł Anna Maria Siarkowska z PiS pytana o zajścia na pl. Trzech Krzyży, do których doszło w poniedziałek wieczorem.
Prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości poinformował na Twitterze o odparciu szturmu na kościół św. Aleksandra w Warszawie
Prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości poinformował na Twitterze o odparciu szturmu na kościół św. Aleksandra w WarszawieFoto: Twitter.com / Robert Bąkiewicz

Na placu Trzech Krzyży zgromadzili się protestujący przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Była też grupa osób związanych m.in. ze środowiskami narodowymi. Blokowała wejście do kościoła św. Aleksandra.

Trzech Krzyży 1200 twitter.jpg
Warszawa: lewicowi aktywiści zaatakowali kościół na pl. Trzech Krzyży. W modlących się ludzi rzucano petardy

Poseł PiS na pl. Trzech Krzyży

W związku z tymi zajściami poseł Anna Maria Siarkowska z PiS napisała na Twitterze, że zostawiła dzieci w domu i również tam się udała. "Zostawiłam pieluchy mężowi. Dłużej niż nie wytrzymam. Jestem na Placu Trzech Krzyży. Teraz" - brzmi jej wpis.

Dopytana o te słowa, powiedziała PAP, że udała się na pl. Trzech Krzyży, aby z innymi ludźmi bronić kościoła. - Otrzymałam informację, że jest potrzebne wsparcie. Że duża grupa ludzi, wściekły tłum, napiera na kościół i że niszczy elewację. Chciałam zobaczyć, co się dzieje, jak reaguje policja, by w razie czego, powołując się na mój poselski mandat, pomóc i zareagować - mówiła.

"Grupa ok. 100 mężczyzn broniła kościoła"

Pytana o szczegóły zajścia przed kościołem, opowiedziała, że grupa około 100 mężczyzn, a później jeszcze liczniejsza, broniła kościoła św. Aleksandra przed agresywnym tłumem, który rzucał w nich petardami, szkłem, jabłkami, puszkami z farbą. Według poseł młodzi ludzie broniący kościoła modlili się, śpiewali i nie dopuszczali do profanacji świątyni.

- Do pewnego momentu policja tylko odgradzała dwie grupy protestujące, a w momencie, kiedy poleciały petardy, policja zareagowała i odsunęła agresywny tłum dalej - mówiła. - Wtedy sytuacja dopiero zaczęła się uspokajać - dodała.

Posłuchaj
00:20 Siarkowska IAR.mp3 Anna Siarkowska o sytuacji pod kościołem św. Aleksandra (IAR)

Zobacz także:

Protesty Warszawa PAP 5-1200.jpg
Minister zdrowia: protesty mogą przyczynić się do wzrostu zakażeń koronawirusem

Prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości potwierdza

"Szturm lewackich barbarzyńców na kościół św. Aleksandra w Warszawie odparty. W decydującym momencie Straż Narodowa otrzymała solidne wsparcie ze strony kibiców Legii" - napisał na Twitterze prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz, odnosząc się do zajść na pl. Trzech Krzyży.

"Policja na pl. Trzech Krzyży przez długi czas zachowywała się skandalicznie i pozwalała lewicowym bojówkarzom na rzucanie w nas butelkami, petardami i kamieniami. Jednak dla uczciwości dziękuję jednemu z funkcjonariuszy, który z własnej woli pomagał w opatrywaniu rannych" - skomentował tę sytuację prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Policjant poparzony racą

Jak podała Komenda Stołeczna Policji na Twitterze, w trakcie demonstracji poparzony został, po trafieniu racą, jeden z policjantów. Udzielono mu pomocy medycznej. Pomocy wymagał także mężczyzna trafiony butelką rzuconą przez chuligana. "Jedna z agresywnych osób została zatrzymana" - poinformowała KSP.

Posłuchaj
00:22 Policja kościół św. aleksandra IAR.mp3 Rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkomisarz Sylwester Marczak o wydarzeniach na pl. Trzech Krzyży (IAR)

Czytaj również:

Protesty Warszawa PAP 6-1200.jpg
Protesty po orzeczeniu TK ws. aborcji. Demonstranci przeszli pod siedzibę PiS w Warszawie

W poniedziałek w Warszawie i wielu miastach Polski doszło do kolejnej tury protestów związanych z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. W ramach akcji "Blokada", którą zapowiadał m.in. Strajk Kobiet, blokowane są ulice i skrzyżowania, w tym właśnie pl. Trzech Krzyży.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik KGP: policja zabezpiecza protesty w całym kraju. Apel o stosowanie zasad sanitarnych

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 17:55
W kilkudziesięciu miejscach w całym kraju odbywają się zgromadzenia i zbiegowiska. Policjanci zabezpieczają każde z nich, kierują kierowców na objazdy - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Zaapelował o stosowanie się do poleceń policjantów i zachowanie zasad sanitarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Warszawie. Rzecznik ratusza: zablokowano przejazd ok. 100 tramwajów i 50 autobusów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 21:54
Około 100 tramwajów i 50 autobusów stoi na trasach ze względu na blokady w różnych miejscach w Warszawie - przekazała rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka.
rozwiń zwiń