X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ryszard Terlecki: opublikować orzeczenie TK, potem pilnie podjąć decyzję ws. przepisów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 19:17
- Myślę, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji trzeba opublikować - mówił w TVN24 szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Ocenił, że po ewentualnym opublikowaniu orzeczenie TK potrzebne będzie "uściślenie tej kwestii".
Ryszard Terlecki
Ryszard TerleckiFoto: Jakub Kaminski/East News

Ryszard Terlecki zaprzeczył, że w związku z wyrokiem TK w sprawie aborcji potrzebna jest nowelizacja ustawy. - Ale pewnie jakiś rodzaj rozporządzenia ministra czy uściślenia tej kwestii - dodał.

Ryszard Terlecki pap 1200.jpg
"Tu już niewiele można dyskutować". Szef klubu PiS odniósł się do propozycji Gowina ws. prawa aborcyjnego

Konieczność "zniuansowania" zapisów prawnych

Jednak, jak zauważył, nie ma pewności, czy wystarczyłoby rozporządzenie, czy należałoby jednak znowelizować ustawę.

- Z pewnością trzeba je (zapisy prawne) zniuansować, ponieważ konstytucja wyraźnie mówi, że sytuacje, które zagrażają życiu kobiety, są inaczej traktowane niż np. zespół Downa - podkreślił szef klubu PiS.

Zadeklarował, że sam popiera dopuszczenie usunięcia ciąży w przypadku wad letalnych, ale nie w przypadku zespołu Downa.

Terlecki pytany, czy w klubie PiS jest poparcie większości dla takiego rozwiązania, odparł: "zawsze tak uważaliśmy, więc myślę, że jest większość".

Czytaj również:

Opublikować wyrok

Szef klubu PiS ocenił również, że nieopublikowanie od razu wyroku przez TK jest "złym pomysłem". - Myślę, że ten wyrok trzeba opublikować - dodał.

Na uwagę, że wyrok TK wyłącza jedną z przesłanek możliwości przerwania ciąży, odparł, że po ewentualnej publikacji wyroku trzeba pilnie "podjąć odpowiednie rozstrzygnięcia".

- Pytanie, czy trzeba ustawę (nowelizować) czy wystarczy rozporządzenie ministra - dodał.

1200 (3).jpg
Orzeczenie TK ws. aborcji. Dera: trzeba uszczegółowić zapisy uznane za niezgodne z konstytucją

Orzeczenie TK i protesty na ulicach

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty w całej Polsce organizowane m.in. przez "Strajk kobiet". Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce. Wyrok TK nie został jeszcze opublikowany.

Czwartkowy wyrok TK zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Wniosek grupy posłów po raz pierwszy trafił do Trybunału Konstytucyjnego trzy lata temu. Ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji. Po raz kolejny wniosek trafił do TK w 2019 r. - złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agresywni demonstranci pod domem prezesa PiS. Skandowali wulgaryzmy i atakowali policję

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 23:05
To już drugi dzień protestów związanych w czwartkowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. aborcji eugenicznej. Podobnie jak dzień wcześniej, w piątek agresywny tłum znów zebrał się pod domem wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Demonstranci skandowali wypier***ać i rzucali kamieniami oraz petardami w policjantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: kontynuacja protestów może doprowadzić do całkowitego lockdownu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 09:37
- Jarosław Kaczyński wysłużył się Trybunałem i wyprowadził ludzi na ulice w trakcie największego kryzysu, jaki mamy od lat - przekonywała w Polskim Radiu 24 Marta Golbik (PO). - Jeśli protesty będą kontynuowane, a podżegają do nich także politycy Platformy, to za parę dni możemy być świadkami konieczności wprowadzenia całkowitego lockdownu - ripostował poseł PiS Marcin Porzucek. 
rozwiń zwiń