X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pamięć o poległych bohaterach. Muzeum Powstania Warszawskiego wyremontowało kilkanaście powstańczych mogił

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 14:42
Jeszcze przed 1 listopada Muzeum Powstania Warszawskiego zakończy renowację 11 powstańczych mogił. W grobach spoczywają zarówno Powstańcy jak i cywile, którzy zginęli w trakcie zrywu.
Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie -  mogiły żołnierzy Powstania Warszawskiego. Zdj. ilustracyjne
Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie - mogiły żołnierzy Powstania Warszawskiego. Zdj. ilustracyjneFoto: Marcin Morawski/East News

Posłuchaj

00:25 oldak1.mp3 Jan Ołdakowski dodaje, że obok renowacji grobów wolontariusze muzeum nieustannie poszukują imion i nazwisk ofiar, które dziś spoczywają jako bezimienne (IAR)

Projekt bez tytułu 1200.jpg
Nieznana fotografia "Inki". IPN odnalazł zdjęcie Danuty Siedzikówny tuż przed aresztowaniem

Jak mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, o pamięć o poległych apelują sami Powstańcy Warszawscy. - Zawsze mówili: pamiętajcie o naszych kolegach, towarzyszach broni, sanitariuszkach i łączniczkach. Tak, aby zrobić wszystko, by ich nazwiska były przypominane i by pamiętać o ich grobach - powiedział Jan Ołdakowski.

W tym roku udało się odszukać i wyremontować grób między innymi cichociemnego, kapitana Mirosława Kryszczukajtisa pseudonim Szary, a także cywilnej ofiary Zofii Witas, która zginęła pod gruzami szpitala przy ulicy Chełmskiej.

Czytaj także:

Jan Ołdakowski dodaje, że obok renowacji grobów wolontariusze muzeum nieustannie poszukują imion i nazwisk ofiar, które dziś spoczywają jako bezimienne. - Szukamy danych i nadajemy tożsamość tym cywilom i powstańcom, którzy zginęli bezimiennie - powiedział Jan Ołdakowski.

Odnalezione nazwiska są umieszczane między innymi na murze pamięci w Parku Wolności, a także, w przyszłości, pojawią się na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na stołecznej Woli.

Środki na remont grobów pochodzą między innymi z publicznej zbiórki pieniędzy organizowanej w związku z obchodami 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku udało się zebrać 46 358,81 złotych.

Do 2019 roku Muzeum Powstania Warszawskiego odnowiło 144 powstańcze groby.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie był to akt bezwarunkowej kapitulacji". Ołdakowski o przerwaniu działań wojennych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 13:23
- Po zakończeniu walk wjechały do Warszawy oddziały niemieckie, których celem był rabunek. Po nich wchodziły ekipy niszczące miasto, stolicę Polski próbowano zetrzeć z mapy świata - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń